آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187465
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1395 11:21
تعداد بازدید : 432

تحولی در دنیای انیمیشن و بازی های رایانه ای

محققان موسسه تحقیقاتی دیزنی موفق به طراحی یک مدل آناتومی جدید شدند که با استفاده از آن و یک دوربین تکی می توان حالات چهره را با کیفیت بسیار بالایی ضبط کرد.

ایسنا- ضبط حرکات صورت یک جزء کلیدی از جلوه های بصری برای فیلم ها و بازی های رایانه ای است که می توان آن را تنها با استفاده از یک دوربین و روش جدیدی که تیم تحقیقاتی دیزنی ابداع کرده است، انجام داد. آنها با ایجاد یک مدل که آناتومی صورت و ضخامت پوست را به دقت نشان می دهد و با استفاده از یک دوربین با قدرت و دقت بیشتری نسبت به روش های سنتی پیشین قادر به ضبط حالات چهره شدند. در این روش از دوربین های کمتر و سخت افزارهای کمتری استفاده شده است که این کار آزادی عمل بیشتری به بازیگران می دهد. با استفاده از این روش جدید می توان بدون استفاده از هیچ سخت افزار پیچیده ای نتایجی را به دست آورد که کیفیت و دقتی بیشتر از روش های پیچیده سنتی دارد. محققان این تیم می گویند بازسازی کامپیوتری اجزای چهره با استفاده از یک دوربین معمولا نیاز به ایجاد یک مدل بسیار دقیق از صورت بازیگر و به دست آوردن و رمزگذاری صدها حالت چهره دارد و با وجود صرف زمان قابل توجه و تلاش لازم برای توسعه چنین مدلی، هنوز هم بعید است که بتوان تمام حالات چهره را رمزگذاری کرد. در مقابل، مدل جدید موسسه دیزنی به روی حرکات از پیش محاسبه شده صورت تکیه نمی کند و درعوض  ساختار اساسی استخوان صورت و ضخامت پوست را در نظر می گیرد.
این محققان مدل جدید خود را با استفاده از حداقل تعداد اسکن های صورت و حالت مختلف چهره ایجاد کردند. این تیم با استفاده از روش نوین خود موفق به ضبط حالت هایی شدند که پیش‎تر انجام آن توسط یک دوربین تکی تقریبا غیرممکن بود. برای مثال آنها موفق به ضبط لحظه ای شدند که فشار زیاد هوا باعث به وجود آمدن چین و چروک روی گونه یک مرد شده بود. این روش به راحتی می تواند ناهمواری های به وجودآمده در صورت را به خوبی و با دقت ضبط کند.
محققان کارآیی این روش خود را با استفاده از انواع مختلف دوربین ها ازجمله یک دوربین GOPRO و یک دوربین آیفون نشان داده اند. آنها معتقدند که این مدل جدید از آناتومی صورت انسان می تواند کاربردهای زیادی در کارهای مختلف ازجمله ساخت انیمیشن داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :