آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188352
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 10:53
تعداد بازدید : 686

سنجش الکل خون با خالکوبی موقت

محققان حسگر جدیدی برای اندازه گیری میزان الکل موجود در خون ابداع کرده اند که مانند خالکوبی روی پوست قرار می گیرد.

آنا- روش های جدید بررسی مواد موجود در تعریق بدن قابلیت هایی را برای کنترل سلامت افراد ایجاد کرده است به طوری که با کمک آنها می توان میزان انسولین را در مبتلایان به دیابت اندازه گیری کرد و نیز کنترل خوبی روی سلامت افراد داشت.
ردیاب های الکل بخشی از این روش های جدید به شمار می رود که محققان آمریکایی آنها را در قالب حسگرهای قابل انعطاف ساخته اند که ظاهر آن مانند تاتو است.
ردیاب های سنتی الکل حرف تازه ای برای گفتن ندارد و مانند دستبند به دور مچ پا بسته می شد؛ اما به تازگی این دستگاه ها ظاهر بهتری پیدا کرده اند و به سادگی میزان الکل خون را اندازه گیری می کنند و در صورتی که به حد کافی الکل در خون مشاهده شود، به گوشی هوشمند فرد پیغام می دهد تا مانع رانندگی آنها شود.
مهندسان دانشگاه کالیفرنیا که این حسگر را ابداع کرده اند، در آزمایش هایی که روی آن انجام داده اند، موفق شده اند میزان الکل خون را با کمک این حسگر به دقت اندازه گیری کنند و اطلاعات به دست آمده را به طور بی سیم به لپ تاپ یا گوشی هوشمند ارسال کنند.
این دستگاه مانند خالکوبی معمولی روی پوست قرار می گیرد و میزان الکل موجود در تعریق بدن را تنها در مدت پنج دقیقه از روی پوست تشخیص می دهد.
داخل این خالکوبی، الکترودهایی روی صفحه نمایشگر پرینت شده اند و نیز یک چسب کوچک از جنس هیدروژل به همراه «پیلوکارپین» قرار گرفته است. ماده « پیلوکارپین» با ترشح از طریق بزاق و تعریق از راه پوست به درمان خشکی دهان و آب سیاه کمک می کند.
زمانی که خالکوبی، تعریق را جذب می کند، ماده جذب شده با الکترودهایی که با الکل پوشانده شده اند، در تماس قرار می گیرد. این حالت، نوعی واکنش شیمیایی را فعال می کند که باعث تولید پروکسید هیدروژن می شود. این ماده در فرآیند الکتروشیمیایی قابل تشخیص است.
یک صفحه پرینت شده و قابل انعطاف جریان مدار به طور مغناطیسی به این تتو متصل می شود تا از این طریق، علاوه بر تامین نیروی لازم، بتوان از عملکرد بلوتوث آن هم استفاده کرد. این صفحه همچنین قبل از ارسال اطلاعات به لپ تاپ یا گوشی هوشمند، میزان هیدروکسید هیدروژن را در قالب سیگنال های الکتریکی دریافت می کند.
محققان این دستگاه را روی نه داوطلب سالم انجام داده اند که قبل و بعد از مصرف مشروبات الکلی از این خالکوبی ها استفاده کرده بودند. میزان ثبت شده این دستگاه، مقدار تمرکز الکل خون واقعی را در این افراد نشان داد.آنها به دنبال آن هستند که نمونه ای از این دستگاه را ابداع کنند که بتواند میزان الکل را در طول 24 ساعت اندازه گیری کند. بسیاری از تصادفات رانندگی در آمریکا و اروپا به دلیل مصرف مشروبات الکلی رقم می خورد و پلیس با استفاده از چنین دستگاه هایی می تواند به راحتی رانندگان متخلف را شناسایی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :