آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186153
تاریخ انتشار : 20 تیر 1395 11:1
تعداد بازدید : 640

رییس سندیکای تجهیزات فناوری اطلاعات:

ساز وکارهای مبهم دولتی مانع حضور سرمایه‎گذاران خارجی

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر با توجه به سفر ۱۶۰ تا ۱۷۰ هیات خارجی به ایران در چند ماه گذشته مذاکراتی صورت گرفت و درخواست هایی درخصوص همکاری های مشترک مطرح شد، ولی عمده مشکلی که در مسیر رسیدن به یک توافق در این زمینه وجود دارد، نامشخص بودن سازوکارهای دولتی و بانکی است.

ایسنا- مسعود شنتیایی افزود: اگر مسایلی مانند تضمین های سرمایه گذاری، نحوه انتقال پول و درآمد و ثبات قانونی برای سرمایه گذار برطرف شود، بسیاری از مشکلات نه در حوزه صنایع پیشرفته؛ بلکه در بسیاری از صنایع کشور برطرف خواهد شد.
وی با بیان اینکه حوزه ICT  و فناوری های پیشرفته فقط در اطراف کشور تا ۴۰۰ میلیون نفر بازار دارد، گفت: نمی توان انتظار داشت که محصولات های‎تک تولید داخل را به توان به بازارهای اروپایی صادر کند، چرا که آنها در تیراژ بالا و با کیفیتی بالاتر بازار را در اختیار خود دارند، اما در آسیا با کشورهای منطقه ما بازاری ۴۰۰ میلیون نفری وجود دارد و شاید به جز یک یا دو کشور بقیه کشورها در این حوزه از ما عقب تر باشند.
وی با بیان اینکه صنعت صنایع پیشرفته در کشور تحت پوشش وزارت صنعت قرار دارد و تولیدکنندگان می توانند از تسهیلات این وزارتخانه بهره ببرند، ادامه داد: گرچه تا پیش از این فقط حوزه هایی مانند تولید سخت افزار از نظر صنایع کشور صنعت شناخته می شد و حوزه نرم افزار به علت اینکه تولیدات فیزیکی نداشت توجه چندانی به خود جلب نمی کرد، اما اخیرا با مصوباتی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، حوزه نرم افزار نیز به عنوان یک صنعت شناخته می شود.
رییس سندیکای تجهیزات فناوری اطلاعات در تشریح وضعیت صنایع پیشرفته در کشور گفت: قبلا واحدهای صنعتی که آلودگی زیست محیطی نداشتند، می توانستند در حریم شهرها به کار خود ادامه دهند ولی بعد از آن با تصویب قانونی تمام صنایع موظف شدند از حریم ۱۲۰ کیلومتری تهران خارج شوند که این امر مشکلاتی را برای صنایع دانش بنیان و پیشرفته به وجود آورد، چراکه در بسیاری از مواقع متخصصین راضی به طی مسافتی با زمان یک - دو ساعت برای هر رفت و برگشت به محل کار خود نمی شدند.
شنتیایی افزود: اما امروز ۱۹ شهرک صنعتی در اطراف تهران است و برخی از آنها فاصله کمتری با شهر دارند که در کنار پارک های علم و فناوری توانسته اند تعاریف جدیدی از زیرساخت های تولید در حوزه صنایع پیشرفته و فراهم آوردن خدمات رفاهی به متخصصان این حوزه ارایه دهند.
وی درخصوص وضعیت همکاری با شرکت های خارجی در این حوزه گفت: شرطی که در گفت وگوها با جذب سرمایه و مشارکت با شرکت های خارجی داشتیم، به صورتی بود که آنها را از طریق روش های تولیدی جذب بکنیم نه با فروش کالا، این در حالی است که بیشتر واردکنندگان مشغول واردات و فروش کالا بدون هیچ گونه انتقال دانش و فناوری به داخل کشور هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :