آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188366
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 11:8
تعداد بازدید : 808

ساخت میکرو دوربینی که می تواند به بدن تزریق شود

مهندسان آلمانی به تازگی دوربینی را ابداع کرده اند که به اندازه یک دانه نمک است و به دلیل این کوچکی می تواند آینده تصویربرداری از اندام های داخلی را در عرصه پزشکی متحول کند و درمان بیماری های مخفی را آسان تر کند.

Phys- محققان دانشگاه اشتوتگارت با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی این دوربین را با سه لنز طراحی کرده اند که 
عرض آن به اندازه نازکی دو تار مو و همچنین انتهای یک فیبر نوری است. جالب است که می توان این دوربین را به بدن تزریق کرد تا به اندام های خاص برود و از آن تصویربرداری کند. درواقع آنها با این دوربین میکرو، کار آندوسکوپی را برای پزشکان بسیار راحت کرده اند. 
این دوربین علاوه بر تصویربرداری از اندام های داخل بدن انسان، می تواند برای رصد محیط اطراف مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از چنین دوربینی می توان مشکلات روش های تشخیصی نظیر آندوسکوپی را کاهش داد و به شکلی ساده تر درون بدن انسان را مورد کاوش قرار داد. 
از این میکرودوربین می توان برای موارد امنیتی نیز استفاده کرد به طوری که آن را درون ادوات نظارتی قرار داد و به شکلی پنهان محیط اطراف را زیر نظر گرفت. همچنین این فناوری قابل استفاده در روبات های بسیار کوچک است که به صورت خودکار اطراف را رصد می کنند.
چاپگر سه بعدی قادر است اجسام و اشیای مختلف را با لایه نشانی لایه به لایه تولید کند که این کار با موادی نظیر پلاستیک، فلز و سرامیک انجام می شود.
به دلیل محدودیت های موجود در فرآیند ساخت، لنزها را نمی توان برای استفاده در بخش پزشکی تولید کرد، اما محققان معتقدند که با توسعه این فناوری می توان بر این چالش نیز غلبه کرد.
طراحی محصول موردنظر تنها چند ساعت زمان می برد و می توان بعد از تولید با دقت به بررسی محصول پرداخت. لنز مورداستفاده در این دوربین، 100 میکرون قطر دارد. با این دوربین می توان از فاصله 3 میلی متری روی یک جسم متمرکز شد.
سیستم تصویربرداری این دوربین قابل استفاده در سوزن یک سرنگ است و می توان آن را وارد بدن انسان کرد. محققان معتقدند که این نانودوربین قابلیت تزریق به داخل مغز را نیز دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :