آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188883
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 11:28
تعداد بازدید : 647

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد:

احتمال خرابکاری سایبری در آتش سوزی های اخیر بررسی می شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: از هفته گذشته تیم های ویژه ای برای بررسی احتمال نقش داشتن سیستم های سایبری در آتش سوزی های اخیر به مکان های آتش سوزی اعزام می شوند.

فناوران- ابوالحسن فیروزآبادی درباره احتمال حملات سایبری در آتش سوزی های اخیر به ویژه صنعت نفت گفت: تیم هایی در این رابطه تشکیل داده ایم و این تیم ها از پایان هفته جاری به مکان های آتش سوزی اعزام می شوند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: این تیم ها از نزدیک احتمال نقش داشتن سیستم های سایبری در این رخدادها را بررسی خواهند کرد.
پیش از این نیز سیدهادی سجادی، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز گفته بود: مرکز ملی فضای مجازی به عنوان مرکز هماهنگی برای تقسیم کار ملی همه نوع تهدیدات محتمل را بررسی می کند که بررسی گمانه زنی ها درباره منشا سایبری آتش سوزی های اخیر نیز در دستور کار دارد.
وی گفت: گروه های فعال در حوزه امینت نسبت به پایش و کنترل اوضاع اقدام کرده اند، اما تاکنون هیچ نشانه ای مبنی بر منشا تهدیدات سایبری این رخدادها دیده نشده است.
سجادی ادامه داد: اگر نتیجه این بررسی ها به وجود نشانه ای ختم شود، حتما به نهادهای فعال مرتبط با نهادهای امنیتی برای بررسی موضوع شامل مرکز افتا (راهبردی امنیت فضای تبادل اطلاعات ریاست جمهوری)، پلیس فتا، سازمان پدافند غیرعامل و مرکز ماهر ماموریت داده می شود.
پوکمون گو از ارشاد مجوز بگیرد
فیروزآبادی همچنین با بیان بازی «پوکمون گو» و اینکه این بازی هنوز برای ایران فعال نشده است، گفت: این بازی مورد اعتراض بسیاری از کشورها قرار گرفته است. در بسیاری از کشورها مانند عربستان سعودی، اندونزی و مصر به صورت مطلق محدود شده و در بسیاری کشورها نیز به صورت مشروط ممنوع شده است؛ یعنی این بازی در بعضی از اماکن جغرافیایی و برخی حرفه ها منع شده است.
وی با بیان اینکه در مجموع به نظر می آید بازی پوکمون گو به دلیل مشکلاتی که ایجاد می کند، مناسب نباشد و هنوز خوش بختانه برای ایران باز نشده است، گفت: کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تصمیم گرفته بازی پوکمون گو را فیلتر کند. همچنین هر بازی که بخواهد به صورت گسترده در ایران استفاده شود، باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز بگیرد که «پوکمون گو» هنوز این کار را نکرده است.
رییس مرکز ملی فضای مجازی همچنین با اشاره به سخنان اخیر رییس جمهوری در جلسه شورای عالی فضای مجازی درباره لزوم تدابیر امنیتی مشترکان موبایل گفت: با توجه به اهمیت امنیت اطلاعات مشترکان برای شورای عالی فضای مجازی، کمیسیون عالی امنیت مرکز ملی فضای مجازی اقدامات متعددی در این زمینه داشته و بررسی های متعددی بر این موضوع انجام داده است.
وی با بیان فیلترینگ هوشمند و میزان موفقیت اجرای آن در ایران گفت: فیلترینگ هوشمند پروژه ای است که شرکت زیرساخت بر آن کار می کند و تعریف فنی آن ایجاد شده است. بخش هایی از این پروژه قبلا اجرا شده، بخش های دیگری هم در حال اجراست و امیدواریم با فیلترینگ هوشمند، به مشتریان مختلف سرویس های مختلفی در اینترنت داده شود، زیرا درحال حاضر سرویس ها برای افرادی با سنین مختلف و مدارک تحصیلی متفاوت، یکنواخت است که امیدواریم شرکت زیرساخت بتواند این اصلاح را انجام دهد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: بخشی از فیلترینگ هوشمند حذف مسائل غیراخلاقی و مبتذل و هنجارشکن است که در حوزه اینستاگرام در حال انجام است و در حوزه سایر شبکه های اجتماعی هم توسعه پیدا خواهد کرد.
فیروزآبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم درباره فیلتر شبکه های مجازی که مسوولان در آنها حساب رسمی دارند، گفت: اگر در سایت های خودی فعال باشند، بهتر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :