آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188436
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:34
تعداد بازدید : 783

قطعه‌فروش‌ها از رکود بازار نوت‌بوک منتفع شدند

زمانی برای نونوار شدن کامپیوترهای قدیمی

در پی تداوم رکود حاکم بر بازار کامپیوتر، بازار خرید و فروش قطعات کامپیوتری مانند رم، مادربورد، کارت گرافیک و هارددیسک های اینترنال رونق گرفته است.

مریم عسگری
به گفته کارشناسان، به نظر می رسد خریداران نوت‎بوک از کاهش قیمت ها ناامید شده به همین دلیل به سمت تعمیر و ارتقای کالاهای قدیمی رفته اند. از نظر آنها این اتفاق ( گرانی و کاهش تقاضا برای نوت‎بوک) به نفع قطعات کامپیوتری تمام شده است. درحالی که برخی از کارشناسان از حذف قطعات کامپیوتری از سبد خرید کاربران کامپیوتر خبر داده بودند، حالا شاهد رونق بازار این قطعات هستیم.
علی شایگان، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: البته رشد تقاضا بیشتر درباره قطعاتی مانند رم، قطعات جایگزین پورت و کابل ها و همچنین سوکت ها، صفحه‎نمایش و برخی از کالاها نظیر هارددیسک و وب‎کم محسوس است. وی می افزاید: ماردبورد و کارت‎گرافیک هم بیشتر از سوی کاربران حرفه‎ای مورد توجه قرار 
می گیرند. 
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید این موضوع می گوید: البته قطعات کامپیوتری بیشتر اوقات مخاطبان خود را دارند و به‎ندرت پیش می آید که در بازار این کالاها شاهد رکود طولانی مدت باشیم. 
ما در یک برهه طولانی مدت به دلیل رشد استفاده از نوت‎بوک ها، توجه به بازار قطعه کم شده بود که حالا دوباره رونق به این بازار بازگشته است. البته آنها می گویند: رونق در حد سال های قبل نیست؛ اما وضعیت بازار قطعه بهتر از کالاهای دیگر حوزه کامپیوتر است.
فعالان بازار کامپیوتر درباره روند قیمت ها در بازار قطعات کامپیوتری نیز می گویند: در ماه گذشته بنا به دلایلی چون رشد نرخ دلار و کاهش نسبی موجودی قیمت ها تاحدودی افزایش یافت.
 این درحالی است که برخی از کارشناسان علت رشد قیمت را رشد تقاضا برای این قطعات می دانند. به گفته آنها ممکن است برخی از فعالان بازار برای جبران زیانی که در ماه های گذشته دیده اند، قیمت قطعات کامپیوتری را افزایش دهند.  آنها به خریداران توصیه کردند که قبل از خرید هر کالایی، قیمت را بین فروشگاه های مختلف مقایسه کرده و از شخص قابل اعتماد خرید کنند. 
همچنین برخی از کارشناسان می گویند: بهتر است قیمت کالاها را در وب سایت های خارجی بررسی کرد و با محاسبه نرخ دلار، دست کم متوسط قیمت کالا را به دست آورد. هرچند از نظر آنها برخی از کسبه بهانه های زیادی چون کاهش ناگهانی موجودی، رشد هزینه های حمل ونقل و ملیت کالا برای گران تر فروختن کالاها می آورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :