آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187294
تاریخ انتشار : 30 تیر 1395 10:27
تعداد بازدید : 1082

در نشست خبری دومین همایش شهر هوشمند مطرح شد:

فرصت های جذاب سرمایه گذاری در حوزه «شهر هوشمند» فراهم است

بیش از یک دهه و نیم است که اقتصاد پایدار بر مبنای شهر هوشمند و تامین زیرساخت‎های ضروری آن مانند حمل ونقل شهری هوشمند، انرژی هوشمند، دولت هوشمند، امنیت هوشمند، سلامت هوشمند، کسب وکار هوشمند و غیره در کشور مطرح است و هرازگاهی مسوولان صنف فناوری اطلاعات در این باره به اظهار نظر می‏پردازند. اما از سال گذشته با برگزاری همایش زیرساخت و فرصت‎های سرمایه‎گذاری شهر هوشمند، این مقوله بیشتر مورد توجه قرار گرفت، به گونه‎ای که در نتیجه بحث های انجام شده در آن همایش، کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات آذرماه همان سال مصوبه‎ای در حوزه اشتراک‎گذاری ارایه کرد و به موضوع شهر هوشمند در برنامه ششم توسعه نیز بیشتر توجه شد. امسال نیز قرار است اول و دوم شهریورماه دومین همایش زیرساخت و سرمایه گذاری شهر هوشمند با هدف توسعه خدمات بر بستر زیرساخت‎های شهر هوشمند در برج میلاد برگزار شود و در نمایشگاه جانبی آن شرکت‎های خصوصی، استارت‎آپ‎ها و صاحبان ایده، دستاوردهای خود را برای شهرداری ها و عموم به نمایش بگذارند.


 در همین راستا دیروز رضا باقری اصل، دبیر کمیسیون دولت الکترونیکی، علیرضا براتی معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور، محمود زرگر دبیر علمی همایش، سهیل مظلوم دبیر اجرایی همایش، محسن باقری چناری مدیرعامل شرکت ایرانیان نت، اسماعیل ثنایی مدیرعامل شرکت آریاهمراه و مصطفی نقی پورفر، مدیر مرکز نوآوری شرکت فناپ در محل ساختمان شماره 2 سازمان فناوری اطلاعات دور هم جمع شدند و در نشستی با اصحاب رسانه به تشریح اهداف و برنامه‎های دومین همایش شهر هوشمند پرداختند.
 شهر هوشمند، موضوعی جذاب برای سرمایه‎گذاری
رضا باقری اصل، دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی  در این خصوص گفت: شهر هوشمند یکی از فرصت های جذاب برای سرمایه گذاری است و باید برای بهبود کیفیت زندگی مردم مورد توجه قرار گیرد.
باقری اصل ادامه داد: یکی از موضوعات مهمی که باید در حوزه شهر هوشمند مورد توجه قرار گیرد، بحث به اشتراک گذاری است.  معتقدیم فناوری اطلاعات می تواند سبب توسعه پایدار و بهبود کیفیت زندگی همه مردم شود و بنابراین نباید فرصت های سرمایه گذاری صرفا به کلان شهرها محدود شود. به همین دلیل باید اشتراک گذاری در زمینه تجربیات، دانش و منابع در بیش از 1200 شهر کشور صورت گیرد که این موضوع از طریق این همایش ممکن می شود.
پایان فاز اول شبکه ملی اطلاعات
دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی با بیان اینکه فناوری اطلاعات در کشور به این بلوغ رسیده است که درک جدیدی از کسب وکارها صورت بگیرد، گفت: با راه اندازی مراکز تبادل ترافیک دیتای کشور در چهار شهر مشهد، تبریز، شیراز و تهران عملا فاز نخست شبکه ملی اطلاعات به پایان رسید و اکنون می توان با جدا کردن اقتصادی ترافیک داخلی از خارجی، هزینه ترافیک داخلی را کاهش داد تا د نتیجه سرمایه گذاری روی سرویس های الکترونیکی را ارزان تر کرد.
وی گفت: بحث یکپارچه سازی در حوزه مدیریتی دولت الکترونیکی تا یک ماه آینده به سرانجام می رسد و می توان به بحث سرویس ها و خدمات به صورت جدی ورود کرد. در این بخش هم با ابلاغ دولت، امکان سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی فراهم شده است.
 دستیابی به اشتراک گذاری تجربیات میان شهرهای کشور
علیرضا براتی، معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور نیز در این نشست خبری گفت: در دومین همایش زیرساخت و فرصت های سرمایه گذاری شهر هوشمند، دو مسابقه برای ارزیابی میزان هوشمندی شهرهای کشور برگزار می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته شهرداری ها از پنل ارزیابی میزان هوشمندی شهرها استقبال خوبی کردند، گفت: امسال قصد داریم این مسابقه را به صورت منظم تر و در دو سطح برگزار کنیم. یک مسابقه میان شهرداری هایی است که سال گذشته در همایش حایز رتبه برتر شده و جایزه گرفته اند. عملکرد و پیشرفت این شهرداری ها در حوزه هوشمندسازی در یک سال گذشته ارزیابی می شود.
وی افزود: سطح دوم مسابقه میان سایر شهرداری هاست که عملکرد آنها در 5 محور بررسی می شود.
معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور گفت: شهرداری ها و استانداری ها نقش ویژه ای در توسعه شهر هوشمند دارند و معتقدیم با حضور در این همایش، یکی از مهم ترین اهداف ما که به اشتراک گذاری و تبادل تجربیات بین استانداری ها و شهرداری های سراسر کشور است، اتفاق می افتد.
 توسعه خدمات، محور اصلی همایش
سهیل مظلوم، دبیر اجرایی همایش نیز گفت: موضوع اصلی همایش دوم، توسعه خدمات شهری است و امیدواریم این موضوع را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنیم، چراکه اگر زیرساخت ها فراهم باشد اما از آنها بهره برداری لازم صورت نگیرد و خدماتی وجود نداشته باشد، آن زیرساخت عملا کاربردی نخواهد داشت.
مظلوم درباره برنامه های دوره دوم همایش گفت: یکی از برنامه های امسال برگزاری مسابقه بین شهرداری هاست و عملکرد آنها در محورهای مختلف ازجمله زیرساخت، سند راهبردی، خدمات شهری و شهروندی، اتوماسیون، جلب مشارکت مردمی و... سنجیده می شود. همچنین میان شهردرای های منتخب سال گذشته نیز مسابقه ای برگزار می شود تا مشخص شود در طول یک سال گذشته درجهت تحقق المان های شهر هوشمند چقدر موفق بوده اند.
دبیر اجرایی همایش زیرساخت و سرمایه گذاری شهر هوشمند ادامه داد: با همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‎گری کسب و کار نوپای فاوا، در نمایشگاه جانبی این همایش غرفه ای در اختیار استارتاپ ها قرار خواهد گرفت تا محصولات و خدمات خود را در حوزه هوشمندسازی معرفی کنند. همچنین از بهترین محصولات ارایه شده تجلیل به عمل خواهد آمد.
وی افزود: اقدام دیگر توجه به موضوع ایده و سرمایه گذاری روی ایده های مرتبط با توسعه خدمات شهری با همکاری TrigUp شرکت فناپ است. 
 تلاش برای تصویرسازی درست از شهر هوشمند
محمود زرگر، دبیر علمی همایش زیرساخت و سرمایه گذاری شهر هوشمند نیز در این نشست گفت: هزینه سرمایه گذاری در حوزه شهر هوشمند آن قدر بالاست که آثار آن بر دوش اقتصاد ملی سنگینی می کند.
وی افزود: برای توسعه شهر هوشمند ترکیبی از مشارکت بخش خصوصی و بخش دولتی در حوزه های مختلف تصمیم گیری، زیرساختی، سرمایه گذاری و فناوری لازم است و امیدواریم با گردهم آوردن همه این گروه ها در این همایش، در تصویرسازی درست از شهر هوشمند اثربخش باشیم.
 شهر هوشمند، چشم انداز توسعه دانایی محور
محسن باقری چناری، مدیرعامل شرکت ایرانیان نت نیز در این نشست خبری گفت: فاصله ای که امروز میان کشورها به وجود آمده است، ناشی از دانایی است و امروز ثابت شده است که آن که داناتر است، می تواند تواناتر نیز باشد.
وی افزود: ما در شرکت ایرانیان نت یک چشم انداز برای توسعه عناصر دانایی ازجمله اقتصاد و فرهنگ در قالب شهر هوشمند تعریف کرده ایم؛ چراکه این حوزه از دو شاخص اصلی سرعت و سهولت برخوردار است.
باقری چناری گفت: باید از یک سو زیرساخت ها را برای توسعه شهر هوشمند آماده کنیم و از سوی دیگر اکنون برخی زیرساخت ها در کشور فراهم است اما خدمات به خوبی روی آنها توسعه نیافته و آن طورکه باید و شاید استفاده مفیدی از آنها نمی شود.
 تعریف واحد در کنار توجه به ویژگی های متفاوت
اسماعیل ثنایی، مدیرعامل شرکت آریا همراه  دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: شهر هوشمند فراتر از شهرداری هاست و باید تمام نهادها به جای توسعه عمودی جمع آوری اطلاعات، به یکپارچه سازی روی آورده و با پیاده سازی معماری افقی میان سازمان ها، همه مراکز به هم وصل شوند.
وی افزود: باید در حوزه شهر هوشمند به یک تعریف مشخص و واحد برسیم تا از تکنولوژی زدگی پرهیز کرده و کار به صورت اصولی و هماهنگ پیش برود.
ثنایی گفت: با این حال برای همه شهرها نباید یک نسخه واحد پیچید. برای مثال اولویت های هوشمندسازی در مشهد به عنوان یک شهر زیارتی با اصفهان به عنوان یک توریستی صنعتی متفاوت است. 
 توجه به شهر هوشمند، اشتغال زا است
مصطفی نقی پورفر، مدیر مرکز نوآوری شرکت فناپ نیز در این نشست خبری گفت: شهر هوشمند می تواند زمینه های اشتغال زایی را به ویژه در حوزه کسب و کارهای نوین فراهم کند.
وی افزود: برای مثال در تهران با معضل ترافیک مواجه هستیم؛ اما استارتاپ های زیادی این موضوع را به چشم یک فرصت می بینند و اکنون درحال سرمایه گذاری و راه اندازی کسب وکار در این زمینه هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :