آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187312
تاریخ انتشار : 30 تیر 1395 10:50
تعداد بازدید : 752

ارتباط الکترونیکی گمرک با 21 سازمان برقرار شد

معاون وزیر اقتصاد گفت: ارتباط گمرکی ۲۱ سازمان پس از فعال شدن سامانه جامع گمرکی برقرار شد.

مهر- مسعود کرباسیان گفت: با استفاده از سامانه جامع گمرکی ارتباط الکترونیکی گمرک با ۲۱ سازمان همکار برقرار شده و تبادل اطلاعات اقتصادی با برخی سازمان ها از طریق سامانه بیتا (بستر یکپارچه تبادل اطلاعات) که توسط گمرک نوشته شده و در وزارت امور اقتصادی و دارایی مستقر شده، صورت می گیرد و صدور مجوزهای ترخیص کالا نیز از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی توسط سازمان های همکار گمرک به صورت الکترونیکی انجام می شود.
به گفته کرباسیان، بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی، سازمان ملی استاندارد، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، سازمان غذا و دارو، سازمان توسعه تجارت، نیروی انتظامی، سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشکی کشور ازجمله ۲۱ سازمانی هستند که تبادل اطلاعات و صدور مجوزها با استفاده از سامانه جامع گمرکی به صورت الکترونیکی صورت می گیرد.
رییس کل گمرک ایران درخصوص بهبود فرآیندهای گمرکی و کارایی فرآیندهای ترخیص کالا با بهره گیری از گمرک الکترونیکی طی سال های اخیر گفت: براساس جدیدترین گزارش منتشرشده از سوی بانک جهانی درخصوص شاخص عملکرد لجستیک سال ۲۰۱۶، رتبه کشورمان در این شاخص بین المللی با صعود ۱۹ پله ای به رتبه ۹۶ ارتقا یافته که بخش مهمی از این به الکترونیکی شدن رویه های گمرکی در کشورمان مربوط می شود.
وی گفت: این نخستین باری است که روند نزولی رتبه بندی ایران در لجستیک کشوری متوقف شده و شاهد صعود قابل توجهی در بهبود عملکرد لجستیکی ایران هستیم. کرباسیان الکترونیکی کردن رویه های گمرکی را دستاوردی مهم توصیف کرد و گفت: با اینکه واردات کشور طی سه ماهه اول سال جاری ۱۰ درصد کاهش داشته، اما درآمدهای گمرکی ۱۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه قبل افزایش یافته 
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :