آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186159
تاریخ انتشار : 20 تیر 1395 11:12
تعداد بازدید : 858

رييس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داد

پارك تخصصي ICT امسال راه می افتد

رييس پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره ماموريت هاي پژوهشگاه در زمينه آينده پژوهي فناوري گفت: در پژوهشگاه دنبال فناوري هاي راهبردي هستيم كه بر مبناي آن براي كشور ارزش افزوده بالايي ايجاد شود.


وزارت ارتباطات- محمد خوانساري گفت: فناوري هايي همچون داده هاي عظيم و اينترنت چیزها مباحث جديدي هستند كه لازم است براي آنها با توجه به استانداردهاي مديريت فناوري، برنامه ريزي مستقل و مناسبي صورت پذيرد كه اين دسته از برنامه ريزي ها از سال گذشته آغاز و هم اكنون در حال اجراست. نگاه رصد فناوري در اين حوزه يك نگاه ملي است.
وي با بیان اينكه ارتباط فناوري ها با هم از ديدگاه چتر استراتژيك مهم است، ادامه داد: مهم ترين مساله در فناوري هاي نوين نقشه راه بومي سازي آن ها در كشور است و اينكه بر چه بخشي از آن سرمايه گذاري و تمركز كنيم كه درنهايت منجر به ايجاد اشتغال و ارزش افزوده در راستاي اقتصاد مقاومتي شود.
خوانساري گفت: از مهم ترين راهبردها استفاده از توان بخش خصوصي و دولتي در تمام برنامه هاست و پژوهشگاه به عنوان حلقه واسط بين دانشگاه و صنعت علاقه مند به اين امكان است كه در هزينه پژوهش محصولات و فناوري هاي راهبردي بخش خصوصي، مشاركت 50 درصدي داشته باشد. 
وي اين رويكرد را از يك سو موجب مشاركت دانشگاه ها در انجام پژوهش هاي تقاضا محور بخش خصوصي و از سوي ديگر كمك قابل توجه به شركت های دانش بنيان در تامين هزينه هاي سنگين تحقيق و توسعه دانست.
خوانساري درباره برنامه وزارت ارتباطات درخصوص كريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز گفت: پارك تخصصي ICT به عنوان بخشي از كريدور ارتباطات و فناوري اطلاعات موضوع برنامه اقتصاد مقاومتي وزارت است كه در معاونت فناوري و نوآوري وزارت پيگيري مي شود و با تشكيل شوراي راهبري آن، موضوعات اوليه طرح و برنامه زماني براي اقدامات پايه اي تا پايان سال هم مشخص شده است.
وي افزود: در قالب پارك به دنبال ايجاد فضاي مناسب براي شركت هاي دانش بنيان به ويژه شركت هاي در حال رشد سريع هستيم و تا پايان سال هدف گذاري استقرار 30 شركت در اين مجموعه انجام شده است كه با اين كار زمينه تجاري سازي محصولات و كمك به بخش خصوصي صورت مي گيرد.
خوانساري در عين حال با بیان ديدگاه هاي متفاوت دولت و بخش خصوصي به فناوري گفت: در حال حاضر تعدادي از شركت هاي بخش خصوصي به منظور آماده سازي خود جهت ارایه خدمات در اين زمينه ها فعاليت مي كنند كه چنانچه هريك نياز زيرساختي داشته باشند، اين پژوهشگاه آمادگي همكاري و سرمايه گذاري دارد، همان گونه كه در موضوع اينترنت چیزها در چند مورد مذاكراتي صورت گرفت و تفاهم نامه هايي نيز امضا شد. 
وي افزود: در ساير بخش هاي دولت نيز فعاليت هايي در حال انجام است كه پژوهشگاه ضمن رصد آن ها در صورت نياز همكاري هايي با آنان داشته و خواهد داشت.
خوانساري گفت: فناوري ابري در كشور شكل گرفته و از شش ماه پيش تا كنون ديتاسنترهاي استان هاي فارس و كرمان مستقيما از رايانش ابري پژوهشگاه به صورت يكپارچه سرويس مي گيرند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :