آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188432
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:27
تعداد بازدید : 915

از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی

هک تلگرام تکذیب شد

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: هک تلگرام صحت نداشت و تاکنون هم این موضوع تایید نشده است؛ ولی نرم‎افزار تلگرام برای حمله مناسب است. این شبکه وب بیس است و قابلیت خزش دارد. همچنین نرم‎افزار تلگرام، اوپن سورس است که همین موارد شرایط را برای نفوذ و به خطر انداختن حریم خصوصی مردم در تلگرام فراهم می‎کند.

فناوران- ابوالحسن فیروزآبادی در جریان بازدید از خبرگزاری های فارس، ایسنا و مهر افزود: به همین دلایل اصرار داریم طرحی را داشته باشیم که به وسیله آن به‎زودی بتوانیم شاهد شبکه‎های اجتماعی بومی باشیم یا اینکه شبکه های خارجی با رعایت استانداردها سرورهای‎شان را به داخل کشور منتقل کنند.
وی با بیان اینکه تلگرام و تعداد زیادی از شبکه های اجتماعی خارجی برای آوردن سرور های شان به ایران اعلام آمادگی کرده اند، گفت: آوردن این سرورها به کشور کار ساده ای نیست. متجاوز از هزار سرور کار تلگرام را برای کشور ایران انجام می‎دهند. مدیریت ۲۰ میلیون کاربر که اطلاعات صوتی، تصویری و متنی را برای مدت طولانی نگهداری و پردازش می کنند، دشوار است. برای تحقق این موضوع، نیاز به مراکز داده مناسبی است که شاید در داخل کشور به راحتی نتوانیم  آن را  را فراهم کنیم و این کار نیاز به زمان دارد.
فیروزآبادی در پاسخ به سوالی درباره آخرین اقدامات این شورا در حوزه مالکیت فکری و حریم خصوصی گفت: مالکیت فکری و حریم خصوصی دو مطلب مهم در حوزه حقوقی هستند؛ وزارت ارشاد در زمینه مالکیت فکری اقداماتی انجام می دهد و از سویی ما هم در مرکز ملی فضای مجازی بررسی هایی را شروع کرده ایم.
وی افزود: باید اقدام اساسی برای حریم خصوصی صورت گیرد. فعلا اقدامات ما این است که سطح امنیتی را در کشور در سایت های ذخیره اطلاعات سازمان ها و موسسه ها بالا ببریم تا شاهد این اتفاقات نباشیم که بعضا حریم خصوصی افراد به خطر بیفتد.
وی همچنین درباره پیوست فرهنگی و اینکه وزیر ارتباطات گفته بود پیوست مدنظر وزارتخانه در شورای عالی فضای مجازی رای نیاورده است، گفت: پیش از این پیوست فرهنگی تهیه شده بود که پذیرفته نشد. درحال حاضر پیوست مشترکی با همکاری مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات در دستور کار است.
وی در پاسخ به اینکه آیا تدوین پیوست فرهنگی از پیشرفت تکنولوژی عقب نمانده است، گفت: پیوست تدوین نشد؛ اما در فضای مجازی فرهنگ رها نشده است. تهیه پیوست مدتی بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و بعد به شورای عالی فضای مجازی محول شد. در شورا هم دو پیوست تهیه شد که مورد موافقت واقع نشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :