آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187208
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 11:11
تعداد بازدید : 974

کارتخوان های سیار کلاهبرداری با اسکیمر را افزایش داد

رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: افراد سودجو با نصب قطعه ای سخت افزاری به نام «اسکیمر» اقدام به کپی برداری از اطلاعات مهم کارت بانکی افراد می کنند.


پلیس فتا- علیرضا آذردرخش افزود: نصب اسکیمر توسط افراد سودجو از روش های شایع کلاهبرداری از طریق دستگاه های کارت خوان به شمار می آید.
وی ادامه داد: اسکیمر دستگاهی است که از آن برای کپی کردن اطلاعاتی که در نوار مغناطیسی کارت های بانکی وجود دارد، استفاده می شود و فرد مجرم در فرصتی مناسب این اطلاعات را با استفاده از نرم افزاری خاص در کارت های بانکی خام، کپی‎رایت می کند و می تواند از حساب قربانی، برداشت وجه 
داشته باشد.
رییس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا در توصیه به شهروندان گفت: انجام عملیات بانکی توسط مشتری و دقت هنگام خرید می تواند از کپی شدن کارت بانکی جلوگیری کند؛ ضمن اینکه رمز عبور را خود مشتری باید وارد کند.
آذردرخش ادامه داد: وارد کردن رمز عبور توسط مشتری می تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی او باشد؛ چراکه حتی در صورت نصب اسکیمر روی دستگاه کارتخوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حساب مشتری امکان پذیر نخواهد بود.
این مقام انتظامی گفت: مدتی است استفاده از کارتخوان های سیار رو به افزایش است و استقبال هموطنان از این دستگاه باعث شده تا وقوع کلاهبرداری در این حوزه افزایش یابد.
آذردرخش افزود: کارتخوان های سیار، نسل جدیدی از دستگاه های کارتخوان به شمار می آیند که با استفاده از خدمات سامانه تلفن همراه به شبکه بانکی متصل می شوند و تراکنش های بانکی را با استفاده از شبکه تلفن همراه و استفاده از سرویس های GMS و GPRS انجام می دهند.
وی گفت: در یکی از تازه ترین پرونده های تشکیل شده در پلیس فتا، فردی سودجو که دارای شغل میوه فروشی سیار بوده است، با استفاده از دستگاه کارتخوان سیار و نصب اسکیمر روی آن اقدام به سرقت اطلاعات بانکی مشتریان خود کرده و با استفاده از رمز ورود که معمولا خود قربانی آن را در اختیار مجرم قرار داده، اقدام به برداشت از حساب بانکی تعداد زیادی از هموطنان کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :