آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187562
تاریخ انتشار : 3 مرداد 1395 10:42
تعداد بازدید : 586

معاون دادستان کل کشور:

شورای عالی فضای مجازی درباره پیام رسان های موبایلی کوتاهی می کند

معاون دادستان کل کشور گفت: شورای عالی فضای مجازی کوتاهی کرده و مقرراتی برای فعالیت شبکه های پیام رسان موبایلی در کشور وضع نکرده و با تاخیر بسیاری پیش می رود.
موج- عبدالصمد خرم آبادی گفت: در ایران ظرفیت استفاده از شبکه های داخلی و بومی وجود دارد و درحال حاضر هم چند شبکه موبایلی بومی ازجمله بیس فون و سروش در ایران فعال است. 
وی با تاسف از اینکه موسسان این شبکه ها آنگونه‎که لازم است، حمایت نشده اند، گفت: ما از وزارت ارتباطات انتظار داریم هرچه بیشتر از توسعه و عملیاتی شدن این شبکه ها حمایت کند.
خرم آبادی افزود: قطعا ترویج استفاده از شبکه های مجازی داخلی می تواند بر فرهنگ مردم هم تاثیر بگذارد و ضمن کاهش تخلفات و جرایم در این فضاها، از شایعات متعددی که درحال حاضر وجود دارد، جلوگیری کند.
معاون دادستان کل کشور در ادامه گفت: ما همواره از نیروی انتظامی خواستار برخورد با تخلفاتی هستیم که در حوزه فضای مجازی رخ می دهد؛ البته در بعضی از موارد هم پرونده تشکیل شده اما موضوع اصلی کنترل یا بسته شدن تلگرام است، به این معنا که یا به طور کلی مسدود شود یا تمام سرورهای آن به داخل آورده شود؛ این شبکه برای جلوگیری و کنترل تخلفات باید تمام تعهدات 
لازم را بدهد.
خرم آبادی با بیان اینکه شبکه موبایلی تلگرام بدون مجوز در ایران فعالیت می کند، می گوید: متاسفانه شورای عالی فضای مجازی هم در این زمینه کوتاهی کرده و مقرراتی برای فعالیت شبکه های پیام رسان موبایلی در کشور وضع نکرده و با تاخیر بسیاری به جلو می رود.
به گفته این مقام قضایی، شورای عالی فضای مجازی هر دو ماه یکبار جلسه برگزار می کند و اغلب هم به مسایلی می پردازد که در اولویت نیستند. این در حالی است که شبکه های اجتماعی موبایلی در چند سال اخیر با اهمیت مضاعفی همراه بوده و مقام معظم رهبری هم به این قضیه پرداختند که فضای مجازی ما رها و کنترل ناپذیر است.
وی افزود: هم اکنون اگر مبارزه ای وجود دارد، به شکل فنی نیست و به‎رغم جدیتی که دارد، نتوانسته دایره جرایم را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. البته عملکرد پلیس فتا و نیروهای امنیتی و انتظامی در این زمینه قابل توجه است و بسیاری از مجرمان از این طریق شناسایی می شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :