آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188891
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 11:40
تعداد بازدید : 751

نتیجه حذف ارز مبادله‌ای از چرخه واردات کالاهای کامپیوتری

لپ تاپ 100هزار تومان گران شد

انتشار خبر حذف ارز مبادله ای از چرخه واردات کالاهای کامپیوتری به ایران به رشد شدید قیمت کالاهای کامپیوتری و به ویژه نمونه های گران قیمت منجر شد.

مریم عسگری
این درحالی است که پیش از این فعالان بازار کامپیوتر احتمال رشد شدید و سریع قیمت کالاهای کامپیوتری را بعید می دانستند.
اما بررسی های صورت گرفته از بازار کامپیوتر در روزهای گذشته مشخص کرده است که پس از گذشت چند ساعت از انتشار این خبر، قیمت کالاهای کامپیوتری حدود 2 تا  5 درصد افزایش یافته و از سوی دیگر کسبه بازار از فروش کالاهای کامپیوتری خودداری کردند.
حالا با گذشت چند روز از انتشار این خبر و تایید آن از سوی مسوولین شاهد رشد بیشتر قیمت کالاهای کامپیوتری هستیم. به طوری که ظرف مدت دو روز قیمت نوت بوک حداقل 100 تا 150 هزار تومان، قیمت تبلت حدود 20 تا 30 هزار تومان و قیمت قطعات و تجهیزات کامپیوتری حدود 10 تا 30 هزار تومان افزایش یافته است.
گفتنی است که تغییرات قیمت اعلام شده مربوط به کالاهای ارزان قیمت بوده و رشد قیمت درباره کالاهای گران قیمت محسوس تر است. به عنوان مثال قیمت یک نوت بوک 5 میلیون تومانی حدود 250 هزار تومان و قیمت یک نوت بوک 7 میلیون تومانی حدود 400 هزار تومان و حتی بیشتر افزایش یافته است.

 علت اصلی رشد قیمت  چیست؟
اگرچه فعالان بازار می گویند که رشد قیمت کالاهای کامپیوتری به دلیل رشد تقاضا و کاهش شدید موجودی در کنار تشدید نوسانات نرخ ارز است؛ اما کارشناسان بر این باورند که عامل اصلی این رشد شدید قیمت حذف ارز مبادله ای از چرخه واردات کالاهای کامپیوتری است.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، تعداد بسیار کمی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری از ارز مبادله ای استفاده می کنند و به همین دلیل به نظر نمی رسد که حذف این ارز تاثیر چندانی بر روند قیمت ها در بازار بگذارد. در این باره اما رییس اتحادیه صنف رایانه می گوید: رشد قیمت قطعی است و حتی پیش بینی می شود دامنه رشد قیمت ها گسترده تر شود.
یک کارشناس بازار هم با تایید گفته های سید مهدی میرمهدی می گوید: اگرچه اعلام شده است که تعداد محدودی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری از ارز مبادله ای برای واردات کالا استفاده می کنند، اما حقیقت این است که کالاهای وارداتی توسط ترخیص کاران وارد کشور شده و این ترخیص کاران هستند که ارز مبادله ای دریافت کرده و می توان گفت که بخش عمده کالاهای وارداتی بازار کامپیوتر با ارز مبادله ای وارد بازار ایران شده اند. همین موضوع موجب شده است حذف این ارز منجر به رشد شدید قیمت ها در بازار شود.
به گفته کارشناسان، حتی اگر این ارز مبادله ای به تمام واردکنندگان کالاهای کامپیوتری هم تعلق نگرفته باشد، قطعا واردکنندگان مطرح که بیشترین میزان موجودی بازار را تامین می کنند، از دریافت‎کنندگان ارز مبادله‎ای بوده‎اند. همین موضوع سبب شده است که بازار چنین واکنش سریعی به حذف این ارز از خود نشان دهد. 

 سود پنهان فعالان بازار کامپیوتر
کارشناسان بر این باورند که فعالان بازار و به ویژه واردکنندگانی که با استفاده از گرانی دلار مدام قیمت ها را تغییر می دادند، نمی خواهند زیر بار دریافت ارز مبادله ای بروند.
چرا که در این صورت باید به این پرسش پاسخ دهند که چرا وقتی کالا را با ارز مبادله ای وارد کشور می کردند، به نرخ روز دلار به فروش می رساندند و مدام از کاهش شدید حاشیه سود گله می کردند. 
به گفته کارشناسان بازار حالا باید فعالان بازار در این زمینه شفاف سازی کنند؛ زیرا این موضوع به بی اعتمادی بیشتر خریداران به فضای بازار و تداوم رکود منجر خواهد شد.
البته فروشندگان می گویند: آنها کالا را به قیمت روز دلار از واردکنندگان و پخش کنندگان عمده خریداری کرده و سودی از این محل نصیبشان نشده است. به گفته آنها خروج تعداد زیادی از فعالان بازار از این صنف گواه این ادعاست.
محمد مشکات، یکی از فعالان بازار در این زمینه می گوید: کاهش سود ناشی از کاهش تقاضاست و در شرایطی که بازار هیچ مشتری ندارد، حتی اگر کالا را با دلار ارزان هم خریداری کنیم باز هم هیچ سودی نمی بریم؛ چراکه سرمایه ما در خواب است. به گفته وی، متاسفانه انتشار این اخبار که باید آگاهانه و باتدبیر صورت گیرد، تنها به بی اعتمادی و رکود بازار دامن می زند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :