آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188530
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1395 11:14
تعداد بازدید : 909

دلواپسی تجار از آینده اتاق بازرگانی

شمارش معکوس برای معرفی رییس جدید اتاق ایران آغاز شد

نشست اضطراری شورای روسای اتاق های بازرگانی و هیات رییسه اتاق ایران برای تعیین تکلیف نهایی محسن جلال پور، رییس مستعفی پارلمان بخش خصوصی دیروز در اتاق بازرگانی برگزار شد که البته تا زمان درج این گزارش نتیجه نشست مشخص نشد.

مهر- ۲۵ خردادماه سال قبل را کمتر کسی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، رسانه ها و حتی فعالان اقتصادی از یاد برده اند. 
روزی که محسن جلال پور به عنوان رییس پارلمان بخش خصوصی توانست از همتایان تاجرش، رای اعتماد بگیرد. او اکنون درست پس از حدود ۴۲۰ روز ریاست، قرار است جای خود را به فرد دیگری بدهد. آنطور که خود گفته بیماری گویا امانش نداده و قرار هم نیست به این زودی ها، او را به عرصه کسب وکار و تجارت و ریاست بازگرداند.
حدود ده روز پیش بود که جلال پور با انتشار متنی در فضای مجازی، استعفایش را علنی کرد و از بیماری سختی خبر داد که نه تنها سال ها او را همراهی می کرده؛ بلکه اکنون دیگر امانش را بریده است. 
انتشار این متن واکنش های بسیاری را در پی داشت و بسیاری را هم در فکر فرو برد؛ اگرچه همان روز به سرعت، هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که استعفای او را نزد خود به امانت محفوظ نگاه خواهد داشت، اما همه را در انتظار تعیین تکلیف نهایی این وضعیت و انتخاب رییس جدید فرو برد.
در این میان البته برخی افراد نیز از همان روزی که این خبر را شنیدند، میتینگ هایی را برگزار کردند تا بتوانند مهره خود را در هیات رییسه پارلمان بخش خصوصی و به عنوان رییس بگنجانند و سهمی هرچند بیشتر از تصمیمات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به عنوان مشاور سه قوه داشته باشند. خبرها هم از گوشه و کنار حکایت از این دارد که مهره چینی عده ای برای انتخابات پیش رو از همان ساعات ابتدای شنیدن خبر کناره گیری آغاز شده است.
اما با پذیرش استعفای محسن جلال پور از ریاست اتاق بازرگانی کرمان، باب بسیاری از گمانه زنی ها درخصوص موافقت هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران با کناره گیری او هم باز شده است. حال بسیاری می گویند که هیات رییسه پارلمان بخش خصوصی هم مجبور است به خواسته رییس فعلی اتاق تن در دهد؛ برخی دیگر هم پذیرش استعفا در اتاق بازرگانی کرمان را نوعی دهن کجی به هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران می دانند.
اکنون نام برخی از افراد و چهره های نام آشنا در فهرست کاندیداهای احتمالی برای تکیه زدن به کرسی ریاست پارلمان بخش خصوصی به چشم می خورد و البته مهم تر از همه آن است که نام چند نفر از افراد دولتی نیز در فهرست کاندیداهای احتمالی مطرح است. 
در این میان برخی پیشکسوتان و فعالان اقتصادی نگران این هستند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی که اتفاقا مدتی هم هست که لب به انتقاد از فضای دولتی اقتصاد ایران و به بازی نگرفتن در دوران پسابرجام گشوده است، به دست دولتی ها سپرده شود تا کمترین صدای انتقاد از سوی فعالان اقتصادی در فضای اقتصاد ایران شنیده 
شود.
در این میان نام گزینه هایی همچون منصور معظمی، معاون وزیر صنعت و مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت و مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک به عنوان گزینه های دولتی به چشم می خورد.
درعین حال، در میان فعالان اقتصادی بخش خصوصی نیز نام افراد نام آشنایی همچون علا میرمحمدصادقی، نایب رییس فعلی اتاق بازرگانی تهران، کمال پیرموذن، خزانه دار اتاق بازرگانی ایران و رییس اتاق بازرگانی اردبیل و غلامحسین شافعی، رییس پیشین اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و رییس اتاق بازرگانی مشهد نیز به چشم می خورد. 
البته نام برخی دیگر از افراد همچون محسن مهرعلیزاده که در انتخابات پیشین در رقابت با محسن جلال پور نامش بر سر زبان ها افتاد و البته بعد هم از ادامه رقابت انصراف داد هم در میان فعالان اقتصادی به چشم می خورد.
البته نام برخی دیگر هم به چشم می خورد که به نظر می رسد درصد اینکه کاندیدا شوند، کمی ضعیف باشد که از جمله آنها می توان از مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران، مسعود خوانساری، رییس فعلی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازررگانی تهران و رییس کنفدراسیون صادرات، پدرام سلطانی، نایب رییس فعلی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران هم نام برد.
از گوشه و کنار هم خبر می رسد که میتینگ های انتخاباتی به شکل جمع و جوری میان فعالان اقتصادی برای رایزنی و هماهنگی انتخاب رییس شکل گرفته است که به نظر می رسد بازار داغی را برای انتخاب جایگزین محسن جلال پور رقم زده است. 
حال باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده آیا هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، شورای روسا و هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران، جلسه فوق العاده ای برگزار خواهند کرد یا اینکه باز هم چند هفته ای صبر می کنند تا رایزنی ها تکمیل شود؟ 
آیا دولت در انتخابات اتاق دخالت کرده و کاندیدای مدنظر خود را با ۲۰ رای که در هیات نمایندگان دارد، بر کرسی ریاست می نشاند یا ترجیح می دهد دخالتی در انتخابات نداشته باشد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :