آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187224
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 11:37
تعداد بازدید : 651

رییس کل بانک مرکزی:

۵۰درصد منابع بانک ها قفل است

رییس کل بانک مرکزی گفت: برای سال جاری پیش بینی می شود اقتصاد ایران بتواند ۴ تا ۵ درصد رشد کند.


مهر-  ولی الله سیف با بیان اینکه کنترل نرخ تورم مهم ترین دستاورد نظام بانکی در سه سال گذشته بوده است،  گفت: اکنون در آستانه تک‎رقمی شدن نرخ تورم هستیم و این در حالی میسر شد که ما در سال‎های گذشته در شرایط تحریم به سر می‎بردیم.
وی ادامه داد: رشد اقتصادی مثبت در دو سال گذشته بعد از ۸ فصل رکود بسیار ارزشمند است و امیدواریم که در سال ۹۵ به رشد اقتصادی ۴ تا ۵ درصد دست پیدا کنیم. سیف درباره افزایش اشتغال افزود: بانک مرکزی در سال ۹۵ علاوه بر ادامه مسیر دو سال گذشته درصدد کمک به واحدهای کوچک و متوسط صنعتی است که با این اقدام ضمن حفظ اشتغال موجود به افزایش اشتغال پایدار نیز منجر می‏شود. سیف رشد نقدینگی ۳۰ درصدی سال گذشته را بیشتر ناشی از افزایش دارایی‏های بانک مرکزی عنوان کرد و افزود: پایه پولی در سال گذشته افزایش نیافته و همچنین بدهی بانک ها به بانک مرکزی کاهش داشته است.
وی از تحلیل قاطع و واقع بینانه مشکلات نظام بانکی ابراز خشنودی کردند و آن را حاصل انباشته شدن مشکلات سه دهه گذشته ذکر کرد که باعث شده بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از دارایی های بانکی در سرفصل‏های نظام بانکی منجمد شود که نمی‏تواند به مصرف اعطای تسهیلات برسد. حدود ۱۲ درصد از این دارایی‏ها مربوط به مطالبات ناوصول است که برای حل این مشکلات با حمایت دولت و قوه قضاییه برنامه‎ریزی شده است. رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: با دستیابی به اهداف موردنظر، دارایی‏های یادشده از حالت منجمد خارج می شود و در اعطای تسهیلات و حمایت از فعالیت های مثبت اقتصادی مصرف می شود.
سیف بزرگ‎ترین سرمایه بانک‎ها را فرهنگ سازمانی آنها نامید و با عنایت به لزوم اجرای دستورالعمل‎ها در همه سطوح بانک‏ها و نقش بانک مرکزی در انضباط بخشی درجهت سالم سازی و استحکام نظام بانکی کشور ابراز امیدواری کرد که نظام بانکی بتواند نقش خود را در زمینه توسعه اقتصادی و حمایت از بنگاه‏های اقتصادی به نحو شایسته انجام دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :