آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188912
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 12:7
تعداد بازدید : 581

دانشمند ایرانی باتری خودتخریب ساخت

یک محقق ایرانی در دانشگاه آیووا موفق به ساخت نوعی باتری شده است که خودتخریب است و زمانی که در معرض گرما یا آب قرار می گیرد، حل می شود.

آنا- این باتری 5/2 ولت برق تولید می کند و می تواند انرژی لازم یک ماشین حساب رومیزی را برای مدت 15 دقیقه تامین کند. از این باتری می توان برای محافظت از اسرار نظامی و دولتی یا تجهیزات نظارت بر محیط زیست استفاده کرد.
رضا منتظمی، پروفسور مهندس مکانیک دانشگاه آیووا درباره این اختراع می گوید: «این نخستین باتری ناپایدار کاربردی در جهان است. اگرچه به دلیل وجود لیتیوم امکان استفاده از این باتری در بدن انسان وجود ندارد، دانشمندان برای سال ها درباره چگونگی از بین بردن باتری درون بدن انسان بدون نیاز به جراحی مجدد و بدون عوارض جانبی تحقیق کرده اند».
منتظمی با کمک گروهی از دانشمندان این دانشگاه موفق به ساخت این باتری حل شونده شده است؛ باتری ای که ابعادی معادل 5 در یک در 6 میلی متر دارد و از نظر قطعات سازنده، ساختار و واکنش های الکتروشیمیایی شبیه به باتری های تجاری موجود در بازار هستند.
این باتری حاوی یک آند، یک کاتد و یک تفکیک کننده الکترولیتی در میان دو لایه از پلیمری از جنس پلی وینیل الکل است. زمانی که باتری درون آب می افتد، روکش باتری متورم می شود و الکترود ها متلاشی و درنهایت حل می شوند. البته این باتری حاوی نانوذراتی تجزیه ناپذیر است و به همین دلیل باتری به طور کامل حل نمی شود و همچنین کل فرآیند انحلال آن حدود نیم ساعت طول می کشد.
منتظمی می گوید: برخلاف وسائل الکترونیک رایج، این باتری با هدف عملکرد کوتاه مدت و ناپایدار ساخته شده است و در زمان مطلوب می تواند به طور کامل خود را تخریب کند و هیچ اثری از خود به جا نگذارد.
منتظمی ادعا می کند که این باتری های خودتخریبی می توانند نقش مهمی در کمک به کاهش زباله های الکترونیک ایفا کنند.
گفتنی است وی حدودا دو سال پیش هم آنتن تجزیه شدنی با قابلیت انتقال داده و یک ماده کامپوزیتی پلیمری قابل تجزیه را تولید کرد که این آنتن می تواند برای ساخت قطعات الکترونیک کوچک استفاده شود. از این مواد قابل تجزیه می توان برای ارسال و دریافت ایمن اطلاعات فوق محرمانه نظامی استفاده کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :