آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188973
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1395 10:32
تعداد بازدید : 684

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی:

جایگزین طرح شبنم تا شهریور اجرایی می شود

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: طرح «کد شناسه و کد رهگیری» در آینده نزدیک جایگزین برچسب شنبم می شود و روی کالاها نصب خواهد شد.

فناوران- درحالی که وزارت صنعت اخیرا اعلام کرده بود طرح کدینگ کالا در اولویت های این وزرات خانه نیست، سید عبدالمجید اجتهادی گفت: طرح «کد شناسه و کد رهگیری» در آینده نزدیک جایگزین برچسب شنبم می شود.
وی در گفت وگو با مهر افزود: طرح شبنم طرح خوبی بود و اگر به درستی اجرا و اشکالات آن رفع می شد، می توانست در مبارزه با قاچاق کالا مفید باشد.
مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی ادامه داد: متاسفانه به علت نبود کار کارشناسی درست و دقیق روی طرح شبنم، قاچاقچیان زود توانستند برچسب تقلبی آن را تهیه و روی کالاهای قاچاق نصب کنند.
وی بیان کرد: من در دولت قبل هم مکررا گفتم که طرح برچسب شبنم در زمان حاضر «حلال کننده یا محلل» جنس های قاچاق در کشور شده است و جنس قاچاق در تهران به راحتی با نصب یک برچسب تقلبی به شهروندان به عنوان کالای قانونی و اصلی فروخته می شود.
اجتهادی با بیان اینکه طرح شبنم در ابتدا به صورت آزمایشی انجام شد، گفت: در این طرح کار فنی باید روی آن صورت می گرفت که اشکالات و روزنه های نقایص آن برطرف می شد؛ اما نظارت دقیق و کار کارشناسی خوبی صورت نگرفت؛ ازاین رو وزارت صنعت بعد از ناموفق بودن طرح شبنم، آن را لغو کرد.
وی افزود: شروع و اجرایی کردن بحث ماده ۱۳قانون مبارزه با کالای قاچاق (کد شناسه و کد رهگیری) که جایگزین طرح شبنم است، با تاخیر بوده و الان درواقع تنها آیین نامه ای که به تصویب نرسیده است، همین آیین نامه ماده ۱۳ مبارزه با قاچاق کالاست.
اجتهادی طرح جدید کد رهگیری و شناسه را در مرحله کار کارشناسی و پایلوت (آزمایشی) بیان کرد و افزود: وزارت صنعت در این طرح باید آیین نامه جدید را به دست دولت برساند و همچنین با تصویب و ابلاغ آن از سوی دولت، این طرح جایگزین طرح برچسب شبنم شود.
مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی ابراز امیدواری کرد که طرح کد شناسه و کد رهگیری تا شهریور امسال از سوی دولت تصویب شود تا این طرح به سطح اجرایی شدن در سراسر کشور تا آخر سال ۹۵ برسد.
این درحالی است که قایم مقام وزیر صنعت درباره آخرین وضعیت طرح کدینگ کالا که از دو سال قبل قرار است طرح جدیدی جایگزین ایران کد و شبنم شود، گفته بود: مشکل ما اکنون تعریف کدینگ کالا به‎تنهایی نیست، چراکه دروازه های واردات کالای قاچاق به راحتی باز است و کالای قاچاق وارد کشور می شود.
مجتبی خسروتاج گفت: کد مربوط به زمانی است که شما بخواهید یک کالای قاچاق را از کالایی که رسما وارد شده، در بازار تشخیص دهید، نه اینکه به کالایی که از پایه و اساس مشخص است قاچاق وارد شده، کد دهیم.
وی گفت: یادمان باشد که دنبال نخودسیاه نرویم؛ چراکه کالا کانتینرکانتینر وارد کشور می شود و همان موقع که ما در تهران در بحث مبارزه با قاچاق درباره ایران کد و شبنم بحث می کنیم، در برخی استان ها ستاد تسهیلات قاچاق برگزار می شود. مگر می شود واردات کوله بری در استان های مرزی غربی و شرقی کشور بدون اطلاع انجام شود.
خسروتاج ادامه داد: آیین نامه کدینگ کالا تعیین شده و درحال نهایی‎شدن است، اما نمی توان برای اجرای آن زمان قطعی اعلام کرد؛ چراکه ابتدا باید موارد اولویت دار را تعیین تکلیف کنیم و طرح کدینگ امروز در اولویت ما نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :