آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186163
تاریخ انتشار : 20 تیر 1395 11:14
تعداد بازدید : 965

اظهارات متفاوت درباره کاهش تعرفه واردات موبایل

در حالیکه معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که امسال احتمالا کاهش تعرفه واردات موبایل صورت می گیرد، نایب رییس اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری رسما از کاهش تعرفه این کالا به 5 درصد خبر داد

ایسنا- علیرضا گلستانی زاده معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا گفت: در برخی کالاها ازجمله موبایل در داخل تولیدی نداریم و فقط تولید بسیار محدود در منطقه اروند انجام می شود که حدود ۶۰ هزار قطعه است که البته آن هم ساخت داخل نیست؛ بلکه قطعات موبایل آورده می شود و در داخل سرهم بندی می شود؛ یعنی عملا تولید داخلی در زمینه موبایل وجود ندارد و این در حالی است که مصرف داخل سالانه ۱۴ میلیون قطعه است.  
گلستانی زاده افزود: بنابراین در جایی که مزیت تولید داخل نداریم نباید تعرفه ها را به گونه ای لحاظ کنیم که اسمش را حمایت از تولید بگذاریم؛ لذا به دنبال این موضوع هستیم که تعرفه واردات موبایل کاهش یابد و این تعرفه از هفت به پنج درصد برسد. همچنین در بخش ارزش افزوده به دنبال مذاکراتی با مجلس هستیم تا میزان آن کاهش یابد، چراکه ارزش افزوده در قاچاق برخی کالاها مانند طلا و موبایل تاثیرگذار است.  
در همین حال اما نصرالله اورانی پور نایب رییس اتحادیه تلفن همراه نیز با بیان کاهش تعرفه واردات با هدف کاهش انگیزه های قاچاق موبایل گفت: با احتساب 5 درصد تعرفه گمرکی و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعرفه واردات حدود 14 درصد است.
نصرالله اورانی پور با بیان اینکه کف تعرفه برای واردات گوشی تلفن همراه مصوب شده است، گفت: تعرفه موبایل به 5 درصد در سال 95 کاهش یافته که این تعرفه با احتساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده حدود 14 درصد است.
وی ادامه داد: این رقم در سال گذشته حدود 7 درصد بوده و تلاش شده تا با کاهش تعرفه انگیزه های قاچاق موبایل کاهش یابد. همچنین اتحادیه تلاش کرده تا با نظارت بر خدمات پس از فروش مناسب انگیزه های لازم را برای تشویق مصرف کنندگان به استفاده از گارانتی و خدمات پس از فروش افزایش دهد.
نایب رییس اتحادیه  صنف فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی  با بیان آمار قابل توجه واردات گوشی های قاچاق در کشور گفت: ایران کشوری است که 8 هزار کیلومتر مرز آبی و خاکی دارد و کنترل آن کار ساده ای نیست. علاوه بر این، موبایل کالایی است که به راحتی قابل حمل است و می توان مقادیر زیادی از آن را در یک کیف دستی جای 
داد .
وی با اعلام اینکه شکایت های زیادی از کیفیت نامناسب خدمات پس از فروش موبایل در اتحادیه صورت می گیرد، گفت: گارانتی کالا به ارایه خدمات پس از فروش بدون چون و چراست و مردم می توانند شکایت های خود را در این زمینه به اتحایه ارایه دهند .
اورانی پور ادامه داد: اتحادیه موبایل از تمامی واحدهای دارای پروانه کسب تعهد گرفته که کالای بدون فاکتور به مجوز فروش عرضه نکنند.
وی گفت: شرکت ها به عنوان معارض می توانند فروشگاه هایی را که به فروش کالای قاچاق وارداتی اقدام می کنند، معرفی کنند و مراجع ذی‎صلاحی مانند سازمان تعزیرات حکومتی و دادسراهای عمومی به تخلفات آنها رسیدگی خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :