آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188361
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 11:2
تعداد بازدید : 699

هفته‌ای که به طنز گذشت

هدایت، چارمز و محزون

هفته گذشته، کاربران سعی کردند مسایل اجتماعی و سیاسی را با طنز داغ کنند. در طنازی ایرانی ها هم که شکی نیست. شبکه های اجتماعی نشان می دهند کاربران ایرانی در کوتاه ترین مدت می توانند با قدرت طنزپردازی خود یک موضوع را در صدر توجه شبکه های اجتماعی بنشانند.

بهار ادیبان
 اصلاح ِ هدایت
خبر اجرای طرح هدایت تحصیلی موجی از اعتراض را در شبکه های اجتماعی به خصوص توییتر به دنبال داشت. نگرانی دانش آموزان و اعتراض والدین به عدم اطلاع رسانی صحیح و ناقص بودن طرحی که آینده فرزندان شان را رقم می زند، با هشتگ #هدایت_تحصیلی در شبکه های اجتماعی بازتاب داده شد. کار به جایی رسید که رییس‎جمهور وارد کار شد و خطاب به وزیر آموزش و پرورش گفت باید هدایت در کار باشد نه اجبار. ورود رییس جمهور و اعتراض گسترده دانش آموزان و کاربران شبکه های اجتماعی باعث شد مسوولان مربوطه این پرونده را پیگیری کرده و هدایت را اصلاح کند.
 ماجراهای خانم کندی چارمز
سفر کندی چارمز به ایران ماجراهای زیادی در پی داشت که کاربران با نگاه طنز آنها را در شبکه های اجتماعی دنبال کردند. اجازه سفر یک پورن استار به ایران در حالی مورد توجه مردم و کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت که گشت ارشاد و موضوع حجاب در این تابستان داغ بوده. هرچند مسوولان توضیح دادند که این ستاره با نام کندی چارمز وارد ایران نشده؛ بلکه نام دیگری داشته و شغلش را آرایشگر عنوان کرده. اما کاربران دست از طنزپردازی برنداشتند و امیدوار بودند در جریان عمل بینی خانم چارمز که دلیل سفرش به ایران بوده، خطای پزشکی رخ ندهد. 
 هری پاتر و تسخیرشدگان
خبر آغاز فروش نسخه جدید هری پاتر نه تنها کتاب‎فروشی ها؛ بلکه شبکه های اجتماعی را نیز به جنب‎و‎جوش انداخت. هشتمین هری پاتری در سالروز تولد 50 سالگی خانم رولینگ به بازار عرضه شد و طی دو روز در آمریکا و کانادا دو میلیون نسخه آن به فروش رسید. آغاز فروش هری پاتر در اینستاگرام و توییتر بازتاب گسترده ای داشت.
 به اندازه کافی بیان شده
علی اکبر محزون، مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: «از این پس‎ آمار طلاق را در کشور اعلام نمی کنیم، آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و دردی را دوا نمی کند». این اظهارنظر باعث شد کاربران هشتگ بلند بالایی تعریف کنند و با استفاده از آن به قانون حق دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات و معضلات جامعه که حل‏نشده باقی مانده اند، اشاره کنند. هشتگ صحبت های آقای محزون این بود: #به_اندازه_کافی_بیان_شده_است_و_دردی_را_دوا_
نمی کند .
 به ایران پول دادیم
انتشار خبری مبنی بر انتقال 400 میلیون دلار آمریکا به ایران هنگام آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران، باعث شد هشتگ #Iran دومین ترند جهانی توییتر شود. برخی رسانه های انگلیسی‎زبان خبر دادند همزمان با آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران، دولت اوباما مبلغ 400 میلیون دلار را به‎صورت مخفیانه و هوایی به ایران ارسال کرده است. اوباما یک روز پس از توافق هسته ای به آزادی این زندانیان پرداخت؛ اما از پرداخت این مبلغ حرفی به میان نیاورد. این خبر واکنش های مختلفی بین نامزدهای ریاست‎جمهوری در آمریکا و مردم این کشور برانگیخته است. جان کری در مصاحبه ای اعلام کرد وجه پرداخت‎شده به ایران تنها به حل مناقشه قدیمی میان آمریکا و ایران در دادگاه لاهه مربوط بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :