آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188969
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1395 10:29
تعداد بازدید : 773

نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی افتتاح شد

فناوران- حمایت از ایجاد مراکز داده (دیتاسنتر) به عنوان یکی از ارکان اصلی شبکه ملی اطلاعات، ازجمله برنامه‎های مدنظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است تا علاوه بر ارتقای میزبانی خدمات اینترنتی مورد علاقه کاربران ایرانی در دیتاسنترهای داخلی، ارتقای امنیت و حریم شخصی کاربران، افزایش سرعت و کیفیت دسترسی و کاهش هزینه های تمام شده خدمات ارتباطی در کشور محقق شود. بر این اساس صبح روز گذشته، شرکت انتقال داده افرانت نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران را با حضور وزیر ارتباطات رسما افتتاح کرد. این دیتاسنتر ابری امکان ذخیره سازی ۶ پتابایت اطلاعات در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع را فراهم می کند.

 الزام انتقال سرور تلگرام به ایران
مدیرعامل افرانت در مراسم افتتاحیه نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران اعلام کرد که برای برخی شرکت ها ازجمله تلگرام انتقال سرور به ایران الزامی شده و این شرکت ها ملزم هستند تا پایان سال سرور خود را در ایران مستقر کنند.فریدون قاسم زاده گفت: دولت ایران چند شرکت ازجمله افرانت را برای میزبانی انتقال سرورهای تلگرام به ایران تعیین کرده است. وی اضافه کرد: این دیتاسنتر 2 مگاواتی در فضایی به وسعت 1500 متر مربع شامل سالن های سرور و تجهیزات زیرساخت آی تی با ظرفیت 20 هزار سرور ابری و ذخیره سازی 6 پتابایت اطلاعات ساخته شده است.
وی همچنین گفت: سرورهای توزیع شده یکی از استانداردهای معمول دنیاست و اگر محدودیت های تحریم نبود، شرکت هایی مثل گوگل از سال ها پیش سرورهای خود را در ایران مستقر کرده بودند.
او ادامه داد:  اگرچه دیتاسنتر ابری ظرفیت 20 هزار سرور ابری را دارد اما آغاز به کار آن با ظرفیت 2 هزار سرور خواهد بود.
 پاسخ به ابهامات
با اعلام این خبر توسط قاسم زاده، مدیرعامل افرانت سوالاتی درخصوص امکان انتقال اطلاعات زیاد سرور تلگرام در 6 پتابایت ظرفیت این دیتاسنتر مطرح شد چراکه به اعتقاد کارشناسان با راه اندازی این دیتاسنتر  هنوز امکان فنی و ظرفیت برای انتقال اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام به داخل فراهم نیست.
یکی از مدیران افرانت در پاسخ به این ابهام توضیح داد: قرار نیست سرور تلگرام به ایران منتقل شود، بلکه قرار است POP سرور (سرور میانی بین دو سرور) در ایران قرار بگیرد که شامل پلات فرم (کدهای قالب اصلی و اطلاعات ثابت) می شود و سپس با هر بار اتصال به تلگرام اطلاعات ثابت نیاز به آپدیت کردن نداشته باشند و اطلاعات متغیر آپدیت شوند.
 حمایت 16 میلیاردی دولت
فریدون قاسم زاده در این مراسم گفت: نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی ایران طی سه سال گذشته با استفاده از توان داخلی با ظرفیت ۲۰ هزار سرور مجازی و با سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد تومان ایجاد شده است. وی افزود: در راه اندازی این دیتاسنتر، میزان حمایت‎های دولت معادل ۱۶ میلیارد تومان بوده که از این رقم، حدود ۶۰ درصد از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی و ۴۰ درصد توسط وزارت ارتباطات و صندوق حمایت الکترونیک صورت گرفته است.
قاسم‎زاده گفت: این دیتاسنتر که امروز به بهره برداری رسید، با ظرفیت ۲ مگاوات و در فضایی به وسعت ۱۵۰۰ متر مربع که شامل سالن‎های سرور و تجهیزات زیرساخت آی تی با ظرفیت هزار سرور ابری می‎شود، امکان ذخیره سازی ۶ پتابایت اطلاعات را دارد.
براساس اظهارات مدیرعامل افرانت این شرکت در نظر دارد ۱۰۰ سرور ابری را به صورت رایگان برای مدت یک سال به کارآفرینان معرفی شده از سوی وزارت ارتباطات واگذار کند.
محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مراسم افتتاح دیتاسنتر کلود (مرکز داده ابری) اظهار داشت: در 8 سال گذشته در حوزه ICT شرایطی ایجاد شد که تصمیم گرفتیم این شرایط را با کمک مردم تغییر دهیم تا حوزه ICT توسعه پیدا کند.
وی افزود: همواره دولت ها بحث آزادسازی اقتصاد را مطرح کردند اما در عمل یا نخواستند یا بروکراسی کشور اجازه این تغییر را نداده است.
واعظی ادامه داد: برون سپاری به شکل خصولتی را قبول نداریم و معتقدیم حتی اگر دولت به صورت مستقیم تصدی گری را بر عهده بگیرد، بهتر از واگذاری خصولتی است. ازاین رو حمایت از سرمایه گذاری خصوصی را در دستور کار قرار دادیم و تلاش کردیم که امکانات به دور از تبعیض در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.وی با اعلام ورود سرمایه گذاران خارجی به بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور گفت: تا سرمایه‎گذاری خارجی نیاید، انتقال تکنولوژی معنا ندارد.وی گفت: تلاش برای فراهم سازی زمینه ورود سرمایه گذاران خارجی ضروری است.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص تحریم های سال های گذشته گفت: در این مدت دولت کمترین هزینه را در قبال تحریم پرداخت کرده و بیشترین سختی برای مردم بوده است، اما اکنون شاهد برداشته شدن تحریم ها هستیم که البته اثرات برداشته شدن تحریم ها زمان بر است که این اثرات را در افزایش تعداد بانک ها و بیمه های همکار و افزایش سطح روابط کارگزاری می توان دید. 
وی با بیان اینکه موافق رونق اقتصادی با پول دولت نیستیم، گفت: از ابتدای دولت یازدهم 4500 میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی در زیرساخت داشته ایم که در همین زمان بخش خصوصی نیز 9 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام داده است.
به گفته وزیر ارتباطات سالانه 130 هزار شغل در حوزه ICT باید ایجاد شود که ورود شرکت هایی ازجمله اپراتورهای ارتباطات ثابت (FCP) نوید فصل جدیدی از سرمایه گذاری و اشتغال را در این حوزه دارد.واعظی همچنین گفت: گاهی برخی تصمیماتی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اتخاد می کرد، به جای کمک به حوزه ICT مانعی در راه کسب وکارهای حوزه ایجاد کرده بود که بسیاری از این موانع را در دولت جدید برداشتیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :