آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186161
تاریخ انتشار : 20 تیر 1395 11:14
تعداد بازدید : 917

در نخستین روز کاری پس از ماه رمضان

گرانی و رکود گریبان بازار را رها نکرد

در نخستین روز کاری بازار کامپیوتر پس از ماه رمضان، همچنان روزهای بسیار بی رونقی را سپری می کند.


مریم عسگری
این موضوع در کنار ادامه روند پرافت و خیز قیمت دلار آزاد موجب شده آن دسته از فعالان بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال که دلیل بی رونقی بازار را ماه رمضان می دانستند و به رونق این بازار پس از ماه رمضان دل بسته بودند، نگران و گله مند شوند.
فعالان بازار کامپیوتر می گویند، از ابتدای سال جدید تاکنون کمترین میزان مشتری را داشته ایم و اگر اوضاع به همین منوال بماند، هیچ انگیزه و دلیلی برای ادامه فعالیت بازار باقی نمی ماند.
علی شایسته، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این زمینه می گوید: از زمان آغاز نوسانات نرخ دلار آزاد که به حدود 4 سال قبل بازمی گردد و کاهش چشمگیر حجم تقاضا از بازار، شاهد خروج برخی از اعضای صنف آی تی از این حوزه هستیم. 
به گفته وی، تداوم این بی رونقی موجب شده است در سال جدید این جریان تشدید شود و تنها در طول چهار ماه گذشته بیش از 5 فعال مطرح بازار آی تی از این حوزه خارج شده و سرمایه خود را در بخش های دیگری متمرکز کرده اند.
صالحی، یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: اگرچه همه می دانیم که ماه رمضان امسال تاثیر چندانی بر روند نزولی میزان تقاضا از بازار راکد کامپیوتر نداشته است، اما این امیدواری نزد برخی از فعالان بازار وجود داشت که با پایان یافتن این ماه، انگیزه برای مراجعه خریداران به بازار کامپیوتر افزایش یابد. اما متاسفانه در نخستین روز کاری این اتفاق رخ نداد و بازار حتی بی رونق تر از قبل بود. به گفته این فعال بازار، البته کسبه هنوز به ماه های مرداد و شهریور چشم دوخته اند و بر این باورند که شاید سفر برخی از هموطنان از شهرهای دیگر به تهران به خرید کالا از بازار کامپیوتر منجر شود. همچنین گروهی به پایان امتحانات دانشگاه ها دل بسته و می گویند: قطعا پس از پایان امتحانات بازار کامپیوتر دستخوش تغییراتی از لحاظ میزان تقاضا خواهد شد. 
گروهی نیز می گویند: حتی اگر بازار کامپیوتر تابستان خوب و پرباری را نگذراند، این احتمال وجود دارد که در ماه مهر با رونق نسبی تقاضا مواجه شوند؛ چراکه بازگشایی مدارس و دانشگاه ها همیشه تاثیر مثبتی بر بازار کالاهای کامپیوتری می گذارد.
کارشناسان اما همچنان بر این باورند که همچنان همه چیز به روند قیمت دلار آزاد بستگی دارد و در صورتی که قیمت دلار کاهش نیابد، نمی توان انتظار رشد تقاضا از بازار کامپیوتر را داشت.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :