آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188547
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1395 11:37
تعداد بازدید : 735

ایمپلنتی برای اتصال بی سیم کامپیوتر به بدن

محققان ایمپلنت کوچکی ابداع کرده اند که کامپیوتر را بدون سیم به بدن انسان متصل می کند.

آنا- محققان دانشگاه کالیفرنیا نوعی ایمپلنت کوچک به اندازه دانه شن تولید کرده اند که بدون سیم و بدون نیاز به باتری، کامپیوتر را به بدن انسان متصل می کند.
از این دستگاه ها که «گرد و غبار عصبی» نامیده می شوند، به طور مداوم برای کنترل اندام هایی مانند قلب استفاده می شود. در صورتی که این دستگاه در ابعاد کوچک تر ساخته شود، آن را می توان در داخل مغز کاشت تا از این طریق دستگاه های روباتیک را مانند دست ها و پاهای مصنوعی کنترل کند.
محققان بر این باورند که با تحریک عصبی و ماهیچه ای می توان با استفاده از این ایمپلنت صرع را درمان کرد. همچنین استفاده از این ایمپلنت در بی اختیاری ادرار به بیماران در کنترل مثانه و حتی کاهش اشتها کمک می کند. محققان با استفاده از این ایمپلنت نیز می توانند باعث فعال شدن سیستم ایمنی شوند و التهاب را کاهش دهند.
اما تولیدکنندگان این ایمپلنت بر این باورند که استفاده از آن تنها محدود به اعصاب و مغز نمی شود و وظیفه آن بسیار گسترده تر است. تاکنون امکان قرار دادن چنین دستگاه کوچکی در عمق بدن وجود نداشته است.
ارتعاشات فراصوتی که به تمام قسمت های بدن نفوذ می کند، نیروی موردنیاز حسگرهایی را فراهم می کنند که تنها یک میلی متر از آن فاصله دارند. این حسگرها حاوی کریستال های مخصوصی هستند که برای تامین نیروی یک ترانزیستور کوچک، فراصوت را به برق تبدیل می کند.
با بالا رفتن ولتاژ در رشته های عصبی و ماهیچه ای، ارتعاش کریستال تغییر می کند و روشی را که صدا در گیرنده فراصوت منعکس می شود، تغییر می دهد.
تاکنون محققان از این روش روی ماهیچه ها و سیستم عصبی محیطی موش های آزمایشگاهی استفاده کرده اند اما محققان معتقدند که این روش در سیستم عصبی مرکزی و مغز به منظور کنترل اندام های مصنوعی به کار می رود.
محققان درحال حاضر مشغول ساخت ایمپلنت هایی هستند که بیش از 10 سال در بدن باقی بمانند و از آنجایی که بدون سیم کار می کنند، نیازی به ایجاد حفره ای در جمجمه نیست. این ایمپلنت ها به زودی جایگزین الکترودهای سیمی خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :