آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 188974
تاریخ انتشار : 25 مرداد 1395 10:34
تعداد بازدید : 688

رییس سازمان پدافند غیر عامل:

مسوولان نحوه استفاده از گوشی های هوشمند را می آموزند

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: لایه های جدیدی از جنگ در فضای سایبر درحال شکل گیری است که نمونه آن پرواز پهپادهای شناسایی و نظامی است.

فناوران- غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در چهارمین همایش ملی پدافند سایبری که دیروز با حضور اساتید و مسوولان سایبری برگزار شد، افزود: موضوع سایبری به نوعی جوان و دانش آن عمدتا وارداتی است و مباحث بین رشته ای زیادی دارد.
جلالی ادامه داد: ما در زمینه فضای سایبری در سطوح فنی چالش به مراتب کمتری نسبت به فضای بین رشته ای داریم. توسعه فضای سایبری لایه های جدیدی از منافع، فرصت، تهدید و کارکرد ایجاد می کند که می تواند مباحث منافع و دفاع ملی ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
جلالی با برشمردن دارایی ها به سه دسته فیزیکی، انسانی و معنوی گفت: اما امروزه نوع چهارمی از دارایی نیز مطرح است که به آن دارایی های سایبری می گویند که بر سایر سرمایه ها و دارایی ها کنترل دارد.
وی ادامه داد: دارایی های ملی وقتی از جنس سایبری می شود، در فضای ملی یا جهانی اینترنت نگهداری می شود و در این شرایط کنترل دارایی ها مستقیما بر قدرت، امنیت و استقلال یک کشور موثر است.
رییس سازمان پدافند غیرعامل استفاده از حوزه سایبری را جبری تاریخی دانست و گفت: نگاه فرصت محور به فضای سایبری به اندازه نگاه تهدیدمحور به آن، خطرناک است. نگاه سومی که به همین منظور سعی کردیم براساس آن عمل کنیم، بهره برداری حداکثری از فرصت ها و کنترل حداکثری تهدیدات است.

 نبود نظر مشترک میان اعضای شورای عالی فضای مجازی
وی افزود: بر این اساس لازم است میان اساتید و مسوولان و رهبران کشور نگاه مشترکی به فضای سایبر وجود داشته باشد اما اکنون حتی در شورای عالی فضای مجازی نیز میان ۲۷ عضو آن دیدگاه مشترکی در این رابطه وجود ندارد.
جلالی با بیان لزوم تعریف قلمروی سایبری جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر اکنون به بخشی از مرزهای ما حتی به طور غیرعمد تجاوزی صورت گیرد، با واکنش وزارت خارجه روبه رو می شود؛ اما اگر در حوزه سایبر مورد حمله قرار بگیریم، هیچ واکنشی انجام نمی شود چون حفاظت از فضای سایبر نیازمند تعیین مرز آن است و تا زمانی که منافع ملی و مرزها در این فضا بازتعریف نشود، قادر به حفاظت از دارایی ها و سرمایه های کشور و همچنین امنیت پایدار نیستیم.
وی ادامه داد: لایه های جدیدی از جنگ در فضای سایبر درحال شکل گیری است که نمونه آن پرواز پهپادهای شناسایی یا نظامی است.
رییس سازمان پدافند غیرعامل مولفه های قدرت سایبری را دانش، صنعت سایبری، مدیریت فرماندهی و زیرساخت برشمرد و گفت: شناخت تهدیدات دشمن موضوع مهم فضای سایبری است و اگر در حوزه فیزیکی، آمریکا را دشمن خود می دانیم باید از تلاش و رقابت آنان با اروپا برای کنترل جهان از طریق فضای سایبر هم غافل نباشیم.
وی گفت: امروزه پیش از هر اقدام نظامی ابتدا حملات پیش دستانه در حوزه سایبر صورت می گیرد زیرا دشمن می تواند با فلج کردن حوزه اقتصاد، فرهنگ یا اجتماع که اختلاط زیادی با حوزه سایبر دارد، امنیت و استقلال و پایداری کشور را تا حد زیادی تضعیف کند.
جلالی گفت: با توجه به آغاز جنگ های سایبری و اهمیت حفظ امنیت حوزه سایبر برای پایداری یک کشور لازم است یک سند جامع علمی و مورد قبول مسوولان و رهبران نظام به عنوان نقشه عمل در حوزه سایبر داشته باشیم تا بتوانیم پیش از وقوع هرگونه تهدید از استقلال و امنیت کشور دفاع کنیم.
وی با بیان اینکه رشد فضای سایبری با نگاه صرف فرصت محور، همه مولفه های امنیت ملی ما را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: باید منافع ملی خود را در بعد سایبری تعریف کنیم. به عنوان نمونه امروز وقتی به نطنز حمله سایبری- نظامی می شود، درواقع منافع ملی ما تحت تاثیر قرار می گیرد.
وی افزود: در زمان حاضر باید بتوانیم قلمرو سایبری جمهوری اسلامی را تعریف کنیم و ببینیم که کجای این فضای سایبری بی مرز، مرز ماست؛ چراکه امروز دفاع و حفاظت، بدون تعیین مرز ممکن نیست. 
وی ادامه داد: امروزه خیلی از کشورها توانمندی سایبری را بخشی از قدرت ملی خود می دانند چون قدرت ملی این کشورها، مولفه هایی از جمعیت، ایدئولوژی، فرهنگ و شکل کشور آنهاست.
رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در حوزه نظامی در آینده ای بسیار نزدیک شاهد ارتش های سایبری کاملا نظامی و جنگی خواهیم بود.
جلالی ادامه داد: قدرت نظامی و شکل سرزمینی ما بخشی از قدرت ملی ماست و جای قدرت ملی سایبری در این میان خالی است.

 آتش سوزی های اخیر، خرابکاری سایبری نبوده است
رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه حوادث اخیر پتروشیمی ها ناشی از حملات سایبری نبوده است، گفت: طی کار مشترکی میان سازمان پدافند غیرعامل و وزارت نفت فرماندهانی برای مناطق نفت خیز تعیین شده است تا هماهنگی های لازم را در مواقع بحرانی انجام دهند.
جلالی گفت: تهدیدکنندگان ما در حوزه سایبر شامل رژیم صهیونیستی و کشورهای آمریکا و عربستان سعودی هستند که تلاش های زیادی در این زمینه انجام داده اند و پدافند غیرعامل نیز اقدامات لازم را جهت جلوگیری از آسیب پذیری انجام داده است.
وی همچنین درخصوص عدم استفاده مسوولان از گوشی های هوشمند و تدابیر اتخاذشده در این سازمان برای ایجاد ممنوعیت در این حوزه گفت: دستورالعملی تهیه و در کمیته دائمی پدافند غیرعامل مطرح شده که چهار یا پنج رویکرد جدی در آن معرفی شده است. یکی از این رویکردها آموزش و فرهنگ سازی برای مسوولان بود و کمیته دایمی این سازمان را مکلف کرد که برنامه های آموزشی را برای تمامی مسوولانی که در سطوح بالای اطلاعاتی هستند، داشته باشیم؛ لذا این برنامه ها را آماده کرده ایم و از ابتدای هفته دولت این برنامه های آموزشی را خواهیم داشت.
رییس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: البته نوع استفاده از گوشی های هوشمند نیز بسیار مهم است؛ به خاطر اینکه هم به لحاظ قدرت پردازش و هم به خاطر عواملی که در گوشی وجود دارد، تهدیدات زیادی می تواند برای مسوولان داشته باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :