آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187561
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 10:40
تعداد بازدید : 648

هواپیمای اینترنت رسان فیس بوک به پرواز درآمد

فیس بوک با موفقیت توانست پس از دو سال مهندسی، هواپیمای بدون سرنشین خود را که با انرژی خورشیدی کار می کند و به مناطق دوردست اینترنت می رساند، به پرواز درآورد.

ایسنا- این هواپیمای بدون سرنشین که Aquila نام دارد،  نخستین پرواز آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. این هواپیما حدود 96 دقیقه در آسمان ماند و مهندسان فیس بوک از زمین همه‎چیز را از سیستم اتوماتیک خلبانی تا آیرودینامیک و امواج رادیویی آزمایش کردند. فیس بوک اعلام کرد چیزی که این هواپیما را متمایز می کند، کاربرد و هدفی است که دنبال می کند. مدت هاست که به دلیل دشواری ارایه اینترنت در مکان های دورافتاده و محروم، شرکت های مختلف ازجمله فیس بوک به فکر راه حلی برای رفع این مشکل افتاده اند و فیس بوک در اقدامی نوآورانه از هواپیماهای خورشیدی برای رساندن اینترنت به این مناطق استفاده و تصریح کرده که این هواپیماها قادرند بدون نیاز به سوخت گیری حدود سه ماه در آسمان پرواز کنند و به مناطق محروم اینترنت برسانند.
پیش تر نیز فیس بوک پروازهای آزمایشی مختلفی با مدل های کوچک تر این هواپیما ترتیب داد تا  کارآیی آن را ارزیابی کند و درنهایت مدل اصلی این هواپیمای بدون سرنشین در آسمان به پرواز درآمد. این شرکت ادعا می کند که هواپیمای خورشیدی قادر است اینترنت را از ارتفاع 182 کیلومتری و تا شعاع 50 کیلومتری به کاربران مشتاق برساند. آنها می گویند که این هواپیما از فناوری لیزری و سیستم های امواج میلی متری برای ارسال اینترنت استفاده می کند.
هواپیمای خورشیدی بال هایی به اندازه هواپیماهای معمولی دارد و از قابلیت مصرف بهینه انرژی برخوردار است. جنس بال های آن از فیبر کربن است که استقامت بسیار زیادی در مقایسه با فلز دارد و از مزایای دیگر آن وزن سبک  است که به‎مراتب بسیار کمتر از هواپیماهای معمولی است. انرژی این هواپیمای بدون سرنشین در طول روز از نور خورشید و در طول شب از انرژی خورشیدی ذخیره شده در طول روز تامین می شود.
فیس بوک اعلام کرد که در ماه های آینده پروازهای آزمایشی دیگری نیز برای برطرف کردن تمام نقاط ضعف این هواپیما صورت خواهد گرفت. زوکربرگ، مدیرعامل این شرکت اعلام کرد که قصد دارد تا تعداد کاربران فیس بوک را تا سال 2030 به 5 میلیارد نفر برساند. آنها بر این باورند که این هواپیماها نقش بسزایی در افزایش تعداد این کاربران خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :