آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188903
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 11:56
تعداد بازدید : 635

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور:

توسعه فناوری نیازمند فضای آرام است

معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: باید مقوله علم و فناوری از سیاسی کاری به دور باشد؛ زیرا این حوزه برای پیشرفت نیاز به آرامش دارد.

مهر- سورنا ستاری با بیان اینکه اکنون تعداد شرکت‎های دانش بنیان افزایش یافته است، گفت: در سال های گذشته کسی با شرکت های دانش بنیان آشنایی نداشت ولی درحال حاضر آگاهی از این شرکت ها زیاد شده است.
وی با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم ایده های علمی را بیشتر پیاده سازی کنیم، افزود: در حوزه علم و فناوری، سیاسی کاری نباید جایی داشته باشد زیرا حوزه علمی بیشتر از هر چیز به آرامش نیاز دارد.
ستاری گفت: در حوزه علم و فناوری باید در رابطه با دارایی هایمان صحبت کنیم. دانشمند و دانشجوی ما نیاز به یک فضای آرام دارد و فاصله این مساله با سیاسی بودن بسیار زیاد است، البته مشکلی ندارد که دانشجو سیاسی باشد ولی مهم این است که در حوزه فناوری سیاسی کاری وجود نداشته باشد.
معاون علمی رییس جمهور با بیان اینکه امیدوارم امسال سال آخر فعالیتم باشد، گفت: بزرگ نمایی برخی امور در این مدت من را عذاب می داد به طوری که سعی کردیم رونمایی های بی دلیل نداشته باشیم و از طرفی اتفاقات فناوری را کوچک نشماریم.
ستاری با بیان اینکه واژه فرار مغزها یک اصطلاح خیلی زشت است، گفت: مگر کسی دنبال محققان ما کرده است که آنها فرار کنند. مگر باید با دستبند نگه شان داریم. برخی حرف ها ناراحت کننده است، اما موضوعی که مطرح می شود باید با منطق و دلیل و آمار باشد؛ باید از حرف های احساسی و عجیب فاصله بگیریم؛ باید زیست بوم را بسازیم تا محققان مان بمانند.
ستاری با بیان اینکه در دو سه سال اخیر حوزه فناوری به جایی رسیده است که محققان و مسوولان متوجه شدند با پول نفت و معدن نمی توان کشور را نگه داشت، ادامه داد: امیدوارم روزی را ببینیم که یک استاندار همان طورکه از یافتن معدن سنگ و آهن خوشحال می شد، نسبت به یافتن نیروی انسانی کارآفرین نیز خوشحال شود.وی گفت: محققان ما برای ماندن به پول و سرمایه نیاز ندارند؛ بلکه می خواهند درک شوند که این درک فقط درک دولتی نیست بلکه درک جامعه و مردم نیز هست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :