آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187202
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 10:49
تعداد بازدید : 749

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز :

طرح سامانه جامع الکترونیکی به کمک مبارزه با قاچاق کالا می‎آید

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دیروز در نشستی خبری به تشریح جزییات آیین نامه ها درخصوص تشکیل سامانه جامع الکترونیکی برای مقابله با قاچاق پرداخت و گفت که با اجرای این طرح قاچاق سازمان یافته به حداقل خواهد رسید.


فناوران- قاسم خورشیدی افزود:  قاچاق یک موضوع اقتصادی است اگرچه بخشی از راهکارهای مقابله با آن شامل روش های فیزیکی و پلیسی می شود، اما اصل مبارزه با قاچاق در فرآیندهای اقتصادی شکل می گیرد.
 الکترونیکی شدن تمام فرآیندهای تجاری
خورشیدی گفت: براساس مواد قانونی پنج و شش قانون مبارزه با قاچاق که در تاریخ ۲۳ تیرماه سال جاری به تصویب هیات دولت رسیده و ابلاغ شده است، مجموعه فرآیندها و گردش تجاری به‎طور کامل به‎صورت الکترونیکی شکل خواهد گرفت و همه موارد قابل رهگیری و شفاف خواهد بود.او درخصوص نتایج شکل‎گیری مجموعه سامانه الکترونیکی برای مقابله با قاچاق ادامه داد: این اقدام تنها شامل مبارزه با قاچاق نیست، بلکه مبارزه با فسادهای دیگر را هم دربر می گیرد و مجموعه ای از سامانه های الکترونیک براساس این آیین نامه های جدید به ایجاد دولت الکترونیکی در حوزه اقتصاد و تجارت کمک خواهد کرد و از سوی دیگر نیز رفتار فعالان اقتصادی شفاف و رهگیری خواهد شد.خورشیدی گفت: با این روش و اقدام جدید بخش قابل توجهی از قاچاق سازمان‎یافته که عمده قاچاق است، کاهش خواهد یافت و درنتیجه این آیین نامه ها به حداقل خواهد رسید. این سامانه ها در مجموع شامل هفت سامانه اصلی و ۳۷ زیرسامانه می شود  و درحال‎حاضر تقریبا تمامی این سامانه ها کار و فعالیت شان شروع شده است و بیشتر آن ها از مرحله تحلیل فراتر رفته اند و نرم‎افزارهای‎شان طراحی شده است.
 تشریح جزییات آیین نامه های جدید مبارزه با قاچاق 
همچنین در ادامه این نشست خبری سیدعلی معصومی، مدیر کل حقوقی و بین الملل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره جزییات اجرای آیین نامه های جدید مبارزه با قاچاق که هفته گذشته به تصویب هیات دولت رسیده است، گفت: برای نخستین بار در نظام حقوقی ایران به موضوع پیشگیری قبل از وقوع و بررسی علت هایی که فراهم کننده قاچاق هستند، توجه شده است و براین اساس تلاش شده با علت های قاچاق مبارزه شود.
وی ادامه داد: قانون گذار در فصل پیشگیری به برخی موارد ازجمله مواد پنج و شش پرداخته است که بر این اساس گلوگاه یا زمینه های اصلی قاچاق شناسایی می شود، این دو ماده قانونی متضمن تحولات و تغییرات اساسی در راه مبارزه با قاچاق و همچنین نظام تجاری است.
معصومی درباره ویژگی های این آیین نامه های جدید گفت: یکی از ویژگی های آیین نامه های جدید در راه مبارزه با قاچاق این است که براساس آن سعی شده مجموعه فرآیندهای تجاری به عنوان یک مجموعه واحد دیده شود، چراکه اگر فرآیندها یک پیکره واحد تلقی شوند، آن زمان اشکال در عملکرد هر فرآیند به کل پیکره آسیب می زند و از این جهت این آیین نامه شاید یکی از مهم ترین آیین نامه هایی باشد که توسط هیات دولت در سال های گذشته به تصویب رسیده است.وی ادامه داد: براساس این آیین نامه قرار است فرآیند تجاری کشور شفاف شود و این شفافیت به ویژه برای دستگاه های نظارتی ایجاد خواهد شد. همچنین از دیگر ویژگی های این قانون کاهش روند مکاتبه، ارسال اسناد و حذف کاغذبازی است که پیش از این در عوامل قاچاق موثر بوده و باعث ایجاد انگیزه در قاچاق شده است. به این ترتیب اگر این آیین نامه ها با دقت اجرایی شود، اتفاق بسیار مهمی در تجارت رخ خواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :