آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187554
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 10:33
تعداد بازدید : 636

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد:

تدوین طرح حفاظت از حریم خصوصی در فضای مجازی

رییس مرکز پژوهش های مجلس گفت: نبود قانون برای حفاظت از داده ها و حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی مهم ترین مشکل فعلی فضای مجازی است که در این‎باره مرکز پژوهش های مجلس طرحی را در دست تدوین دارد.

فناوران- درحالی‎که پیش از این مهدی فقیهی، مدیر دفتر فناوری نوین مرکز پژوهش ها در گفت وگو با فناوران گفته بود قانون حفاظت از داده ها به‏عنوان اولویت قانون گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید در دستور کار مجلس قرار گیرد، رییس مرکز پژوهش ها از تدوین این طرح خبر داد.
کاظم جلالی گفت: درحال حاضر 77 میلیون مشترک موبایل در کشور وجود دارد و ضریب موبایل 96 درصد است.
رییس مرکز پژوهش های مجلس گفت: همچنین 34 میلیون مشترک اینترنت در کشور وجود دارد.
وی ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه 32 ماده به ICT اختصاص داشت که در برنامه ششم نیز 10 بند به ICT اختصاص یافته که 7 بند به دولت الکترونیکی می پردازد.
جلالی ادامه داد: مجلس در سال 92 قانونی را به تصویب رساند که طبق آن بخشی از صددرصد درآمد وزارت ارتباطات در همین حوزه صرف شود و این قانون فرصت مناسبی را برای سرمایه گذاری در بخش ICT فراهم کرده است.
رییس مرکز پژوهش های مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مشکلات همیشگی بودجه بخش اعظم هزینه های جاری دولت پهن‏پیکر و غول پیکر است که صرف حقوق و دستمزد می شود و دولت باید کوچک شود که یکی از راه های آن دولت الکترونیکی است.
وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه که توجه خوبی به دولت الکترونیکی شده، فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در دولت الکترونیکی فراهم می شود.
جلالی با بیان اینکه اشتراک گذاری اطلاعات یکی از مشکلات سرمایه گذاری در صنعت ICT است، گفت: ورود یک درگاه واحد که ضوابط واحد و شفافی را ارایه می کند، می تواند در جذب سرمایه گذار بسیار موثر باشد که نیازمند توجه جدی دولت است.
رییس مرکز پژوهش های مجلس گفت: علاوه‎براین به اشتراک گذاری اطلاعات علاوه‎بر امکان ارایه خدمات کاملا الکترونیکی باعث ایجاد شفافیت نیز می شود.
وی افزود: تصویب قانون تجارت الکترونیکی ما مربوط به سال 1382 است که قطعا تغییر و تحولات موجود آن را نیازمند بازنگری و اصلاح می کند. وی بانکداری الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و سلامت الکترونیکی را از دیگر موضوعات مهم و نیازمند توجه جدی دولت عنوان کرد.
جلالی همچنین از تدوین طرحی برای حفظ حریم خصوصی افراد در فضای مجازی توسط مرکز پژوهش های مجلس خبر داد و گفت: حفاظت از داده ها و حفظ حریم خصوصی در فضای مجازی در نبود قانون با مشکلات متعدد مواجه است و عدم ورود قانون در این زمینه باعث کندی کار شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :