آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186173
تاریخ انتشار : 20 تیر 1395 11:21
تعداد بازدید : 912

نظر مراجع تقلید درباره انتشار شایعه و دروغ در فضای مجازی

مراجع تقلید درباره شایعات یا دروغ هایی که در فضای مجازی به دیگران نسبت داده می شود، اظهارنظر کردند.

شفقنا- متن پرسش و پاسخ های این مراجع تقلید شیعه بدین شرح است:
پرسش: با توجه به آنکه فضای مجازی به گونه ای است که هر فردی می تواند اکانتی به نام افراد باز کرده و شروع به انتشار مطلب کند، بعضا دیده می شود که افرادی اقدام به باز کردن اکانت در فضای مجازی به نام افراد دیگر کرده و از این طرق شایعات یا دروغ هایی را به دیگران انتساب می دهند یا به نام افراد مشهور دیدگاه های مجعولی را منتشر می سازند تا مخاطب خود را نسبت به دیدگاه منتشره قانع کنند. مثلا جمله ای را که خود ساخته اند به نام فردی صاحب نظر و مورد اعتماد منتشر می سازند و می گویند این سخن مثلا از فلان دانشمند یا مرجع تقلید یا شخصیت برجسته است. نظر حضرتعالی در این باره چیست؟ آیا دروغ و شایعه در فضای مجازی با غیرمجازی متفاوت است؟ آیا کسی که چنین می کند، ضامن است؟
حضرت آیت الله سیستانی: دروغ و تهمت به اشخاص جایز نیست و فرقی بین فضای مجازی و غیر آن نیست.
حضرت آیت الله شبیری زنجانی: چنین کارهایی حرام است و در بعضی از موارد موجب ضمان است.
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی: مطلبی را به دروغ به کسی نسبت دادن حرام است و انتشار آن هم جایز نیست و در مواردی تعزیر هم دارد.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی:  این کار نوعی تهمت به دیگران است و می دانیم تهمت زدن در هیچ مذهب و مکتبی جایز نیست.
حضرت آیت الله سبحانی: دروغ بستن و افترا به دیگران و هتک حیثیت افراد حرام است و در این مساله فرقی بین انواع وسائل نیست؛ بنابراین دروغ و افترا از طریق فضای مجازی نیز حرام است.
حضرت آیت الله صانعی: هرگونه شایعه سازی و نسبت دروغ به افراد و نشر اکاذیب به هر طریق که انجام گیرد، حرام و غیرجایز است خصوصا اینکه ممکن است چنین اعمالی موجب از بین رفتن امنیت اخلاقی و اجتماعی جامعه شده و موجب هتک افراد و ضرر به شخصیت و حیثیت افراد و اجتماع گردد که بعضا قابل جبران نیست و همه مسوولیت آن متوجه نشردهندگان این اکاذیب است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :