آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187550
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 10:30
تعداد بازدید : 809

در نخستین روز از همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کسب و کار صنعت ICT‌ ایران مطرح شد

جنتی: سهم ایران در تولید محتوای دیجیتالی نامطلوب است

نخستین‎روز از همایش سه روزه فرصت های سرمایه گذاری در کسب وکار صنعت ICT ایران، صبح شنبه 2 مرداد با حضور جمعی از فعالان داخلی و خارجی این حوزه در سالن همایش‎های اتاق ایران برگزار شد.

فناوران- در این همایش که با همت اتحادیه صادرکنندگان نرم‏افزار ایران برگزار شد، شرکت‎های فعال در بخش ICT از کشورهای هنگ کنگ، ترکیه، امارات، ارمنستان، چین، نیجریه، کره جنوبی، آلمان، هند، کانادا و روسیه حضور داشتند. نایب رییس مرکز تحقیقات IT کره جنوبی و مدیر ارشد نمایشگاه بین‎المللی سبیت آلمان نیز ازجمله مهمانان این همایش بودند که به سخنرانی پرداختند.
واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نیز قرار بود در این همایش سخنرانی داشته باشد، اما حضور نیافت و به جای او معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات سخنرانی کرد. همچنین جلال پور، رییس اتاق بازرگانی ایران نیز به دلیل سفر کاری نتوانست در این همایش حضور به هم رساند که پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق ایران به جای وی سخنرانی کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، معاون بین‎الملل معاونت علمی و فناوری ریاست‎جمهوری، رییس دفتر فناوری‎های نوین مرکز پژوهش‎های مجلس و رییس مرکز پژوهش های مجلس از مهمانان دولتی این همایش بودند که درباره فرصت های کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات به سخنرانی پرداختند.

 سهم نامطلوب ایرانی ها در تولید محتوای دیجیتال 
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش فرصت های سرمایه گذاری و کسب وکار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران گفت: بزرگ ترین چالش هزاره سوم، تولید محتواست. با توجه به اینکه هر شهروندی به تنهایی می تواند به تولید محتوا بپردازد،  باید نوع نگاه و نگرش ما به تولید محتوا در عرصه دیجیتال تغییر کند که ارتقای سواد رسانه ای و مسوولیت اجتماعی در این زمینه بسیار مهم است.
وی با بیان اینکه رتبه ایران از نظر ثبت دامنه اینترنت در جهان 18 است و درصد سایت هایی که از زبان فارسی استفاده می کنند، هشت دهم درصد است، گفت: با توجه به این آمار، سهم ایرانی ها در تولید محتوای دیجیتال مطلوب نیست و در سال های اخیر، به رغم رشد زیرساخت ها، فعالیت های هدفمندی در راستای تولید محتوای دیجیتال صورت نگرفته است.
جنتی افزود: اهم فعالیت هایی که باید در زمینه محتوای دیجیتال صورت گیرد، شامل ایجاد سهولت در راه اندازی کسب و کارهای  فرهنگی دیجیتال، یکپارچه سازی فعالیت های مرتبط با ساماندهی، ایجاد نظام یکپارچه پس از انتشار و واسپاری و آموزش مبانی و اصول کاربری رسانه های نوین و ایجاد کسب و کار در فضای مجازی به کاربران جوان و نوجوان  است.
وی همچنین بازارسازی هوشمند برای حمایت از سرمایه گذاران، دیجیتالی کردن میراث مکتوب کشور و جلب مشارکت شهروندان به‎عنوان فرهنگ یار برای ارتقای سواد رسانه ای را از مولفه های مهم در تولید محتوای دیجیتال عنوان کرد.

 جایگاه ۱۸ ایران در ثبت دامنه های اینترنتی
وزیر ارشاد با بیان اینکه با مهاجرت به سمت فضای مجازی باید به رشد ارزش‎های ملی و فرهنگی جامعه کمک کنیم، گفت: رتبه ایران از لحاظ ثبت دامنه اینترنتی در دنیا ۱۸ است؛ اما تعداد سایت‎هایی که از زبان فارسی استفاده می‎کنند 8/0درصد است. جنتی با بیان اینکه در افق 1404 باید جایگاه اول علمی منطقه باشیم، گفت: سرمایه‎گذاری در زیرساخت ها و تولید محتوا باید همگام با یکدیگر صورت گیرد تا درنهایت بتوانیم از ظرفیت‎های ICT به نحو احسن استفاده کنیم.

 خلأ 100 هزار میلیارد تومانی بازار ICT ایران
معاون وزیر ارشاد  نیز در این مراسم با بیان اینکه حجم بازار ICT جهان در سال۲۰۲۰ به ۵۰۰۰ میلیارد یورو خواهد رسید، گفت: بازار ICT ایران ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خلأ درآمدی دارد.
مرتضی موسویان افزود: در سال 2014 بیشترین سرمایه‏گذاری جهانی بالغ بر 31 درصد مربوط به فناوری اطلاعات بوده است.
معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه حجم اپلیکیشن‏های موجود در گوگل پلی یک میلیون و 600 هزار؛ اما در ایران نهایتا 45 هزار است، گفت: باید به سمت همکاری شبکه‏ای برویم تا بتوانیم سهم خود را از بازار این حوزه ارتقا دهیم.
وی اضافه کرد: سهم ایران از حجم بازار جهانی ICT با توجه به جمعیت یک‎درصدی کشورمان باید 140 هزار میلیارد تومان باشد؛ درحالی‎که الان 39 هزار میلیارد تومان است که عمده این رقم هم به اپراتورها مربوط می‎شود.

 خصوصی‎سازی لازمه توسعه ICT
 نایب رییس اتاق ایران نیز در این همایش، خصوصی‎سازی را نیاز توسعه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: از نظر تعداد مهندسان ایران به تناسب جمعیتی، رتبه اول دنیا را داریم.  از این سرمایه انسانی و ظرفیت های بسیار فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور پس از برجام بسیار استقبال شده است و سرمایه گذاری های زیاد در حوزه ICT  و استارت‎آپ‎ها نشان‎دهنده استقبال بسیار از سرمایه‎گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران است.
پدرام سلطانی با بیان اینکه توسعه در کشورهای مختلف امری اتفاقی نیست، گفت: هر کشور روند ویژه توسعه خود را دارد  و آنچه باعث کندی و تندی روند توسعه می شود، تفاوت میان کشورهای مختلف در شناخت ابتکارات جهانی و بومی سازی آن براساس ظرفیت های بومی هر کشور است.
وی با بیان اینکه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نسبت  به حوزه های نفت و گاز امکان ایجاد اشتغال بسیار بیشتر است، گفت: همه فرصت های توسعه در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، باید ما را مجاب کند به دنبال بومی‎سازی مدل هایی برویم که بتوانیم فناوری های کسب‎و‎کار را با سرعت بیشتری رونق بخشیم.وی افزود: ما هم در اتاق ایران باید تمرکز بیشتری بر این بخش داشته باشیم و در رفت‎وآمد هیات‎های تجاری، این موضوع را مورد توجه قرار دهیم.

 اهمیت تحقیق و توسعه در ICT کره جنوبی
در بخش دیگری از همایش فرصت های سرمایه گذاری و کسب‎وکار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، یانگ بی چوی، معاون مرکز تحقیقات الکترونیک و ارتباطات کره جنوبی گفت: کشور کره جنوبی در زمینه تولیدات فناوری اطلاعات و ارتباطات و صادرات این محصولات، نقش پررنگی در دنیا دارد. 
وی افزود: پشت صحنه موفقیت ما در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات، همکاری تیمی قوی میان دولت با سیاست گذاری ها در این زمینه، تجار و نیروی انسانی وجود دارد. به‎طوری که دولت تنها بر سهم خود در سیاست گذاری و مقررات تمرکز کرده است.
 وی گفت: بخش تحقیق و توسعه در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات در کره جنوبی بسیار مهم است به‎طوریکه در کره جنوبی ما مرکزی فقط برای پژوهش در این زمینه با سه‎هزار مهندس ایجاد کرده ایم.
معاون مرکز تحقیقات الکترونیک و ارتباطات کره جنوبی گفت: برای همیشه نمی توان در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات حضور داشت و همیشه باید خلاقیت و نوآوری داشت.
وی افزود: ما باید خودمان را برای 10 سال آینده آماده کنیم و در تلاش هستیم برای 10 سال آینده  سرمایه گذاری در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات برنامه ریزی کنیم. 
مارتینا لوبن، مدیر پروژه سبیت آلمان نیز از دیگر سخنرانان جلسه بود که توضیحاتی درباره این نمایشگاه ارایه داد و گفت: با توجه به علاقه‎ای که دولتمردان ایران به دولت الکترونیکی دارند، نمایشگاه سبیت می‎تواند آنها را در رسیدن به این مهم کمک کند. 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :