آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187552
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 10:31
تعداد بازدید : 997

شرط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای ورود یک بازی

سرورهای Pokémon GO به ایران نیاید، فیلتر می شود

بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای عرضه بازی پوکمون گو (Pokémon GO) شرط گذاشت و گفت: در صورتی که شروط ما پذیرفته نشود، این بازی در ایران فیلتر خواهد شد.


فناوران- هنوز بازی محبوب پوکمون گو در ایران به‏طور رسمی عرضه نشده است اما بازیکنان مشتاق ایرانی، با استفاده از فیلترشکن و تغییر IP به کشورهایی که این بازی در آنها عرضه شده اند، در خیابان های تهران و دیگر شهرها در جست وجوی پوکمون هستند.
استقبال فراوان جهانی از این بازی و تب و تاب آن در ایران سبب شده بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای نخستین‎بار، برای ورود یک بازی به کشور شرط بگذارد.
حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای در این‎باره به مهر گفت:  ما یک مکاتبه ایمیلی با سازندگان این بازی داشته ایم  با این مضمون که اگر قرار است این بازی در ایران توزیع و عرضه شود، حتما باید از فیلتر بنیاد ملی بازی های رایانه ای بگذرد و هماهنگی های لازم در این زمینه صورت گرفته باشد؛ در غیراین صورت ناگزیر از فیلتر و جلوگیری از عرضه بازی هستیم.
کریمی قدوسی ادامه داد: برای عرضه این بازی دو شرط را مدنظر داریم که البته هنوز به‎صورت رسمی به سازندگان بازی اعلام نشده است. یکی اینکه با توجه به حجم اطلاعات ثبت‎شده کاربران در فضای این بازی، سرور اصلی آن حتما باید در ایران باشد و دوم اینکه نقاط تفریحی و مقاصد هدف گذاری‎شده در سراسر کشور برای تگ شدن در این بازی هم باید با هماهنگی و همکاری بنیاد مشخص شود. نباید نقاطی برای کاربر معین شود که از لحاظ موازین و قوانین کشور منعی برای حضور کاربر در آنجا وجود داشته باشد؛ مانند مراکز نظامی و امنیتی.
وی ادامه داد: اگر سازندگان این بازی به دنبال ورود رسمی به ایران هستند، باید این نکات را مدنظر داشته باشند؛ اما با توجه به نامه نگاری که داشتیم آنچه از واکنش آن ها برمی آمد به صورتی بود که احساس نمی کنیم در شرایط فعلی برنامه ای برای ورود به ایران داشته باشند. بازار بازی های رایانه ای ایران همچنان برای بازی سازان و شرکت های جهانی بازاری پیچیده و ناشناخته است و به همین دلیل کمتر به دنبال ورود به آن هستند، به‎خصوص که سازندگان این بازی در همین محدوده فعلی بازار عرضه هم سود سرشاری را عاید خود کرده اند.
مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه ای گفت: بنده همین الان که با شما صحبت می کنم، برای آشنایی بیشتر نسخه ای از بازی را دانلود کرده و در گوشی همراهم دارم اما اساسا بازی نقشه ایران را ساپورت نمی کند. حتی وقتی بازی را دانلود می کنید، برای وصل شدن به سرور اصلی بازی باید از وی پی ان استفاده کنید و این به معنای آن است که فعلا آنها قصد پشتیبانی کاربران ایرانی را ندارند.
کریمی قدوسی ادامه داد: اگر قرار است این بازی در ایران فراگیر شود، از نظر اجرایی نیازمند کار میدانی یک تیم در سطح شهر تهران برای تصویربرداری از نقاط خاص و کلیدی است. اگر کاربر از طریق بازی قرار است به یک پارک، میدان یا فروشگاه راهنمایی شود، حتما باید مختصات جغرافیایی و فیزیکی این مکان در بازی تعریف شده باشد و تا زمانی‎که تیم سازنده تمایلی به این کار نداشته باشد، اساسا نمی تواند محیط داخلی ایران را پوشش دهد.
وی گفت: به‎رغم این عدم تمایل، اما ما هماهنگی ها و نامه نگاری های اولیه را انجام داده ایم و طبق پاسخی که تا به امروز به ما داده اند اگر در آینده تصمیمی برای ورود به بازار ایران داشته باشند، حتما با هماهنگی رسمی اقدام خواهند کرد. از نظر سخت افزاری و نرم افزاری این‎گونه نیست که این بازی بتواند به‎صورت ناگهانی در ایران فراگیر شود و نیاز به مقدمات زمان بری دارد.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای گفت: در این زمینه قصد داریم با کشورهای اروپایی هم مکاتباتی داشته باشیم تا ببینیم آیا آنها هم شرایطی برای عرضه بازی درنظر گرفته اند یا خیر؟ احتمالا در یکی دو هفته آینده نتایج این مکاتبات را هم اعلام خواهیم کرد. تحلیل ما این است با توجه به شرایطی که بازی لازم دارد، بدون هماهنگی رسمی امکان عرضه این بازی در هیچ کشوری وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :