آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188437
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:35
تعداد بازدید : 776

راه اندازی سامانه الکترونیکی گمرک

معاون وزیر اقتصاد با اعلام برنامه های جدید گمرک ایران گفت: کشف محموله بزرگ قاچاق در گمرک شهیدرجایی از طریق اظهارنامه الکترونیکی میسر شد.

مهر - مسعود کرباسیان با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی در گمرک با الکترونیکی شدن فرآیندها محقق می شود، ایجاد و توسعه گمرک الکترونیکی را از توصیه های مهم سازمان جهانی گمرک دانست که با اجرای آن موضوعاتی همچون کاهش فساد، افزایش سلامت کاری، توسعه و تسهیل تجارت و کاهش زمان ترخیص کالا در گمرک تحقق می یابد.
رئیس کل گمرک با بیان اینکه عملکرد مدیران براساس تلاش و اهتمام آنان نسبت به اجرایی شدن گمرک الکترونیکی ارزیابی خواهد شد به تشریح اهداف کمی پروژه گمرک الکترونیکی و یکپارچه پرداخت و گفت: زمان ترخیص کالا با راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی در رویه واردات، صادرات و ترانزیت به نحو چشمگیری کاهش پیدا کرده، اما در پی آن هستیم که این زمان را به حداقل ممکن و استانداردهای بین المللی برسانیم به همین دلیل لازم است همه مدیران و کارکنان گمرک در این جهت تلاش بیشتری کنند.
وی پنجره واحد تجارت فرامرزی را اقدامی ارزشمند در جهت کاهش هزینه و وقت صاحبان کالا برای تهیه مجوزهای قانونی جهت ترخیص کالا دانست و افزود: سازمان های مجوز دهنده به روش الکترونیکی و غیرفیزیکی برای صاحبان کالا مجوز صادر می کنند و آن را در اختیار گمرک قرار می دهند و بی نیازی به مراجعه صاحبان کالا به سازمان های مختلف نیز از نتایج مثبت گمرک الکترونیکی است.
معاون وزیر اقتصاد با قدردانی از همکاری دست اندرکاران پژوهشکده دانشگاه تهران در راه اندازی سامانه های الکترونیکی در گمرک به بحث اظهارنامه الکترونیکی پرداخت و گفت: کشفیات اخیر در بندر شهیدرجایی با استفاده از اظهارنامه الکترونیکی امکانپذیر شد.
کرباسیان اظهارداشت: تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک و سازمان های مسئول در امر تجارت و همچنین سازمان های کنترلی و نظارتی موجب کاهش حجم تخلفات و قاچاق شده و همکاری ها در این زمینه در آینده افزایش خواهد یافت.
کرباسیان با بیان افزایش درآمد گمرک و ضریب حمایتی آن از ۶ درصد به ۹ درصد با استفاده از سامانه جامع گمرکی، پیاده سازی طرح کارشناسی متمرکز در گمرکات را در شفاف سازی فرآیند ترخیص کالا مثبت ارزیابی کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :