آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188913
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1395 12:8
تعداد بازدید : 509

گوگل و استنفورد بانک اطلاعات ژنتیک درست می کنند

دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد آمریکا قصد دارد پژوهش ژنتیک و بررسی DNA را به بخشی از تشخیص و پزشکی کلینیکال تبدیل کند و برای این کار با گوگل هم پیمان شده است.

Engadget- همکاری میان غول تکنولوژی جهان و بخش مختلف علمی خبر تازه ای نیست؛ اما تشکیل یک بانک اطلاعاتی جامع در بخش رایانش ابری گوگل، موضوع تازه ای ا ست که ممکن است سمت و سوی تازه ای به تحقیقات پزشکی و درمان بدهد.
دانشگاه استنفورد آمریکا در بخش پزشکی و تحقیقات دارویی، آرشیو بزرگی از اطلاعات DANA افراد و بیماری های شان جمع آوری کرده که هر روز نیز به این اطلاعات افزوده می شود. 
این آرشیو که می تواند برای یافته های پزشکی و کمک به تشخیص و درمان بیماری های خاص بسیار مفید باشد، با همکاری گوگل به یک بانک اطلاعاتی آنلاین تبدیل خواهد شد. 
براساس این طرح که موافقت ها و قراردادهای اجرای آن انجام شده است، تمام اطلاعات DNA بیماران به صورت ناشناس با ذکر جزئیات بیماری و اطلاعات بالینی در یک بانک اطلاعاتی در گوگل کلود ذخیره می شود. 
به این وسیله پزشکان می توانند اطلاعات ژنتیکی بیمار خود را به این بانک اطلاعاتی منتقل کنند و با استفاده از رایانش ابری گوگل، به تجزیه و تحلیل این اطلاعات و مقایسه آن با اطلاعات موجود بپردازند. این روش می تواند به تشخیص بیماری های پنهان و مشکلاتی که تشخیص آنها دشوار است، کمک بسزایی کند. 
از سوی دیگر این طرح موجب تشکیل بانک اطلاعاتی قدرتمندی می شود که بازیابی اطلاعات آن و کنار هم چیدن موارد مشابه، برای یافتن راه درمانی تازه بسیار مهم خواهد بود.
لوید ماینر، رییس دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در این رابطه می گوید: طی چند سال گذشته، مقدار داده های موجود در حوزه خدمات بهداشتی رشد خارق العاده ای داشته است. 
اگرچه محققان تلاش می کنند تا این حجم عظیم داده را یکپارچه سازی کنند و از دانش نهفته در آن برای درمان سریع بیماران استفاده کنند، اما در این راه با چالش های بزرگی نیز روبه رو هستند. 
همکاری با گوگول می تواند در رفع موانع فوق بسیار سودمند باشد.
بنابر اعلام دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، این بانک اطلاعاتی ابری تنها برای پزشکان و محققان این دانشگاه قابل دسترسی خواهد بود و اطلاعات افراد نیز بدون نام در آن ثبت می شود. 
ین دانشگاه همچنین تصمیم دارد تمامی سرورهای این بانک ابری را در آمریکا مستقر کند تا از حداکثر حفاظت ممکن برخوردار باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :