آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187460
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1395 11:13
تعداد بازدید : 710

درخواست نبش قبر لایحه حریم خصوصی

شبنم کهن چی- برخی از قوانین امروز کشورمان ناقص است و گاهی این نقص به سبب سرعت تحولات و به وجود آمدن پدیده های نو، طبیعی به نظر می رسد. در دنیای امروز فضای مجازی با دنیای واقعی طوری گره خورده که دیگر نمی توان آنها را از هم جدا کرد و باید فکری به حال کلمه «مجازی» کرد که آویزان و بی معنا به نظر می رسد، افراد به خصوص کودکان می توانند آسیب های جدی ببینند. نمونه ای که چندی پیش اعتراض بسیاری از کاربران را در شبکه اجتماعی توییتر به دنبال داشت (انتشار عکس کودکان در استخر مهدکودک) و نمونه های دیگری مورد هنرمندان و ورزشکاران، نشان دهنده نیاز جامعه به قوانینی کامل و به‎روز درباره حفظ حقوق افراد و حریم خصوصی در فضای مجازی است.

اگر بخواهیم به تازه ترین نمونه نقض حریم خصوصی و حقوق افراد بپردازیم، عکس کودکان مهدکودکی که اخیرا منتشر شده بهترین نمونه است. هرچند واقعیت این است که کشور ما فاقد نظام جامع حقوق کودک است و ما برای حفظ حقوق کودکان مان باید بندهای قوانین مختلف را زیرورو کنیم. اگر بخواهیم فقط درباره حقوق کودکان در فضای مجازی صحبت کنیم، این مساله پیچیده تر و البته ناامیدکننده تر خواهد شد. انتشار عکس کودکان در فضای مجازی چه کودکان کار باشند، چه کودکان بزهکار، چه کودکانی که در فضای بسته مهدکودکی در استخر هستند، می تواند آسیب های جبران ناپذیری برای آنها در پی داشته باشد. بی توجهی مسوولان به این مساله و صرف تمام وقت و انرژی شان برای فیلتر کردن کلمات و افراد خاص به این آسیب دامن می زند. نه تنها کودکان، بلکه کل جامعه نیازمند پشتوانه حقوقی برای حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی هستند، کم توجهی مسوولان به قوانین مورد نیاز برای حفظ حریم خصوصی افراد؛ کودکان و بزرگسالان به خودی خود یک معضل است. 
رسانه های اجتماعی این روزها مورد توجه دولت است و تلاش می شود نحوه فعالیت و تولید محتوا در آن نظام مند شود. با توجه به این موضوع لازم است بار دیگر لایحه دفن شده مجلس هفتم؛ لایحه حریم خصوصی به خصوص در فضای مجازی بار دیگر مورد توجه قانونگذاران قرار بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :