آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188377
تاریخ انتشار : 16 مرداد 1395 11:17
تعداد بازدید : 787

دسترسی آزاد به اطلاعات برای هکرها

شبنم کهن چی -خبر جمع آوری اطلاعات عمومی 15 میلیون کاربر ایرانی و هک کردن اطلاعات برخی روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر و فعالان مدنی در تلگرام بسیاری از ما را نگران کرده است. هک شدن کاربران ایرانی از سوی تلگرام یا نهادهای امنیتی داخلی تایید نشده و اخبار مرتبط با این موضوع غیررسمی است؛ اما هر کدام از ما دوست داریم بدانیم که آیا جزو این 15 میلیون نفر یا آن دسته از افراد هک‏شده بوده ایم؟ آیا تلگرام امن نیست؟ چه کسی اطلاعات 15 میلیون کاربر ایرانی را جمع آوری کرده و شماره تلفن و نام کاربری آنها را با هم مطابقت داده؟ هکر یا هکرها با اطلاعات هک‏شده چه می کند؟

اگر براساس آنچه در اخبار غیررسمی اعلام شده، نفوذ به حساب های کاربران ایرانی تلگرام هنگام ارسال پیام کد فعال سازی به کاربران رخ داده باشد، چند نکته مطرح است. در صورت هک شدن کاربران از طریق پیامک کد فعال سازی، هک در بستر اپراتورهای تلفن همراه داخلی صورت گرفته است، پس: 
 یا اپراتورهای تلفن همراه در ایران فاقد امنیت و مسوول شکستن حریم خصوصی کاربران هستند.
 یا اپراتورها امن هستند و دستیابی به کد فعال سازی و درنتیجه حساب کاربران براساس برنامه ریزی بوده است.
فارغ از اینکه شماره تلفن و نام کاربری 15 میلیون کاربر ایرانی تلگرام چطور به دست هکرها افتاده (طبیعتا این مورد دیگر نشت اطلاعات تلگرام است) در صورتی که هکرها با نفوذ به سیستم پیامک اپراتورها به اطلاعات دست پیدا کرده باشند، این خبر بسیار تکان دهنده و نگران‎کننده خواهد بود. یعنی میلیون ها کاربر اپراتورهای تلفن همراه در ایران هیچ حریم شخصی در بستر ارتباطات خویش ندارند و اطلاعات آنها هر لحظه ممکن است فاش شود و در دسترس قرار بگیرد. مگر اینکه این نشت اطلاعاتی نباشد و نفوذ به این حساب ها با هماهنگی نهادهای مرتبط صورت گرفته باشد، اما این ادعای بزرگی است که نمی توان مطرح کرد؛ لذا مجبوریم فرض کنیم اپراتورها برای نگهداری اطلاعات شخصی کاربران امن نیستند. 
اطلاعاتی که به رسانه ها درز کرده، نشان می دهد که تلگرام هک شدن سیستم خود را تکذیب کرده و اعلام کرده هیچ حرکتی مبنی بر دستیابی به اطلاعات این حجم وسیع کاربران در سیستم مشاهده نشده است. از سوی دیگر نهاد های امنیتی در ایران مانند مرکز ماهر، وزارت اطلاعات و دیگر نهادها هیچ واکنشی به این خبر نشان نداده اند؛ نه آن را تایید کردند نه آن را تکذیب کردند. اما لازم است: 
 در صورتی که نشت اطلاعات از طریق اپراتورهای تلفن همراه اتفاق افتاده باشد، مسوولان به‎جد پیگیر این مساله شوند و از حریم خصوصی مردم دفاع کنند. 
 در صورتی که تلگرام امن نیست و این هک به دلیل ضعف امنیتی این نرم افزار اتفاق افتاده باشد، لازم است اطلا ع رسانی صحیح صورت گرفته و کاربران آگاه شوند.
پیش از همه اینها ما نیازمند اطلاع رسانی شفاف و رسمی در این زمینه هستیم. بسیاری از کاربران نسبت به این خبر واکنش نشان داده و نگران حریم شخصی و امنیت اطلاعات خود هستند، اما هیچ نهاد و مسوولی به‎صورت رسمی اقدام به اطلاع رسانی شفاف در این‎باره نکرده است. این در حالی است که در ایران نهادهای مرتبط با امنیت مردم در فضای مجازی کم نیستند؛ پلیس فتا، مرکز ماهر، وزارت اطلاعات، شورای عالی فضای مجازی و سازمان پدافند غیر عامل. ما منتظر انتشار اطلاعات صحیح از سوی مراجع رسمی در این زمینه هستیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :