آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187434
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1395 10:11
تعداد بازدید : 711

ریيس‌جمهور در اجلاس جهاني شوراها و شهرداران ۲۰۱۶ اعلام کرد:

دولت برای توسعه شهر الکترونیکی تلاش می کند

ریيس جمهور با تاكيد بر اينكه دولت براي توسعه شهر الكترونيكی تلاش خواهد كرد، گفت: براي اداره شهرها اقدامات خوبي تا امروز صورت گرفته و اقدامات ديگري بايد به كمك آن بيايد.

فناوران- ریيس جمهور در نخستين اجلاس جهاني شوراها و شهرداران ۲۰۱۶ كه در برج ميلاد برگزار شد، با بیان ضرورت شكل گيري شهر هوشمند گفت: شهر هوشمند، شهري الكترونيكی است كه از ابزار فضاي مجازي استفاده مي كند.
روحاني افزود: بايد بسياري از سفرها، رفت وآمدها و صف هاي طولاني، جايش را به شبكه هاي فضاي مجازي بدهد.
ریيس جمهور یکی از ويژگي هاي شهر هوشمند را سلامت اداري دانست و گفت: اگر همه كارها از طريق فضاي مجازي انجام شود، فساد به مراتب كاهش مي يابد.
وی همچنین يكي از راه هاي برخورد با فساد را استفاده از شهر هوشمند دانست و گفت: در طول سال هاي اخير به دو دليل ارتباط شهرها به هم نزديك شده است، از يك سو وسايل ارتباطي، شرايط گردشگري را براي همه جهانيان آسان‎تر كرده است و از سوی ديگر شبكه‎هاي فضاي مجازي ارتباط انديشه ها و نظرات را به يكديگر نزديك تر كرده و اين نزديكي انسان ها و افكار، پايه اي براي تعامل فرهنگ هاي مختلف در جوامع انساني شده است.
روحاني گفت: اگر مي خواهيم از خشونت، افراطي گري و تروريسم فاصله گرفته و به يك صلح پايدار در جهان دست پيدا كنيم، راهش بالا بردن بردباري و احترام به فرهنگ يكديگر و نزديك تر شدن جوامع مختلف از نظر فرهنگي و سبك زندگي است.
ریيس جمهور افزود: امروز ارتباط ايران در شرايط پس از برجام با كشورهاي ديگر از لحاظ اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و علمي آسان تر و نزديك تر شده و ما بايد از اين فضا براي استفاده از تجربه يكديگر بهره برداري كنيم.
 شهر هوشمند، مطالبه جهانی
محمود واعظي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نیز در این مراسم ضمن برشمردن دستاوردهاي وزارت ارتباطات در راستاي هوشمندسازي فرآيندهاي مختلف و ازجمله محيط شهري، آمادگي اين وزارت را براي هرگونه همكاري در اين خصوص اعلام كرد.
وی به ظهور برخي مسايل جديد در جوامع مختلف و به خصوص محيط هاي شهري اين جوامع پرداخت و گفت: امروز همه جاي دنيا با موضوعاتي مانند معيشت، رفاه، مسايل فرهنگي و اخلاقي، حمل و نقل، مصرف سوخت و انرژي، آلودگي هوا، تخريب محيط زيست، ترافيك و بسياري از دغدغه هاي ديگر در محيط هاي شهري درگير هستند و از كارشناسان و محققان مي خواهند در فرآيندهاي مطالعاتي و تحقيقاتي به آنها راه ها و مدل هاي حل و برون رفت از اين مسايل را ارايه دهند.
وزير ارتباطات تجهيز شهرها به فرآيند الكترونيكي‎شدن يا هوشمندسازي شهر را يكي از مهم ترين راه هاي برون رفت دانست و گفت: شهر هوشمند فرآيندي است كه مي تواند تراكم و پيچيدگي و مسايل و مشكلات جديد شهري را مديريت كند.
واعظي شهر هوشمند را شهري داراي اشتراك گذاري اطلاعات و همكاري در تمام سطوح جامعه دانست و گفت: دانش لازم، توسعه دانش محور، اصول مبتني بر توسعه پايدار و يكپارچگي شهري از ويژگي هاي اين شهر به حساب مي آيد.
وي با بیان مولفه ها و ويژگي هايي براي حركت به سمت شهرهاي هوشمند گفت: طبق مطالعات اتحاديه اروپا براي هوشمند شدن شهرها مولفه هايي شامل اقتصاد هوشمند، حركت هوشمند، محيط هوشمند، حكمراني هوشمند، زندگي هوشمند و مردم هوشمند مطرح شده است.  
وزير ارتباطات هوشمند شدن شهرها را يك الزام براي جوامع دانست و ادامه داد: رشد سريع فناوري به ويژه ICT، پيچيده تر شدن زندگي بشر در شهرهاي بزرگ، افزايش بهره وري و خدمات رساني بهتر به مردم سبب شد تا جوامع ملزم به اين فرآيند شوند.
وي همچنين با بیان اجزاي مولفه هاي شهر هوشمند توضيح داد: مديريت، انرژي، ساختمان، حمل و نقل، زيرساخت، فناوري، سلامت و مراقبت هاي بهداشتي شهروند، امنيت و فرهنگ مولفه هاي شهر هوشمند را تشكيل مي دهند.  
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در ادامه سخنان خود به موضوع شهر هوشمند در ايران پرداخت و گفت: در ايران براي رسيدن به شهر هوشمند كه يك مطالبه جهاني هم هست، از ابتداي دولت يازدهم براساس مطالعه كشورهاي پيشرفته و نوع نگاه و تجربه آنها به موضوع  ICT پرداخته شد.
وي اضافه كرد:  اين كشورها ICT را به عنوان اولويت و پيشران توسعه و تسهيل گر زندگي مردم در نظر مي گيرند و بر اين اساس حركت مي كنند كه بايد اين نگاه در ايران نيز به كار گرفته شود. 
واعظي با بیان اقدامات انجام شده از ابتداي دولت يازدهم تاكنون در اين باره گفت: ظرفيت پهناي باند داخلي و خارجي و ظرفيت انتقال كشور براي رسيدن به اين منظور افزايش يافته و همچنين نسل سوم و چهارم تلفن همراه نيز در كشور راه اندازي شده است.  
وي ادامه داد: علاوه بر اين در ابتداي دولت يازدهم هيچ روستايي در كشور اينترنت نداشت كه اكنون 21 هزار روستا به اينترنت متصل اند و تا پايان دولت، تمامي روستاهاي بالاي 20 خانوار به اينترنت پرسرعت مجهز خواهند شد.   وزير ارتباطات در ادامه تشريح اقدامات دولت براي توسعه ICT گفت: در هفته دولت رونمايي خوبي از فاز اول دولت الكترونيكی انجام خواهد شد.
وي ادامه داد: همچنين در يك سال گذشته 210 شركت دانش بنيان مبلغ 100 ميليارد تومان تسهيلات از وزارت ارتباطات براي توسعه ICT دريافت كرده اند.
واعظي با بیان لزوم مقررات‎گذاري براي رفع موانع توسعه ICT در كشور گفت: اكنون كه دنيا به سمت اينترنت اشيا (چیزها) حركت مي كند و اينترنت اشيا جايگزين تمام فعاليت ها خواهد شد، بايد از امروز براي مقررات گذاري اين تغييرات آماده شويم.
وزير ارتباطات در پايان با بیان موضوع تهديد و فرصت در حوزه ICT و الكترونيكي شدن فرآيندها گفت: علاوه بر مقررات گذاري موضوع مهم ديگر آماده سازي امنيتي و فرهنگي است كه بايد در اين دو حوزه نيز براي ورود به دنيايي كه همه زندگي با اينترنت درگير خواهد شد، آماده شويم.
وي همچنين آمادگي وزارت ارتباطات را براي همكاري با شوراي شهرهاي بزرگ براي حركت گام‎به‎گام به سمت شهرهاي هوشمند اعلام كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :