آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188884
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 11:29
تعداد بازدید : 682

آخرین فرصت برای اطلاع رسانی

علی شمیرانی- به سرعت در حال نزدیک شدن به نیمه دوم سال 95 هستیم، سالی که دولتمردان باید هر چه کرده اند و کاشته اند و وعده داده اند، درو کنند.

حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنا نیست و با توجه به شمارش معکوس روزشمار پایان کار دولت یازدهم و احتمال سنگینی زیاد فضای سیاسی و انتخاباتی بر سایر فعالیت های عمرانی و اجرایی، ایام پیش رو بسیار طلایی و تاثیرگذار هستند.
در جریان بازدید نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات از برخی رسانه های ICT، «اطلاع رسانی» یکی از کلیدی ترین نقاط موردتاکید بود. برای نمونه آنطورکه دولتمردان می گویند، اقدامات متعددی در حوزه بسترسازی دولت الکترونیکی و شبکه ملی اطلاعات انجام شده، اما به واسطه عدم اطلاع رسانی بهنگام و مستمر، این فعالیت ها تحت الشعاع حاشیه هایی قرار گرفت.
در حوزه ICT به رسم معمول هرازگاهی اقدام به افتتاح یک پروژه می شود و در ادامه نیز وزیر ارتباطات یا مسوول مربوطه نیز به میان خبرنگاران می آیند تا پاسخگوی پرسش ها باشند. حال آنکه در اینگونه مواقع اصولا سمت و سوی پرسش ها متوجه حاشیه ها و پروژه های ناتمام بوده و به این ترتیب اصل افتتاح طرح نیز در شلوغی مسایل دیگر محو می شود.
نکته قابل توجه آنکه طرح هایی که بعضا سال ها وقت صرف بهره برداری از آن شده، نه می شود و نه می تواند در حاشیه یک نشست خبری تشریح شده و بعد هم به کل فراموش و تمام شده تلقی شود. حال آنکه اقدام هوشمندانه این است که از فردای رونمایی و افتتاح یک طرح درخصوص ثمرات، خروجی ها و چگونگی افزایش کاربری آن برای کشور، به کرات اطلاع رسانی کرد تا هم یک عملکرد تثبیت شده در کارنامه کاری مدیران محسوب شود و هم در سطح عمومی مقبول و ملموس شود.
در غیراین صورت زمانی که خود مسوولان، تیم ها و کانال های مستمر اطلاع رسانی در این خصوص ایجاد نمی کنند، رسانه ها نیز به شکل ناخواسته و طبیعی، بخش عمده تمرکز و توجه خود را روی کارهای ناتمام می گذارند. 
مخلص کلام آنکه زیرمجموعه های وزارت ارتباطات و سایر متولیان ICT، اگرچه اندک، اما هنوز هم فرصت دارند بخشی از وقت و توجه خود را بر اطلاع رسانی بگذارند که علی القاعده با توجه به فضای فعلی کشور، تاثیرات سیاسی خود را بر جای می گذارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :