آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188433
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:30
تعداد بازدید : 887

حسین مهری در نخستین نشست خبری پس از تصویب اساسنامه شرکت پست:

شرکت پست ملی شد؛ دو اپراتور خصوصی در راهند

مدیرعامل شرکت پست گفت: با تصویب اساسنامه جدید این شرکت، دولت موظف است مجوز فعالیت دو اپراتور جدید پستی خصوصی را صادر کند.

فناوران- حسین مهری روز گذشته در نشستی خبری گفت: برای تصمیم گیری درباره سرنوشت شرکت پست مطالعه ای انجام شد و ملاحظه کردیم پست در 185 کشور از 192 کشور عضو اتحادیه جهانی پست دولتی مانده است؛ اما وضعیت این شرکت در کشورمان بلاتکلیف بود و همین موضوع سبب شد سرمایه گذاری مناسبی در این بخش صورت نگیرد.
وی با بیان اینکه در زمینه پست الکترونیکی و پست لجستیک عقب ماندگی جدی در کشور داریم، گفت: در اساسنامه جدید پست در سه بخش الکترونیکی، فیزیکی و مالی تعریف شده و مسوولیت ها و ماموریت ها مشخص شده است.
مهری درباره سرنوشت دفاتر پیشخوان گفت: وزارت ارتباطات به عنوان متولی این دفاتر مشخص شده و امیدواریم واگذاری امور به آنها شدت بگیرد تا از وضعیت زیان ده فعلی دربیایند. از سوی دیگر ایجاد دفاتر موازی که برخی سازمان ها انجام می دهند، خلاف قانون بوده و ضرورتی هم ندارد.
مدیرعامل شرکت ملی پست گفت: کمیسیون تنظیم مقررات به همراه دو عضو خبره پستی موظف است پروانه اپراتور های خصوصی پست را تهیه کند و پیش بینی می کنم اجازه حضور سهامداران  خارجی با سهم 49 درصدی در این پروانه داده شود.
 نظارت بیشتر بر مرسولات غیرمجاز
مهری در پاسخ به سوال فناوران درباره بازرسی های کمیته اصل 25 از مراکز پستی ازجمله چهارراه لشکر و شهرری توضیح داد: بحث نظارت همواره وجود دارد اما از سال قبل با توجه به افزایش فعالیت شرکت هایی که در حوزه تجارت الکترونیکی هستند، بحث بازرسی ها جدی تر شد و از سوی وزارت صنعت، به شرکت های مختلف اعلام شد که باید نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت کرده و از فروش موارد ممنوعه بپرهیزند. اکنون نیز حجم مرسولات ممنوعه این شرکت ها کاهش چشم گیری داشته است، اما همچنان لازم است کنترل های لازم در این زمینه صورت بگیرد.
وی افزود: موارد بررسی شده شامل موضوعاتی بوده که مبلغ آن در زمان تحویل کالا از مشتریان دریافت شده، بنابراین ضرری متوجه مردم نشده است.
 آمار و ارقام پست
مهری گفت: در چهار ماهه اول سال ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد حدود ۲۸ درصد ترافیک مرسولات سفارشی بوده ایم و رقم مرسولات کشور از بیش از هفت میلیون به رقمی بالغ بر ۹ میلیون رسیده است.
مدیرعامل شرکت پست گفت: از سوی دیگر در مرسولات الکترونیکی هم شاهد رشدی ۶.۱ درصدی هستیم و مرسولات این بخش از بیش از ۱۶.۵ میلیون مرسوله به رقمی بالغ بر ۱۷ میلیون رسیده است. درخصوص سرویس امانات نیز ما با وجود تمرکز و سرمایه گذاری های متعددی که داشتیم، ۸۳.۵ درصد رشد را شاهد بودیم که البته با این وجود همچنان حجم امانات نسبت به سال قبل دارای روند کاهشی بوده است، همچنان حجم ۲۸۴ هزار امانت این بخش در مقابل ۱۶۴ میلیون مرسوله ما رقم پایینی به شمار می رود.
مهری گفت: در حوزه مرسولات عادی نیز ۶.۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل وجود داشته و در چهار ماهه اول سال جاری نیز این رقم از حدود ۶۵ میلیون به بیش از ۶۹ میلیون مرسوله رسیده است.
وی از کاهش مرسولاتی که از طریق پست پیشتاز ارسال می شوند، خبر داد و گفت: در سرویس پیشتاز ۹.۸ درصد کاهش داشته ایم و مرسولات این بخش از حدود ۲۳ میلیون به ۲۰ میلیون و ۸۳۰ هزار مرسوله رسیده است که این کاهش به دلیل الکترونیکی شدن مواردی مانند مدارک خدمت، گذرنامه و غیره بوده که البته ما هم از این موضوع استقبال می کنیم.
رییس هیات مدیره پست گفت: چند پروژه در حوزه پست به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی پیشنهاد شد و درنهایت طرح مدیریت نشانی مکان‎محور، استعلامات میان دستگاهی اماکن (GNAF) به تصویب هیات دولت رسید.
مدیرعامل شرکت پست افزود: این برنامه در قالب سه بخش کدپستی، ژئو كد كردن نشانی و سیماك پیگیری خواهد شد.
وی درخصوص بهنگام سازی اطلاعات اماکن شهری و روستایی گفت: طبق استاندارد عملیات بهنگام سازی کد پستی اماكن شهری هر 2 سال یك بار و برای اماكن روستایی هر 4سال یک‎بار انجام می‎شود.
مهری با بیان اینکه تاكنون طبق برنامه اطلاعات صددرصد اماكن شهری و حدود 50 درصد اماكن روستایی به روزرسانی شده که تا پایان سال جاری 50 درصد باقیمانده نیز بهنگام سازی خواهد شد، افزود: براساس آمار موجود اطلاعات 38 میلیون اماكن شهری و 10 میلیون اماكن روستایی به‎روزرسانی شده است.
مدیرعامل شركت پست ساماندهی بانك اطلاعات مشاغل براساس استاندارد بین المللی ISIC نسخه 2008 را دیگر پروژه های بهنگام سازی کد پستی خواند و گفت: در این استاندارد، مشاغل با جزییات بیشتر دسته‎بندی شده و كد فعالیت 4 رقمی به آنها اختصاص می یابد كه برای شركت های تولیدی، خدماتی و پست در انجام تبلیغات هدفمند به‎ویژه پست مستقیم کاربرد موثری خواهد داشت.
مهری درخصوص ژئوکدسازی نشانی ها گفت: تاکنون در زمینه نشانی هیچ‎گونه استانداری وجود نداشت و هر سازمانی به شیوه خود آدرس را تعریف می کرد.
وی با اعلام تصویب نشانی سه سیلابی افزود: نشانی سه سیلابی شامل نام محله، نام معبر ماقبل آخر و طبقه و پلاک است که تمامی آدرس ها بر این اساس ساماندهی شده و همه مردم و سازمان ها مکلف هستند از این نشانی استاندارد پیروی کنند.
مهری در تعریف  ژئوکدسازی گفت: این فرآیند شامل اختصاص طول و عرض جغرافیایی به  هر مکان است که برای کشور بسیار پرکاربرد است.
وی مدیریت بحران در مواقع اضطرار را از کارکردهای ژئوکدسازی دانست و گفت: تاكنون عملیات ژنوكدینگ 15 استان كشور به پایان رسیده که در مجموع 89 درصد پیشرفت داشته که پیش بینی می شود كل عملیات در نقاط شهری تا سه ماه آینده تکمیل شود.
رییس هیات‎مدیره شرکت پست درخصوص پیاده‎سازی ژئوکدن کردن در مناطق روستایی گفت: عملیات ژئوكدینگ نقاط روستایی به محض فراهم کردن نیروی انسانی و تجهیزات لازم آغاز خواهد شد و پیش بینی می شود تا پایان سال 95 به اتمام برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :