آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188439
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1395 10:41
تعداد بازدید : 631

داستان تکراری و طولانی تعیین تکلیف کارمزدها چه زمانی به پایان می رسد؟

حدود 4 سال و به روایتی هم بیشتر است که موضوع مهم و اساسی تعیین تکلیف کارمزدهای بانکی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته؛ اما هر بار به دلایلی به نتیجه‎ای نرسیده است. این در حالی است که از سوی دیگر مقامات ارشد بانک مرکزی و حتی وزارت اقتصاد ازجمله خود رییس کل بانک مرکزی و اخیرا وزیر اقتصاد و دارایی بر لزوم تغییر ماهیت ارایه خدمات بانکی و درآمدزا شدن این بخش از کارهای بانکی برای کمک به کاهش هزینه‎های واسطه‎گری وجوه تاکید کرده‎اند. داستان از این قرار است که در نظام بانکی دنیا، بانک‏ها از محل خدمات مختلفی که به مشتریان خود ارایه می‎دهند، درآمد کسب می‏کنند و بخش بزرگی از هزینه‎های خود را از این طریق جبران می‎کنند و حتی در برخی موارد بخش مهم سود بانک‏ها هم از این محل تامین می‎شود. در نتیجه فشار درآمدزایی بر بخش واسطه‎گری وجوه کاهش یافته و رقابت ناسالم برای جذب سپرده وجود ندارد و سودهای بانکی هم بسیار پایین تعیین می‎شود و در کل هزینه پول در نظام بانکی کاهش می‎یابد. اما در ایران به دلیل اینکه اوایل کار که تازه پای خدمات نوین بانکی به اقتصاد ایران باز شده بود، می‏خواستند مردم را به استفاده از این خدمات تشویق کنند، این خدمات رایگان ارایه و هزینه آن از محل واسطه‎گری وجوه تامین می‎شد. با وجود استقبال مردم از این خدمات و شکل‎گیری رقابت نفس‎گیر، سخت و گاها غیرضرور در عرصه ارایه خدمات نوین بانکی در سال‎های اخیر، همچنان هزینه ارایه آن از محل واسطه‎گری وجوه تامین می‎شود و این خدمات نه تنها برای بانک‎ها سوددهی نداشته‎اند؛ بلکه باعث افزایش هزینه‎ها هم شده‎اند.

منصور اولی
 مانعی به نام نظام کارمزد 
در سال‎های اخیر اما با تاکیدات کارشناسان سرانجام بحث دریافت کارمزد از این خدمات به منظور کاهش فشارها بر بخش سودهای بانکی و واسطه‏گری وجوه مطرح شد و قرار شد بانک مرکزی دستورالعمل جامعی در این باره تهیه کند. اما مدت‎های طولانی است که از سرنوشت این مساله خبری نشد تا اینکه چهارشنبه گذشته، فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی از احتمال تعیین تکلیف این مساله مهم خبر داد.
حیدری از تعیین تکلیف کارمزدهای بانک ها خبر داد و گفت: «درحال حاضر رسیدگی به کارمزدهای بانکی در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته و تا چند ماه آینده، جزییات آن به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد. همچنین درحال حاضر کارت های اعتباری برنزی، نقره ای و طلایی مبتنی بر عقد مرابحه تا سقف 50 میلیون تومان برای تخصیص اعتبار به هموطنان در نظر گرفته شده كه در آينده نزديك به بانك‎ها ابلاغ خواهد شد.» حالا باید منتظر شد و دید این بار هم در آستانه ابلاغ این دستورالعمل آیا مشکلی دیگر مانع از اجرای آن خواهد شد یا اینکه سرانجام تکلیف نظام کارمزد بانکی در ایران روشن خواهد شد؟ 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :