آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187292
تاریخ انتشار : 30 تیر 1395 10:25
تعداد بازدید : 815

مورچه ها، الهام بخش محاسبات شبکه ای

محققان معتقدند مورچه ها که نمادهای کوچک سخت کوشی و سازمان یافتگی هستند، می توانند در چگونگی کار شبکه های کامپیوتری و نحوه بهبود آنها به انسان کمک کنند.


GizMag- گروهی از محققان علوم کامپیوتری و آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT با مطالعه روی مورچه ها به دنبال خلق نمونه ای از تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی، تصمیم گیری جمعی میان جمعیت روبات ها و ارتباطات غیرمتمرکز و شبکه های بی سیم موردی هستند.
مطالعات صورت گرفته در موسسه MIT، این باور علمی قدیمی را تایید می کند که مورچه ها تراکم جمعیتی خود را براساس فرکانسی تخمین می زنند که هنگام بررسی اطراف خود به سایر مورچه ها ضربه می زنند و برخورد می کنند. به نظر می رسد که این توانایی، نکته مهمی برای فعالیت هایی از قبیل تصمیم گیری برای احداث لانه جدید برای مورچه ها به شمار می رود.
محققان دریافتند اگر گروهی از افراد به طور اتفاقی در محیطی مشغول حرکت باشند، تعداد دفعاتی که آنها به یکدیگر برخورد می کنند، جایگزین تخمین تراکم جمعیت خواهد شد. آنها موازنه ای را بین محیط یک مورچه و یک شبکه ایجاد کردند. یکی از محققان که روی مورچه ها تحقیق می کند، کار خود را با مطالعه روی برخی سلول های شبکه آغاز کرد و یکی از سلول های مجاور را هدف قرار داد و پس از آن به سلول های مجاور دیگر که از آن جدا شده، وارد می شوند. در زبان آماری به آن «گشت تصادفی» می گویند. این محقق مورچه ها تعداد مورچه های حاضر در این سلول ها را که با هم برخورد می کنند، می شمارد.
محققان در این مطالعات، گشت تصادفی را با نمونه تصادفی مقایسه می کنند که در آن، زمان انتخاب تصادفی سلول ها از شبکه و تعداد شمارش شده مورچه ها در هر سلول بررسی می شوند.
زمانی که شما حول یک شبکه راه می روید، معمولا به دیگران برخورد نمی کنید؛ زیرا از تمام بخش های شبکه عبور نمی کنید. بنابراین، احتمال آنکه با فردی در آن وسی شبکه برخورد داشته باشید، به صفر می رسد ولی احتمال برخورد با افرادی که در نزدیکی شما حرکت می کنند، بالاست.
محققان برای طراحی محیط مورچه ها، از ساختار داده های نموداری شامل دایره ها و کناره هایی استفاده کردند که بخش های خطی هستند که به گره های اتصالی وصل می شوند. در این شبکه، هر سلول یک گره به شمار می رود و کناره های آن تنها با سلول های مجاور مشترک می شوند.
در صورتی که این داده نموداری تنها با یک زنجیره از گره ها به درستی متصل نشود، هریک از اتصال ها تنها به دو گره مجاور وصل می شود. نمودارهای توصیف شبکه های ارتباطی اغلب از دو ویژگی راه رفتن تصادفی از گره مشابه شروع می شوند و سپس به جهت های مختلف گسترش می یابند. درواقع، این «گشت تصادفی» می تواند در همان سطح از دقت به عنوان نمونه گیری تصادفی ارایه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :