آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186361
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:8
تعداد بازدید : 731

با وجود بی‌رونقی بازار کامپیوتر

خرید و فروش هارددیسک خوب است

هر قدر بازار خرید و فروش کالاهای گران قیمت کامپیوتری نظیر نوت بوک، تبلت و برخی از تجهیزات کامپیوتری بی رونق و کم مخاطب است، در بازار هارددیسک شاهد یک رونق نسبی هستیم. حتی می توان گفت که این کالا بازاری چهار فصل دارد و عواملی چون نوسانات نرخ دلار آزاد و رشد قیمت، آنقدر که بر بازار سایر کالاهای کامپیوتری تاثیرگذار است، بر بازار هارددیسک موثر نیست.


مریم عسگری
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، در مدت اخیر شاید بتوان گفت که هارددیسک ها تنها کالایی بودند که در این بازار کم رمق اندک مخاطبانی داشتند. محمد شیرولی، یکی از فعالان بازار در این زمینه می گوید: البته این موضوع به معنای ثبات قیمت این کالا نیست و در ماه های گذشته هارددیسک نیز مانند سایر کالاهای حوزه آی تی دستخوش تغییراتی از لحاظ قیمت شده است. 
اما به دلیل اینکه کاربران به ویژه برای انتقال و نگهداری اطلاعات و اسناد خود از این کالا استفاده می کنند، هارددیسک همیشه مشتری دارد.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با بیان این موضوع که نوسانات نرخ این کالا در چهار ماه گذشته حدود 15 درصد بوده است، می گوید: همسو با تغییرات نرخ دلار آزاد شاهد رشد قیمت هارددیسک هم هستیم و در ماه های گذشته قیمت این کالا حدود 30 تا 100 هزار تومان افزایش یافته است.
این فعال بازار می گوید: یکی از دلایلی که موجب شده است این کالا مخاطبانی پروپاقرص داشته باشد، این است که عمر مفید این کالا در نوت بوک ها حدود 3 تا 4 سال است و بیشتر کاربران نوت بوک های قدیمی که ناچارند به دلیل گرانی نوت بوک همچنان از نوت بوک های قدیمی استفاده کنند، به تعویض هارددیسک روی می آورند.
وی درباره برندهای پرفروش در بازار هارددیسک هم می گوید: درحال حاضر سی گیت و وسترن دیجیتال دو برند مطرح و پرفروش در این زمینه هستند و سایر برندها نظیر ای دیتا، سیلسکون پاور، لسی و برندهایی از این دست در حاشیه بازار قرار دارند. این درحالی است که یکی دیگر از فعالان بازار می گوید: رقابت شدیدی بین ا ی دیتا و دیگر برندهای مطرح وجود دارد و این درحالی است که این برند به لطف عرضه نمونه های ضد ضربه و ضد آب خود معروف شده است.
بااین حال کارشناسان در این زمینه به خریداران هشدار داده و می گویند: صرف یدک کشیدن عناوینی چون ضدضربه و ضد آب نباید هارد را در مجاورت آب و ضربه قرار داد؛ چراکه ممکن است این ادعای شرکت های تولیدکننده درباره ضد ضربه و ضد آب بودن هارددیسک ها منوط به شرایط خاصی باشد.
به‎عنوان مثال ممکن است در ضمانت نامه هارددیسک عنوان شده باشد که هارددیسک در مقابل پاشش آب یا شست وشو مقاوم است نه غوطه‎ور شدن در آب. یا اینکه هارددیسک در صورت سقوط از ارتفاع یک متر یا کمتر دچار آسیب نمی شود؛ پس بهتر است با چشم باز برای خرید اقدام کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :