آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188906
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 11:59
تعداد بازدید : 1934

توسط سازمان حمایت از مصرف‌کننده

9 شرکت رسمی واردکننده آیفون معرفی شدند

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به شرکت های توانمند در ارایه خدمات پس از فروش تلفن همراه اجازه ثبت سفارش و واردات قانونی گوشی های آیفون با نشان تجاری اپل را داد.


فناوران- وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرد که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به شرکت های توانمند در ارایه خدمات پس از فروش تلفن همراه اجازه ثبت سفارش و واردات قانونی گوشی های آیفون با نشان تجاری اپل را می دهد. این شرکت ها شامل مدیا پردازش، توسعه سرمایه گذاری گروه آروند، شرکت تجاری دلتا همراه پرداز شرق، سیب طلایی هوشمند، ماناتل پارس، ایرانیان قائم همراه، اکسیر تجارت صبا، لامالس سیستم و داتیس امرتات هستند.
از اوایل مرداد ماه که بحث اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در کشور داغ شد و پس از پلمب و بسته شدن فروشگاه های عرضه کننده آیفون در بازار کشور، نگرانی درباره رجیستر شدن یا نشدن گوشی های آیفون در کشور به وجود آمد و به یکی از معضلاتی تبدیل شد که کاربران نمی دانند از این پس اگر گوشی آیفونی خریداری کنند، در آینده و پس از اجرای نهایی طرح رجیستری در شبکه مخابرات فعال خواهد شد یا خیر و از سوی دیگر انتشار این اخبار موجب کسادی هرچه بیشتر بازار شده بود. 
بر این اساس اواخر هفته گذشته سازمان حمایت از مصرف کننده با صدور نامه ای به چندین شرکت مجوز داد که اجازه ثبت سفارش و واردات قانونی گوشی های آیفون را داشته باشند. بر این اساس به نظر می رسد که در آینده نزدیک شاهد عرضه گوشی های آیفون به شکل قانونی در کشور باشیم و به این ترتیب نگرانی کاربران گوشی های آیفون از رجیستر نشدن یا کار نکردن در شبکه مخابرات کشور حل خواهد شد.
در این راستا مهدی بوکایی، کارشناس فروش شرکت تجاری دلتا همراه پرداز شرق (دلتوس) معتقد است: اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل به شرطی که با هماهنگی سازمان های مرتبط به شکل کاملا اصولی اجرایی شود و پس از آن ستاد مبارزه با قاچاق کالا به شکل جدی نظارت دقیقی روی بازار اعمال کند، نتیجه بخش خواهد بود. 
وی افزود: شرکت هایی که مجوز واردات گوشی های آیفون را دارند، قطعا باید امکانات ارایه خدمات پس از فروش، چه به لحاظ سخت افزاری و چه نرم افزاری را داشته باشند؛ بنابراین فقط صرفا اعطای مجوز واردات ملاک نیست؛ بلکه شرکت ها باید بتوانند پس از فروش محصولات اپل در ایران به کاربران خدمات ارایه کنند.
به گفته وی، از سوی دیگر کاهش تعرفه واردات می تواند روی کاهش میزان واردات گوشی های قاچاق تاثیرگذار باشد. از آنجا که تعرفه واردات کالاهای آی تی و به خصوص گوشی های موبایل در کشور بالاست، واردکننده قدرت رقابت با قاچاقچی را ندارد و بر این اساس هر گوشی که به شکل قانونی وارد می شود، طبیعتا با قیمت بالاتری در اختیار مشتری قرار می گیرد درحالی که قاچاقچی به دلیل اینکه مالیات و عوارض گمرکی پرداخت نمی کند، همان کالا را با قیمت مناسب تری در اختیار مشتری قرار می دهد، به این ترتیب است که بازار کشورمان به درد 90 درصدی قاچاق گرفتار شده است.
به گفته وی بر این اساس اگر تعرفه واردات کاهش پیدا کند و در نقطه مقابل آن هر واردکننده یا شرکتی اقدام به عرضه کالای قاچاق کند، به جریمه سنگینی مجازات شود، قطعا سود بیشتری در پی خواهد داشت چرا که همه شرکت ها مجبور به واردات و فعالیت رسمی در کشور می شوند و کالاهای بیشتری از مبادی قانونی وارد کشور می شود و به این ترتیب با شرکت هایی که به شکل غیرقانونی فعالیت می کنند نیز برخورد می شود و از ترس جریمه اقدام به واردات کالای قاچاق در کشور نخواهند کرد.
وی افزود: این نوع عملکرد در بازار بسیاری از کشورها اعمال می شود و به کالاهایی که کالای قاچاق شناخته شود، سرویس و خدمات پس از فروش ارایه نمی شود و در مواردی با افرادی که اقدام به خرید کالای قاچاق کنند نیز برخورد می شود و به این ترتیب اگر خرید و استفاده از کالاهای قانونی به نوعی فرهنگ تبدیل می شود، کم کم کالای قاچاق که قطعا به اقتصاد کشور ضربه وارد می کند، ریشه کن خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :