آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188429
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:26
تعداد بازدید : 778

چهارمین نمایشگاه الکامپ زنجان به کار خود پایان داد

سعادت: شرکت های فاوا 700 میلیارد ریال وام دریافت کردند

نمایشگاه کامپیوتر، رسانه های دیجیتال، تجارت الکترونیک، مخابرات، دولت الکترونیک، امنیت اطلاعات، موبایل و اینترنت استان زنجان (الکامپ چهارم) که به همت نظام صنفی رایانه ای استان زنجان برگزار شد، به کار خود پایان داد.

فناوران- رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در حاشیه الکامپ زنجان درباره اهمیت صنعت فاوا در پیشبرد اهداف کلان کشور گفت: در نقشه راه علمی کشور بالاترین اولویت به صنعت فاوا داده شده و به دنبال آن در سند اقتصاد مقاومتی به اجرایی شدن نقشه راه علمی کشور پرداخته شده است که در آن به سالم و شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از اقدامات زمینه ساز فساد، در حوزه های پولی، تجاری و ارزی تاکید دارد که این مهم با اتکا به پتانسیل فناوری اطلاعات و ارتباطات به راحتی امکان پذیر است.
ناصرعلی سعادت افزود: بدون تردید چه به طور مستقیم چه به صورت غیرمستقیم موتور محرک اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی، صنعت فاواست. برای مثال در این سند بر تامین شرایط و فعال سازی تمامی امکانات، منابع مالی، انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در اقتصاد تاکید شده است. این در شرایطی است که طبق آمارهای جهانی صنعت فاوا در دنیای امروز بالاترین میزان اشتغال زایی را به ثبت رسانده است. 
 لزوم تشویق سرمایه‎گذاری خارجی در حوزه فاوا
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در ادامه به ارایه راهکارهایی برای تشویق سرمایه گذار خارجی برای حضور در بازارهای کشور پرداخت و گفت: باید از صادرات کالا و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت حمایت همه جانبه و هدفمند صورت گیرد. این حمایت ها می تواند از طریق تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم، توسعه خدمات تجارت خارجی و ایجاد زیرساخت های موردنیاز آن انجام پذیرد. همین طور تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات با برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی و شکل دهی بازارهای جدید امکان پذیر است و البته تنوع بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویژه کشورهای منطقه به عنوان هدف های مطلوب صادراتی نیز باید در نظر گرفته شود.
 رفع مشکل مالیاتی دانش بنیان‎ها
سعادت گفت: مشکل اجرایی نشدن قانون معافیت مالیاتی برای برخی شرکت ها ازجمله شرکت های دانش بنیان که سال هاست دردسرساز بوده، از ابتدای امسال برطرف شده است و همه شرکت های دانش بنیان از امتیاز معافیت مالیاتی برخوردار شده اند.وی با اعلام شکستن طلسم ده‎ساله وام وجوه اداره شده توسط پیگیری های نظام صنفی رایانه ای و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور گفت: با پیگیری های انجام شده موفق شدیم اختصاص وام وجوه اداره شده را برای درخواست کنندگان آن بعد از گذشت ۱۰ سال دوباره آغاز کنیم و تاکنون درخصوص تخصیص این وام مبلغی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد ریال به شرکت ها در کل کشور توزیع و تحویل داده شده است.رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای درخصوص فعالیت صندوق حمایت و توسعه صنایع الکترونیک و کامپیوتری گفت: طبق توافق منعقدشده، رسیدگی و پیگیری همه پرونده های متقاضی برای این وام به نظام صنفی رایانه ای داده شده است و تلاش شده تا زمان بازپرداخت و درصد سود مشارکتی برای این وام ها به گونه ای باشد که شرکت ها بتوانند با مشکلات مالی کمتری توسعه پیدا کنند.
 تشریح اهداف و برنامه های سازمان
سعادت همچنین درباره برنامه ها و اهداف کلی سازمان نظام صنفی در سال جاری افزود: اتمام پروژه های نیمه تمام و به جریان انداختن کارهای نیمه تمام ازجمله همین تسهیلات گفته‎شده که سال ها بود تصویب شده ولی اجرایی نشده بود، از اولویت برنامه های این سازمان است که خوشبختانه از نتایج پیگیری های انجام شده این بوده است که همه شرکت های دانش بنیان از ابتدای امسال مشمول قانون معافیت مالیاتی شده اند.وی با اعلام اجرای برنامه معافیت مالیاتی برای برخی از شرکت های نرم افزاری از ابتدای امسال افزود: به برخی شرکت های نرم افزاری که با اخذ مجوز از وزارت صنعت به نوعی صنعتگر محسوب می شدند، وعده هایی از قبیل معافیت مالیاتی و برخی حقوق و مزایا داده می شد ولی به مرحله اجرا نمی رسید، اما از ابتدای امسال معافیت مالیاتی برای چندین شرکت انجام شده و طبق پیش بینی های صورت گرفته، از سال آینده همه شرکت های دارای شرایط ویژه و شرکت های دانش بنیان مشمول قانون معافیت مالیاتی خواهند شد و مشکل اجرایی نشدن قانون معافیت مالیاتی خصوصا برای برخی از شرکت های دانش بنیان دردسرهای عدیده ای را در پی داشت که با پیگیری های انجام شده و درخواست های لازم از وزارت امور مالیاتی توسط این سازمان این مشکل نیز به‎طور کامل حل شد.
 زنجان، قطب فناوری اطلاعات کشور
سعادت با بیان اینکه شرکت های فعال در بخش فناوری اطلاعات استان زنجان در نمایشگاه الکامپ این استان حضور شایسته داشته اند و تبلور این حضور و فعالیت، رسیدن استان به هدفی است که به دنبال آن است، گفت: باید بتوانیم تولید محصولات نرم افزاری و بازار فناوری اطلاعات را در استان داشته باشیم و از قواعد و قوانین متعددی که در این حوزه وجود دارد، برای دخالت و حمایت بخش خصوصی استفاده کنیم.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: با توجه به شرکت ها و ظرفیت هایی که در استان زنجان دیده می شود، این استان پتانسیل تبدیل شدن به قطب برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات ایران را دارد و به‎حق شایستگی نام گذاری برای قطب برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات کشور و کسب این امتیاز را داشته است.
 جلوگیری از کوچ متخصصان فاوا
وی با بیان اینکه حمایت اصلی این سازمان از شرکت ها و بخش های فعال در این بخش جلوگیری از کوچ متخصصان استانی به مرکز و پایتخت کشور است، ادامه داد: باید بتوانیم شرایط را برای فارغ التحصیلان جوان استانی فراهم کنیم و شرکت هایی با توانمندی بالا که بتوانند عهده دار حقوق و مزایای این افراد باشند، در سطح استان ها ایجاد کنیم تا از کوچ افراد جلوگیری کنیم. همچنین باید بتوانیم شرکت های سرمایه گذار را با این شرکت های تولیدکننده و عرضه کننده محصولات آشنا کنیم و شرکای تجاری را برای حمایت از محصولات تولیدی توسط شرکت های نرم افزاری پیدا کنیم.
سعادت افزود: تلاش های زیادی در راستای حمایت از فعالان حوزه فناوری اطلاعات در بحث اختصاص وام برای کسب‎وکارها صورت گرفته است. همچنین تلاش شده تا تصمیم گیری و تایید درخواست متقاضیان این وام ها در داخل نظام صنفی رایانه ای شکل بگیرد و از پراکندگی جلوگیری شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :