آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186360
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:6
تعداد بازدید : 698

پای وزارت ارتباطات هم به حقوق‌های نجومی باز شد

پرداخت هزار میلیاردریال حقوق و مزایای غیرقانونی در وزارت ICT

پای وزارت ارتباطات هم به پرونده حقوق های نجومی باز شده و 5 پرونده در این خصوص در دیوان محاسبات باز شده است.

فناوران- فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات کشور از تشکیل 123 پرونده طی سال های 90 تا 1394 درباره پرداخت مزایا و حقوق های غیرقانونی خبر داد.
در این لیست عنوان وزارت ارتباطات و فناوری و شرکت های تابعه با 5 پرونده به مبلغ حدود هزار میلیارد ریال نیز به چشم می خورد.
براساس اعلام شجاعی، دادستان دیوان محاسبات کشور به عنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی افزایش غیرقانونی حقوق، مزایا و پرداخت های خلاف قانون را در دستگاه ها و سازمان های ذی ربط از سال 90 تا 94 به صورت پیوسته رصد و بررسی کرده است.
وی افزود: این افزایش غیرقانونی حقوق، مزایا در پرداخت های خلاف قانون در شرکت های تابعه و وابسته از سال 90 تا 94 بوده و این 123 پرونده، شامل پرداخت های پرسنلی، پرداخت به مدیران و پرداخت در موارد فاقد مبنایی قانونی است.
دادستان دیوان محاسبات اضافه کرد: این پرداخت ها و پرونده های مربوط به آنها پس از ارسال به دادسرای دیوان محاسبات و تشکیل پرونده، به صدور دادخواست علیه مسوولان ذی مدخل در پرداخت و دریافت و محکومیت آنها به استرداد و اصلاح احکام کارگزینی منجر شده است.
براساس این گزارش احکام صادرشده مربوط به وزارت نفت با 29 پرونده به مبلغ حدود 8 هزار میلیارد ریال، وزارت صنعت و شرکت ها و سازمان های تابعه آن با 38 پرونده به مبلغ 36 هزار میلیارد ریال، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های تابعه با 9 فقره پرونده به ارزش 58 میلیارد ریال، وزارت راه و شهرسازی و شرکت های تابعه با 12 پرونده به ارزش هزار میلیارد ریال، وزارت ارتباطات و فناوری و شرکت های تابعه با 5 پرونده به مبلغ حدود هزار میلیارد ریال، وزارت نیرو و شرکت های تابعه با 5 پرونده به ارزش 740 میلیارد ریال، بانک مرکزی با 16 پرونده به ارزش 9 هزار میلیارد ریال و بیمه مرکزی و شرکت های بیمه دولتی با 7 پرونده به مبلغ 36 میلیارد ریال می شود.
دادستان دیوان محاسبات گفت: این مواردی بوده است که پس از وقوع تخلف و اعلام گزارش به دادسرای دیوان محاسبات ارجاع و دادسرا نیز اقدامات قانونی را مبنی بر تکمیل تحقیقات و صدور دادخواست و رای صادر کرده است و پس از قطعیت، به مرحله اجرا خواهد رسید.
شجاعی گفت: این مواردی است که دیوان محاسبات قبل از رسانه ای شدن پرداخت های غیرقانونی و غیرمتعارف انجام داده و به صدور دادخواست و محکومیت منجر شده است.
وی افزود: دیوان محاسبات طی سیاست جلوگیری از رسانه ای شدن پرونده ها، کماکان به صورت محرمانه به همه تخلفات رسیدگی کرده، اما با توجه به سوال و شائبه ای که درخصوص عملکرد این نهاد نظارتی برای برخی از مسوولان و مردم پیش آمده است، باید گفت که این نهاد برحسب وظیفه ذاتی و قانونی خود، پیگیر تمام تخلفات خواهد بود.

 پرونده ها، مربوط به دولت قبل است
پس از انتشار این خبر، معاونت توسعه مديريت، هماهنگي و امور پشتيباني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به آن واکنش نشان داد و گفت: پرونده هاي تشكيل شده در ديوان محاسبات مربوط به اين وزارت متعلق به دولت دهم است.
مهدی راسخ درباره موارد اعلامي مربوط به احكام 5 پرونده به مبلغ حدود هزار ميليارد ريال براي وزارت ارتباطات و شركت هاي تابعه گفت: مطابق بررسي هاي صورت پذيرفته و براساس مستندات موجود، پرداختي هاي نامتعارف اعلامي در خبر يادشده و پرونده هاي تشكيل شده در دادسراي ديوان محاسبات كشور مربوط به سال هاي 1390 الي 6 ماهه اول 1392 و در زمان دولت دهم است، ولي متاسفانه در اخبار به گونه اي مطرح شده است كه گويا تخلف در اين دولت رخ داده است. 
معاون توسعه مديريت و هماهنگي و امور پشتيباني گفت: انتظار اين است كه دستگاه هاي نظارتي در بيان تخلفات با بیان دقيق به زمان وقوع آن به صورت شفاف اطلاع رساني كنند و از ايجاد سوء‎برداشت جلوگيري كنند.
وي افزود: وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از ابتداي استقرار دولت يازدهم در سال 1392 موضوع عدالت در پرداختي ها و حقوق كاركنان را از اولويت هاي خود قرار داده و سياست هايي را در جهت رفع تبعيض در حقوق و مزاياي كاركنان و يكسان‎سازي پرداختي‎ ها در بين سازمان ها و شركت هاي تابعه در دستور كار خود قرار داده و اجرايي کرده است.
راسخ ادامه داد: بررسي هاي ميداني ديوان محاسبات كشور نيز مويد اين موضوع بوده و از ابتداي 6 ماهه دوم سال 1392 تاكنون موارد ابهامي و پرونده تخلفي درخصوص پرداخت حقوق و مزاياي كاركنان در اين وزارت وجود نداشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :