آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187549
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 10:29
تعداد بازدید : 647

نتیجه چشم و هم‎چشمی بازار کامپیوتر و موبایل

کالاهای کامپیوتری اپل هم گران شد

اجرای طرح جمع آوری گوشی های آیفون از بازار موبایل در روزهای گذشته، نگرانی کاربران و علاقه‎مندان محصولات کامپیوتری اپل را به احتمال جمع آوری این محصولات از بازار افزایش داده است.


مریم عسگری
اگرچه کارشناسان و برخی از واردکنندگان محصولات اپل پیش‎تر اعلام کردند که اجرای این طرح ارتباطی به محصولات کامپیوتری ندارد، بااین‎حال برخی بر این باورند که اجرای این طرح درباره گوشی های این برند، دست کم موجب ایجاد برخی محدودیت ها در عرضه کالاهایی چون آیپد، آی مک، مک بوک و همچنین اپل واچ می شود.شاید همین پیش بینی ها موجب شده است که در روز گذشته برخی از فروشندگان محصولات کامپیوتری اپل، نسبت به افزایش قیمت این کالاها اقدام کرده و علت را کاهش شدید موجودی و مشخص نبودن وضعیت این کالاها از لحاظ واردات در آینده نزدیک عنوان کنند. گروهی نیز بروز نوسانات نرخ دلار را دلیل افزایش ناگهانی قیمت محصولاتی چون آیپد، آی مک و مک بوک عنوان کردند.
از نظر کارشناسان، این اقدام کاملا سوء‎استفاده برخی از فعالان بازار کامپیوتر از شرایط به‎وجودآمده است که نه‎تنها موجب بی اعتمادی به فضای بازار می شود؛ بلکه رکود حاکم بر بازار را نیز تشدید می کند.
رییس اتحادیه فناورانه رایانه استان تهران نیز با بیان این مطلب که افزایش قیمت محصولات اپل به دلیل احتمال جمع آوری آنها از بازار ممنوع است، گفت: خریداران و کاربران مک بوک، آی مک، تبلت و در کل تمام محصولات اپل به غیر از آیفون اطمینان داشته باشند که محصولات کامپیوتری اپل بدون هیچ محدودیتی به روال سابق وارد بازار ایران خواهد شد.
به گفته میرمهدی، از آنجا که در زمینه محصولات کامپیوتری اپل هیچ قاچاقی در بازار ایران مشاهده نمی شود و بابت واردات تمام این محصولات عملیات ثبت سفارش انجام شده و حقوق و عوارض گمرکی نیز به دولت پرداخت شده است، هیچ دلیلی برای جمع آوری این محصولات از بازار وجود ندارد. وی افزود: این درحالی است که 100 درصد گوشی های آیفون موجود در بازار ایران قاچاق هستند. میرمهدی در پاسخ به این سوال که به نظر نمی‎رسد حداقل در زمینه آیپد و اپل واچ شاهد عرضه کالاهای قاچاق باشیم، گفت: اطمینان داشته باشید که تمام محصولات اپل به غیر از آیفون از مبادی رسمی و با پرداخت حقوق گمرکی وارد بازار شده و به همین دلیل احتمال ایجاد محدودیت های وارداتی در این زمینه وجود ندارد. وی افزود: اسناد و مدارک اظهارات من در وزارت بازرگانی موجود است.
در این زمینه مهدی بکایی، مدیرعامل شرکت سیب‎گستران پارسیان که از عرضه کنندگان و ارایه‎دهندگان خدمات پس از فروش قدیمی محصولات اپل است، می گوید: به‎طور حتم اتفاقی که برای آیفون رخ داد برای محصولات کامپیوتری و اکسسوری اپل نمی افتد؛ چرا که میزان قاچاق این محصولات در حد آیفون نیست. به گفته وی آی مک های اپل به دلیل وزن و حجم زیاد مستعد قاچاق نبوده و کالایی نظیر آیپد نیز مخاطبان بسیار کمتری نسبت به آیفون دارد. درباره مک بوک هم گزارش های کمی در زمینه عرضه نمونه های قاچاق رسیده است. از سویی بیشتر عرضه کنندگان محصولات کامپیوتری اپل خدمات پس از فروش مناسبی به خریداران ارایه می دهند. درنتیجه به نظر نمی رسد چنین مشکلی برای محصولات کامپیوتری اپل رخ دهد.
بااین حال برخی از کارشناسان که تجربه تصمیم های یک شبه دولت را در زمینه واردات کالاهای گوناگون ازجمله کالاهای حوزه آی تی دارند، از این بابت نگرانند. به گفته آنها باید منتظر بود و دید که آیا موضوعی به ممنوعیت یا محدودیت های وارداتی در زمینه محصولات کامپیوتری اپل منجر می شود یا خیر.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :