آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188523
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1395 10:57
تعداد بازدید : 1071

خبر حذف ارز مبادله‌ای بازار کامپیوتر را به هم ریخت

رانت خواری در روز روشن

بازنگری در اختصاص ارز مبادله ای به کالاهای وارداتی و انتشار خبر عدم ارایه دلار 3هزار تومانی به تمام گروه های واردکننده کالاهای آیتی، موضوعی است که روز گذشته بازار کامپیوتر را به هم ریخت و موجب شد فعالان بازار از عرضه کالا خودداری کنند.

مریم عسگری
به گفته رییس اتحادیه فناوران رایانه واکنش فعالان بازار به این موضوع به حدی شدید بود که از ابتدای روز گذشته تا بعدازظهر حتی یک کالا فاکتور نشد.
این موضوع علاوه بر امتناع فروشندگان از عرضه کالا، موجب اعتراض گروه های واردکننده ای شد که مدت ها چراغ خاموش ارز مبادله ای دریافت می کردند.
در سوی دیگر ماجرا هم اتحادیه فناوران صنف رایانه و سایر واردکنندگان کالاهای کامپیوتری هستند که خبر عدم ارایه ارز مبادله ای را که سال گذشته منتشر شد، باور کرده و حالا با انتشار این خبر با این سوال مواجه شده اند که این عده محدود از واردکنندگان بر چه اساسی باید چنین رانتی از دولت دریافت کرده و در شرایطی که اعلام شده است ارز مبادله ای به واردکنندگان کالاهای کامپیوتری ارایه نمی شود، این ارز را در خفا دریافت کنند.
در این زمینه سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران می گوید: اتحادیه هیچ اطلاعی از موضوع دریافت ارز مبادله ای گروهی از واردکنندگان نداشته و انتشار این خبر موجب تعجب اتحادیه نیز شده است.
به گفته وی، سوالی که مطرح شده این است که چرا عده محدودی از واردکنندگان و بر چه اساسی از ارز مبادله ای برای واردات کالا استفاده کرده و سایر واردکنندگان از تسهیلات دولتی بی بهره مانده اند؟
میرمهدی افزود: به نظر می رسد که مرکز توسعه تجارت به برخی از واردکنندگان تسهیلات ارایه داده است یا اگر موضوع، ارایه تسهیلات به برخی از واردکنندگان نبود و قرار بر این بوده است که این ارز به عموم واردکنندگان ارایه شود، باز هم کم کاری از مرکز توسعه تجارت است که در این زمینه شفاف سازی نکرده است.
رییس اتحادیه فناوران رایانه با انتقاد از این موضوع می گوید: در جریان مذاکره‎ای که صبح دیروز با مرکز توسعه تجارت داشتیم، خبر ارایه ارز مبادله ای به برخی از واردکنندگان از سوی این مرکز تایید شده است و قرار بر این شد راهکار اصولی برای شیوه عدم ارایه این ارز به واردکنندگان در نظر گرفته شود؛ چراکه حذف یکباره این ارز بی شک لطمه بزرگی به بازار می زند.
سید مهدی میرمهدی می افزاید: از آنجا که شرکت های مطرح و بزرگ از ارز مبادله ای استفاده می کردند و درنتیجه بخش بزرگی از نیاز بازار از طریق این شرکت ها تامین می شد، حالا حذف ارز مبادله ای قطعا به رشد قیمت و همچنین افزایش عرضه کالاهای قاچاق در بازار منجر می شود و باید برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی راهکاری اصولی بیابیم.
در این زمینه مدیر فروش شرکت نوین پردازش گران ساینا می گوید: دریافت ارز مبادله ای از سوی برخی از واردکنندگان کامپوننت موضوعی غیرعادی نیست و برخی از واردکنندگان این کالاها در سال گذشته از ارز مبادله ای برای واردات کالا استفاده می کردند، اما با توجه به اختلاف قیمت 500 تومانی دلار آزاد و ارز مبادله ای به نظر نمی رسد که عدم ارایه این ارز مشکلی در بازار کامپیوتر ایران ایجاد کند؛ چراکه بیشتر واردکنندگان اختلاف قیمت 500 تومانی را با افزایش هزینه های حمل ونقل سر به سر کرده و در شرایطی که هزینه های حمل ونقل و مابقی هزینه ها افزایش یافته بود، برای از دست ندادن مشتریان خود قیمت ها را افزایش ندادند. به گفته آرش فکوری، این دسته از واردکنندگان به کمک ارز مبادله ای توانستند قیمت ها را ثابت نگه دارند. وی همچنین می افزاید: از آنجا که تعداد محدودی از واردکنندگان از این ارز استفاده می کردند به نظر نمی رسد که حذف این ارز تاثیر چندانی بر قیمت ها بگذارد و در بدترین شرایط ممکن است قیمت نوت بوک حدود 10 تا 20 هزار تومان و قیمت کامپوننت حدود 5 هزار تومان افزایش یابد. 
این درحالی است که یک واردکننده دیگر می گوید: در شرایطی که بسیاری از واردکنندگان با هزار دردسر برای کالا ثبت سفارش کرده و به دنبال حواله ای با قیمت بالاتر از قیمت روز دلار آزاد بودند، یک عده بدون هیچ مشکلی ارز 3 هزار تومانی دریافت و بدون دردسر کالا وارد کشور می کردند. به گفته وی، این موضوع را در نظر داشته باشید که سال گذشته قیمت ارز مبادله ای حدود 2600 تومان بود و واردکنندگانی که این ارز را دریافت می کردند، قطعا سود بیشتری می بردند. به گفته فعالان بازار این موضوع نشانه عدم شفافیت سازمان و مراکز در ارتباط با بازار است و فعالان بازار هیچ اعتمادی به شرایط موجود و تصمیم و قوانین وضع شده از سوی سازمان ها ندارند.
در این زمینه رییس اتحادیه فناوران رایانه اعلام کرد که اتحادیه جلسات منسجمی با مرکز توسعه تجارت برگزار خواهد کرد و نتیجه این جلسات در روزهای آینده اعلام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :