آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186357
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:2
تعداد بازدید : 881

رییس جمهور در شورای عالی فضای مجازی دستور داد:

برخورد قانونی با افشای اطلاعات مشترکان تلفن همراه

جلسه شورای عالی فضای مجازی شنبه شب با حضور رییس جمهور و بدون حضور دیگر سران قوا برگزار شد.

فناوران- این جلسه تحت تاثیر انتشار گسترده اطلاعات 20 میلیون مشترک ایرانسل قرار گرفت. حسن روحانی در این جلسه ضمن تاکید بر صیانت از اطلاعات و حریم خصوصی مشترکان اپراتورهای تلفن همراه برخورد قانونی با هرگونه سوءاستفاده در این حوزه را لازم دانست و بر اتخاذ تدابیر ویژه در حوزه حفاظت از حریم خصوصی برای جلوگیری از هرگونه دسترسی غیرمجاز تاکید کرد.
رییس جمهور بر ضرورت تامین امنیت، کنترل و پایش شبکه های زیرساختی و سایت های مهم کشور تاکید کرد و مقرر شد مرکز ملی فضای مجازی گزارشی از اقدامات دستگاه ها در اجرای مصوبه ایمنی فضای مجازی و پیشنهادهای تکمیلی در راستای کاهش آسیب پذیری ها در این حوزه تهیه و به شورا ارایه کند.
همچنین با نظر اعضای شورای عالی فضای مجازی مصوب شد تا طرح تشویق و تسهیل ارایه خدمات برای حمایت از شرکت های فعال در توسعه شبکه های اجتماعی داخلی در جلسه آینده به شورا ارایه شود.
در جلسه شورای عالی فضای مجازی با بیان تاکید رییس جمهوری مبنی بر تهیه گزارشی جامع از پیشرفت طرح خدمات دولت الکترونیکی، مقرر شد در جلسه آینده گزارشی از چگونگی پیشرفت پروژه شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی تهیه و ارایه شود.
از مصوبات دیگر این جلسه، واگذاری مسوولیت تسویه امور مالی و اداری دبیرخانه سابق شورای اطلاع رسانی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.
رسول جلیلی یکی از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی پس از این جلسه به توضیحاتی درباره محتوا و نگرانی های اعضا پرداخت. وی با بیان هک برخی سایت های دولتی در هفته های اخیر و نیز افشای اطلاعات مشترکان ایرانسل، درباره خدشه دار شدن اعتبار فضای مجازی کشور ابزار نگرانی کرد.
وی بر لزوم استفاده دستگاه‎های دولتی از ابزارهای برنامه نویسی قابل اعتماد برای نوشتن ‎سایت های سازمانی تاکید کرد و گفت: اینکه عده ای موفق شدند صفحه اولیه سایت برخی سازمان ها را تغییر دهند، برای اعتبار فضای مجازی کشور شایسته نبود.
جلیلی با بیان حمله تغییر چهره (دیفیس) به برخی سایت های سازمانی گفت: این حمله اتفاق ناگواری برای پورتال های درون سازمانی محسوب نمی شود اما همین که عده ای موفق به دیفیس سایت های دولتی ایران شدند، اعتبار فضای مجازی کشور را زیر سوال می رود.
این عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: همچنین اخیرا یکی از شبکه های اجتماعی ابزاری فراهم آورده بود که امکان دسترسی به اطلاعات مشترکان یکی از اپراتورها را فراهم می کرد که کهنه بودن این موضوع آن طورکه عنوان شد، به معنای بی ارزش بودن موضوع نیست.
جلیلی افزود: بر این اساس در شورای عالی فضای مجازی نیز شخص رییس جمهور در جریان قرار گرفت و نسبت به نقض حریم خصوصی مشترکان این اپراتور و اتفاقی که درباره ناامنی پورتال برخی سازمان ها رخ داد، ابراز نگرانی کرد. رییس جمهور حفظ حریم خصوصی اپراتورهای کشور را لازم دانست که در آینده نیز بررسی شود و نسبت به موضوع قبلی نیز دستورات و تاکیدات لازم را مقرر کرد.
وی درباره نحوه نفوذ به سایت های دولتی و امکان تغییر چهره آن گفت: نرم افزار پایه ای که برای این موضوع استفاده شده بود، مشکل کپی رایت نداشت. مشکل اینجا بود که ظاهرا نسخه نرم افزار پایه که بر مبنای آن وب پیج نوشته شده، آسیب پذیر بوده و پیمانکارانی که این کار را برای سازمان ها کردند، سهوا فراموش کردند که وصله را اضافه یا ورژن میان‎افزار را به‎روز کنند.
این عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: این مساله درسی بود برای همه فعالان فضای مجازی کشور و موضوعی مستقل از بحث کپی رایت بود. ما مجبور هستیم از نرم افزارهایی که رایگان گذاشته شده یا قدیمی است، استفاده کنیم چون نمی توانیم همه نرم افزارها را بنویسیم. اما باید ارزیابی شود از چه ابزاری استفاده شود و ابزارهایی که در نوشتن سایت سازمان های حاکمیتی استفاده می شود، باید از سطح قابل اعتمادی برخوردار باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :