آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187438
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1395 10:12
تعداد بازدید : 1151

با پلمب دو فروشگاه مدعی نمایندگی اپل

طرح رجیستری گوشی های موبایل سرانجام آغاز شد

اگرچه اجرای طرح رجیستری از یک سال پیش مدام با وعده و وعیدهایی همراه بود، اما بالاخره روز جمعه، اول مرداد ماه این طرح به اجرا در آمد.

فناوران- با اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل، شماره سریال IMEI گوشی های جدید باید در سامانه وزارت صنعت ثبت شود در غیراین صورت گوشی ها قاچاق تلقی شده و در شبکه اپراتورهای موبایل قابل استفاده نخواهد بود.
از چندی پیش بود که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد پایلوت طرح رجیستری گوشی موبایل با هدف مبارزه با قاچاق از اول مردادماه آغاز می شود.
طبق اعلام این ستاد، از امروز گوشی های جدیدی که IMEI (شماره سریال) ثبت شده ندارند، در شبکه اپراتورها فعال نمی شوند. IMEI گوشی هایی هم که قبل از این تاریخ به هر شکل وارد کشور شده اند، ثبت شده و ثبت IMEI گوشی هایی که از این به بعد وارد کشور می شوند، به دلیل مبارزه با قاچاق جدی گرفته خواهد شد.
بر این اساس کمیته ای متشکل از نمایندگان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه برای بررسی روش اجرای مجدد رجیستری موبایل تشکیل شده که درنهایت دو طرح ارایه شده است.
طبق سناریوی اول سیم کارت روی گوشی های قاچاق قطع خواهد شد که با این طرح موافقت نشده و طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات ارتباطات فعلا سناریوی دومی برای اجرا انتخاب شده است.
طبق سناریویی که از امروز پایلوت آن باید اجرا شود، IMEI گوشی های وارداتی در سامانه ای در وزارت صنعت ثبت و توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و اپراتورهای موبایل بررسی و تطبیق داده می شود.
قرار است این طرح از اول مردادماه اجرا شود و پس از طی یک دوره اجرای آزمایشی یک ماهه و شناسایی نقاط قوت و ضعف، احتمالا از اول مهر یا آبان به صورت کامل اجرایی می شود.
ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین در واکنش به شائبه های افزایش قیمت گوشی موبایل پس از اجرای رجیستری، اطمینان داده که رجیستری هزینه جدیدی را به مصرف‎کننده، فروشنده یا توزیع‎کننده کالا تحمیل نخواهد کرد.
پلمپ فروشگاه های مدعی نمایندگی آیفون
اما همزمان با اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل ستاد مبارزه با قاچاق کالا اقدام به پلمپ دو فروشگاه مدعی نمایندگی گوشی های آیفون در تهران کرد.
غلامحسین کریمی، رییس اتحادیه فناوران رایانه در این رابطه گفت: این موضوع مربوط به تمامی فروشگاه ها نبوده و تنها نمایندگی دو شرکت واردکننده محصولات اپل در ایران پلمپ شده است.
وی با بیان اینکه محصولات اپل در ایران نمایندگی مستقیم ندارد، اضافه کرد: این دو شرکت به صورت غیرمستقیم و از طریق هنگ کنگ و دبی نسبت به اخذ نمایندگی آیفون اقدام کرده بودند که با پایان یافتن اعتبارنامه آنها و عدم تمدید مجوزشان، فعالیت آنها متوقف شده است.
رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی با انتقاد از تصمیم صورت گرفته برای پلمپ نمایندگی های اپل و نیز جمع آوری گوشی های این برند از سطح بازار بدون هماهنگی با اتحادیه دستگاه های مخابراتی گفت: این گونه تصمیمات بدون کارشناسی، باعث نابسامانی در بازار می شود و ما شاهد هستیم که این موضوع باعث گرانی گوشی های آیفون در سطح بازار، بلاتکلیفی فروشندگان این محصولات و نیز احتکار آن شده است.
کریمی با بیان پلمپ دفتر دو نمایندگی محصولات اپل در تهران گفت: موضوع قاچاق و عرضه بدون مجوز گوشی، تنها مربوط به برند اپل نمی شود و معلوم نیست چرا تنها آیفون در این زمینه پررنگ جلوه داده شده است.
وی گفت: به زودی فعالیت سایر برندهایی که در بازار بدون نمایندگی رسمی فعالیت می کنند نیز طبق این تصمیم، لغو می شود و این رویه برای سایر گوشی های برندهای مختلف در بازار صادق خواهد بود.
کریمی با بیان اینکه نمایندگان رسمی و قانونی واردکننده موبایل باید در سامانه ثبت سفارش صنعت و معدن و نیز سامانه گمرک، کالای خود را به ثبت برسانند، گفت: درصورتی که این اتفاق نیفتد، گوشی های وارداتی به کشور قاچاق محسوب می شود و در صورت اجرای طرح رجیستری، این گوشی ها در سامانه مطابقت داده نمی شود.
وی درباره نگرانی مردم از عدم رجیستری گوشی های آیفون در شبکه مخابراتی کشور گفت: تمامی گوشی های موبایل دارای کد شناسایی (IMEI) هستند و چنانچه در حین ورود به صورت رسمی وارد کشور شوند، در سامانه ثبت و سفارش و گمرک به ثبت می رسند و پس از آن هیچ گونه نگرانی از عدم رجیستری آنها وجود ندارد؛ چراکه سوابق این گوشی ها در تمامی دنیا یکسان است.
وی ادامه داد: اما در صورتی که این گوشی ها به صورت قاچاق وارد شود، IMEI آنها در سامانه مورد تایید نبوده و در شبکه مخابراتی کشور قابل شناسایی نیست.
کریمی به لزوم حل مشکل قاچاق در بازار گوشی پرداخت و گفت: حتی با وجود کاهش تعرفه موبایل به ۶ درصد و نیز دریافت ۹ درصد هزینه مالیات بر ارزش افزوده از خریدار، همچنان بازار مملو از گوشی های قاچاق است و باید در این زمینه اقدامات مشابه صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :