آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186354
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:2
تعداد بازدید : 913

مایکروسافت 200 مگابایت اطلاعات روی DNA ذخیره کرد

دانشمندان مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن توانستند رکورد ذخیره سازی اطلاعات روی رشته های DNA را در جهان بشکنند و 200 مگابایت داده را روی این رشته ها ذخیره کنند.


PCMag- مایکروسافت و شرکت های فناوری بزرگ چند سالی است با توجه به گسترش تولید محتوا و نیاز به فضاهای ذخیره سازی بیشتر، به تحقیق و توسعه در زمینه یافتن راهکارها و تکنولوژی های جدید برای ذخیره اطلاعلات روی آورده اند. حال مایکروسافت توانسته است به رکوردی جدید در این زمینه دست یابد و 10 برابر بیشتر از آنچه که قبلا توسط محققان روی DNA ذخیره شده بود، اطلاعات را ذخیره سازی کنند.
مایکروسافت اوایل سال جاری میلادی قراردادی را با یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در این زمینه به نام Twist Bioscience  امضا کرد تا در آینده ای نزدیک بتواند میلیون ها ترابایت اطلاعات خود را روی حجم بسیار کمی از DNA ذخیره کند و آنها را تا هزاران سال سالم نگه دارد.
 در این دستاورد که با همکاری محققان دانشگاه واشنگتن به دست آمده است، اطلاعاتی حاوی 100 کتاب برتر گوتنبرگ، اعلامیه های جهانی حقوق بشر به همراه ترجمه به بیش از 100 زبان، ویدیو موزیک با کیفیت HD از گروه موسیقی OK Go و درنهایت دیتابیس دانه محصولات زراعی را که حجم آنها به 200 مگابایت می رسید، روی رشته های DNA ذخیره شد.
جالب است بدانید مایکروسافت ارادت خاصی به گروه Ok Go دارد؛ زیرا معتقد است این گروه همواره نوآوری و خلق آثار جدید را سرلوحه کار خود قرار می دهد و به همین دلیل شباهت هایی با محققان مایکروسافت دارد و مدیران این غول نرم افزاری فکر می کنند که هر دوی این شرکت ها، در حال گام برداشتن در یک مسیر مشترک هستند.
 در چند ماه اخیر، کمپانی مایکروسافت، محققان و پژوهشگرانی را از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی معتبر به خدمت گرفته است و قصد دارد خود را به‎عنوان یکی از پیشگامان عرصه معرفی کند.  محققان جهان معتقدند که می توان در آینده یک اگزابایت (یک میلیون ترابایت) اطلاعات را روی سطحی به مساحت نوک یک مداد ذخیره کرد. 
 این موفقیت اخیر مایکروسافت و دانشگاه واشنگتن از دو جهت بسیار بااهمیت است:
نخست آنکه آنها موفق شدند علاوه بر ذخیره سازی اطلاعات روی مولکول DAN، این اطلاعات را از میان یک استخر بزرگ حاوی مولکول های DAN بازیابی کنند. گفتنی است که برای یافتن DNA موردنظر و بازیابی اطلاعات آن از میان یک استخر بزرگ حاوی مولکول های DAN، ابتدا رشته معادل DNA موردنظر را کد و سپس از یک روش رایج در بیولوژی مولکولی به نام PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) استفاده کردند.
دوم آنکه آنها در این فرآیند از تکنیک های تصحیح خطا که به‎طور معمول در حافظه های کامپیوتری استفاده می شود، برای رفع خطاهای رمزگذاری DNA استفاده کردند. در بدن نیز در صورتی که خطایی در رمزگذاری مولکول های DNA رخ دهد، سیستم های تصحیحی وجود دارند که این خطاها را رفع می کنند و این سیستم ها دقت بسیار بالایی در انجام فعالیت های خود و تصحیح این خطاها در بدن دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :