آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186379
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:44
تعداد بازدید : 859

رییس اتاق بازرگانی تهران:

اختلافات مسوولان جذب سرمایه خارجی را مشکل کرده است

رییس اتاق بازرگانی تهران در نشست روز ملی صنعت و معدن در سالن اجلاس سران با بیان اینکه صنعت کشور در سال جاری نیز مانند سال گذشته با کاهش تقاضا روبه رو خواهد بود، گفت: به علت کاهش تقاضای ناشی از تاثیرات کاهش تورمی، در سال ۹۵ نیز صنایع کشور نمی توانند انتظار افزایش تقاضا در بازار داخلی را داشته باشند.


فناوران- مسعود خوانساری افزود: در شرایط فعلی برای بهبود شرایط صنعت کشور باید تزریق اعتبار انجام شود تا چرخه تولید دوباره به حرکت درآید، این تسهیلات باید از طریق سرمایه گذاری خارجی انجام شود؛ اما به نظر می رسد که جذب سرمایه گذاری های خارجی در کوتاه مدت امکان پذیر نباشد و اختلافات بین مسوولان نیز در این باره تاثیرگذار است.
خوانساری درخصوص وضعیت بانک های کشور و همکاری آنها با بخش صنعت گفت: بانک ها برای خود مشکلات زیادی داشته و نمی توانند تسهیلات مناسب را در اختیار صنایع تولیدی قرار دهند؛ زیرا صندوق آنها عمدتاً خالی است و اعتباراتی که داده اند برگشت داده نشده تا بتوانند اعتبارات و تسهیلات جدیدی اختصاص دهند.
وی افزود: تنها راهی که در این شرایط باقی می ماند درآمد داخل کشور است که شامل بخش های ارز، سوخت و یارانه می شود.
رییس اتاق بازرگانی صنعت تهران گفت: قیمت ارز در سال گذشته متاسفانه ثابت مانده و رشد پیدا نکرده است گرچه در این مدت شاهد 60 درصد تورم بوده ایم.
خوانساری ادامه داد: باید هرچه سریع تر ارز تک نرخی شده و به قیمت واقعی خود مبادله شود.
وی گفت: در اقتصاد های پیشرفته دنیا از سوخت، سیگار و مشروبات الکلی عوارض دریافت می شود، اما در کشور ما نه تنها از سوخت یارانه ای دریافت نمی کنیم؛ بلکه گازوییل به قیمت کم عرضه می شود.
رییس اتاق بازرگانی صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: به دلیل فشارهایی که از سوی تامین اجتماعی به صنایع وارد شده است، تعداد زیادی از کارخانه ها تعطیل شده یا کارگران خود را تعدیل کرده اند و بازرسی های مربوط به 10 سال گذشته را دوباره به جریان انداخته اند تا این سازمان بتواند دریافت بیشتری از صنایع داشته باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :