آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 186380
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:46
تعداد بازدید : 829

احتمال ورود نخستین کارت بانکی بین المللی به ایران

براساس وعده مسوولان بانک مرکزی، بازار بانکی ایران در انتظار ورود کارت های بانکی بین المللی از نوع آسیایی تا سه ماه آینده است.

مهر- برخی از شرکت های پرداخت الکترونیکی بین المللی رایزنی هایی را با بانک مرکزی ایران آغاز کرده اند و بانک مرکزی ایران هم چراغ سبز را به آن ها نشان داده، البته به دلیل شرایط خاص سیاسی بین المللی برخی از تحلیلگران داخلی هشدار می دهند که در برقراری ارتباط بانکی با این شرکت های خارجی باید جانب احتیاط از سوی بانک مرکزی ایران و بانک های ایرانی انجام شود تا اطلاعات بانکی ایران لو 
نرود.
در این زمینه پیش از این هم برقراری ارتباطات مطرح بود، اما بانک مرکزی به صورت علنی و آشکار از وجود چنین ارتباطی پرده برداری نکرده است. حال خبر می رسد که برخی از شرکت های بین المللی فعال در این بخش همچون مسترکارت، ویزا کارت، کردیت بیوروی ژاپن و یونیون پی چین در این زمینه وارد عمل شده اند.
از سوی دیگر به نظر می رسد گرایش ایران به همکاری با کشورهای آسیایی یا کشورهایی که پیش از تحریم با ایران در برخی از بخش ها همکاری داشته اند، بیشتر است، گرچه برخی از بانک های غربی و اروپایی هم اقداماتی انجام داده اند به‎طوری‎که پیش از این بانک بین المللی رایفیسن اتریش برای ایجاد شعبه در ایران اعلام آمادگی کرده بود.
برخی از کارشناسان اقتصادی در کشور می گویند که سیستم های اتصال به شبکه های بانکی بین المللی از طریق کشورهای چین و ژاپن برای آغاز کار در این زمینه مناسب هستند، اما بازار آن ها در حد مسترکارت و ویزاکارت وسیع نیست. 
بانک های ما باید بتوانند به سیستم های فراگیر دنیا متصل شوند. البته طی روزهای اخیر اقداماتی برای پذیرش ایران از سوی مجامع بین المللی درباره امر مبارزه با پولشویی صورت گرفته که زمینه‎ساز برقراری ارتباط است. 
جدیدترین گزارش موسسه سی پی آی سی نشان می دهد که چگونه برقراری مجدد ارتباط ایران با شبکه سوئیفت، ورود سرمایه از سوی بازیگران بین المللی به ایران و ابتکار در گسترش پرداخت های غیرنقدی در حال کمک به رشد سالم بازار پرداخت ها در ایران است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :